Przegląd prasy rpkom.pl – piątek 29 czerwca

Publikacja: 29.06.2018 07:30

Unijne propozycje wzburzyły internautów. Wyjdą na ulice. Ale w czyim interesie?

Nowe przepisy o prawach autorskich wymagają poprawek, ale nawet w zaproponowanej wersji nie doprowadziłyby do ograniczenia wolności internautów. Porównywanie unijnej propozycji do ACTA to nieporozumienie.
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1154728,nowe-prawo-autorskie-wzbudza-kontrowersje-internautow.html (dostęp płatny)

Dyrektywa o jednolitym rynku cyfrowym to ratunek dla niezależnego dziennikarstwa

Istnienie niezależnej, zróżnicowanej i wiarygodnej prasy wymaga stabilności działania jej wydawców. Bez tego wydawcy prasy – drukowanej i cyfrowej – nie zapewnią rzetelnego przekazu, pozwalającego odróżnić fałsz od prawdy – piszą wydawcy prasy zrzeszeni w Izbie Wydawców Prasy. Obecnie treści prasowe są bezprawnie kopiowane i udostępniane na stronach internetowych wielu podmiotów. Wydawcy i dziennikarze nie otrzymują należnych rekompensat, a większość wpływów z reklamy w sieci wędruje do światowych gigantów technologicznych, zwiększających swą atrakcyjność dzięki wykorzystaniu cudzych treści.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/media/artykuly/1154976,dyrektywa-o-jednolitym-rynku-cyfrowym-to-ratunek-dla-niezaleznego-dziennikarstwa.html (dostęp płatny)

Wyborcza.pl

Aktualizacja systemu bankowego. Jak Revolut wymyśla stary biznes na nowo
Dopóki był tylko lepszym kantorem internetowym, korzystali z niego globtroterzy i ekspaci. Gdy zaczął się przepoczwarzać w nowoczesny i dostępny bank, zainteresowali się nim młodzi. I tradycyjna konkurencja w sektorze finansowym.
http://wyborcza.pl/7,156282,23609128,aktualizacja-systemu-bankowego-jak-revolut-wymysla-stary-biznes.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Gorące lato Creepy Jaru
Młode studio wkrótce stanie się podwójnym debiutantem — w lipcu zawita na NewConenct, a niedługo potem wypuści pierwszą grę. Akcje Creepy Jaru, wrocławskiego producenta gier, założonego przez byłych pracowników Techlandu, w ciągu około dwóch tygodni mogą zadebiutować na NewConnect.
https://www.pb.pl/gorace-lato-creepy-jaru-933415 (dostęp płatny)

Internet zastępuje torby z zakupami
Wraz z liczbą użytkowników e-commerce rosną ich oczekiwania. Sklepy nie mogą tego lekceważyć. Raport „E-commerce w Polsce 2018. Gemius dla e-Commerce Polska” potwierdza rozwój internetowego handlu w naszym kraju. Odsetek internautów, którzy robią zakupy online, zwiększył się w stosunku do ubiegłorocznego badania z 54 do 56 proc.
https://www.pb.pl/internet-zastepuje-torby-z-zakupami-933434 (dostęp płatny)

Łączymy światło z internetem rzeczy
Rozmowa z Bogdanem Rogalą, general managerem Signify Eastern Europe (dawniej: Philips Lighting Eastern Europe). Philips otwierał fabryki w Polsce już w latach 20. minionego wieku. W latach 90. Philips Lighting zbudował w Polsce swoją główną bazę przemysłową na Europę Centralną i Wschodnią. Dziś w kraju działają cztery zakłady produkujące szeroki asortyment nowoczesnych wyrobów oświetleniowych. Wobec nowych technologii i wyzwań firma, pod nową nazwą Signify, wchodzi w kolejny etap swojej historii. (Puls Biznesu, Partner publikacji: Signify)
https://www.pb.pl/laczymy-swiatlo-z-internetem-rzeczy-933452 (dostęp płatny)

