Routing usługowy, to połączenie dwóch elementów: specjalistycznych funkcji, umożliwiających analizę i przetwarzanie ruchu pochodzącego z różnych usług zgodnie z ich wymaganiami (np. dotyczącymi jakości obsługi) oraz bardzo wydajnych rozwiązań sprzętowych, które zapewniają realizację tych funkcji bez negatywnego wpływu na przepływność dostępną na interfejsach routera (ang. wirespeed performance).
Ten kierunek rozwoju jest nieodłącznie związany z faktem, że szeroko rozumiana technika IP staje się standardem w zakresie transportu ruchu pochodzącego z wielu coraz bardziej zróżnicowanych i wymagających usług. W ostatnich latach obserwujemy na przykład lawinowy przyrost ruchu związanego z usługami video i audio, nie tylko w sieciach stacjonarnych, ale też – a może przede wszystkim – w sieciach mobilnych.
Pewność transmisji z różnych źródeł
Popularny trend dotyczący przetwarzania danych „w chmurze” (ang. cloud computing) niewątpliwie przyczyni się do dalszego zróżnicowania ruchu między użytkownikami a zdalnymi centrami przetwarzania danych, nakładając zarazem dodatkowe wymagania na ich transmisję w sieci. Efektywna obsługa transmisji danych w takim wielousługowym środowisku, obejmującym wielu użytkowników i klientów w jednej sieci wymaga czegoś więcej, niż tylko dużych przepływności. Z pomocą przychodzi tu właśnie routing usługowy, łączący zaawansowane przetwarzanie danych na potrzeby obsługi zróżnicowanego ruchu, wirtualizację zasobów sieci (separację ruchu pochodzącego od różnych klientów) i dużą wydajność.
Aby zapewnić wymaganą wydajność procesów przetwarzania pakietów i zaawansowanego zarządzania ruchem, w routerach usługowych z serii SR (Service Routers) Alcatel-Lucent stosuje własny, całkowicie programowalny procesor sieciowy FP2 – pierwsze takie rozwiązanie na rynku, obsługujące interfejsy 100 Gb/s przy zachowaniu pełnej funkcjonalności usługowej, które ewoluuje wraz z rosnącymi wymaganiami współczesnych sieci. Routery te obsługują zarazem ogromną liczbę różnych rozwiązań z zakresu routingu usługowego – między innymi hierarchiczny QoS, techniki wirtualizacji (VPN, multicast VPN, 6VPE), MPLS, techniki wspomagające dostarczanie strumieni video i IPTV, techniki związane z bezpieczeństwem strumieni danych czy analizę DPI (ang. Deep Packet Inspection).