Kulczykowie pójdą własnymi ścieżkami
Dzieci Jana Kulczyka zgodnie uznały, że w biznesie lepiej będzie im osobno. Sebastian zostaje z aktywami Kulczyk Investments, Dominika zabiera równowartość w gotówce.  14 mld zł — takiej wartości majątek zbudował przez lata Jan Kulczyk, najbardziej znany polski przedsiębiorca. Biznesowy wizjoner miał także wizję tego, co się stanie z jego majątkiem po śmierci.
https://www.pb.pl/kulczykowie-pojda-wlasnymi-sciezkami-933411 (dostęp płatny)

Roboty szukają prestiżu na giełdzie
Tarnowska firma elPLC, zajmująca się automatyzacją i robotyzacją produkcji, rozmawia o przejęciach. Potem może wejść na GPW. elPLC, dostawcą zautomatyzowanych linii technologicznych i tzw. rozwiązań produkcyjnych, działa głównie na rzecz sektora motoryzacyjnego.
https://www.pb.pl/roboty-szukaja-prestizu-na-gieldzie-933458 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Dyrektywa o jednolitym rynku cyfrowym
Drodzy Czytelnicy, mam nadzieję, że zamieszczony poniżej apel wyjaśnia wszystkie wątpliwości, jakie mogą się pojawić w związku z głosowaną za kilka dni w Parlamencie Europejskim dyrektywą o jednolitym rynku cyfrowym. Dla nas, wydawców i dziennikarzy, ta dyrektywa to być albo nie być. Dzięki niej zyskamy mechanizm, który pozwoli lepiej się bronić przed nielegalnym korzystaniem z naszych materiałów. Nie jesteśmy za ograniczeniem wolności w internecie, ale za sprawiedliwą opłatą za powielane treści.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1380042-Dyrektywa-o-jednolitym-rynku-cyfrowym.html (dostęp płatny)

Google zarabia w ministerstwie Gowina
Szukasz informacji na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego? Najpierw dostaniesz reklamy.  Portal Ministerstwa Nauki ma wbudowaną wyszukiwarkę zewnętrzną Google, która narzuca użytkownikowi skorzystanie z wyszukiwarki.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1380035-Google-zarabia–w-ministerstwie-Gowina.html (dostęp płatny)

Darmowe hotspoty wi-fi mocno przyspieszą
Ministerstwo Cyfryzacji chce rozpędzić internet w parku i urzędzie do 30 Mb/s. Kiedyś martwiłoby to sieci komórkowe. Ale nie dziś. Jeszcze kilka dni potrwają publiczne konsultacje rozporządzenia ministra cyfryzacji, ustalającego, że minimalna prędkość internetu w wybudowanych za publiczne pieniądze hotspotach wynosić będzie 30 Mb/s.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1380063-Darmowe-hotspoty-wi-fi-mocno-przyspiesza.html (dostęp płatny)

Dodatkowa szansa dla firm z Polski Wschodniej
Przedsiębiorcy po raz czwarty mogą ubiegać się o dotacje na wdrażanie innowacji. Mają jeszcze miesiąc na złożenie wniosków.  Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) firmom z województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego oferuje obecnie 150 mln zł w konkursie w Programie Operacyjnym Polska Wschodnia w ramach poddziałania 1.3.1 „Wdrażanie innowacji przez MŚP”.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1380068-Dodatkowa-szansa-dla-firm-z-Polski-Wschodniej.html (dostęp płatny)

Wyłącz media i się skup
Jestem szczęśliwym człowiekiem, bo nie mam już adresu e-mail. Używałem poczty elektronicznej 15 lat i uważam, że to bardzo dużo jak na jedno życie. Autorem tego zaskakującego w dobie cyfryzacji wyznania jest słynny amerykański informatyk Donald Knuth. Wyjaśnił on, że to, czym się zajmuje, wymaga wielu godzin analiz i nieprzerwanej koncentracji. (recenzja książki „Praca głęboka”, Studio Emka 2007)
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1380084-Wylacz-media-i-sie-skup.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu