Przegląd prasy rpkom.pl – piątek 29 czerwca

Publikacja: 29.06.2018 07:30

Unijne propozycje wzburzyły internautów. Wyjdą na ulice. Ale w czyim interesie?

Nowe przepisy o prawach autorskich wymagają poprawek, ale nawet w zaproponowanej wersji nie doprowadziłyby do ograniczenia wolności internautów. Porównywanie unijnej propozycji do ACTA to nieporozumienie.
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1154728,nowe-prawo-autorskie-wzbudza-kontrowersje-internautow.html (dostęp płatny)

Dyrektywa o jednolitym rynku cyfrowym to ratunek dla niezależnego dziennikarstwa

Istnienie niezależnej, zróżnicowanej i wiarygodnej prasy wymaga stabilności działania jej wydawców. Bez tego wydawcy prasy – drukowanej i cyfrowej – nie zapewnią rzetelnego przekazu, pozwalającego odróżnić fałsz od prawdy – piszą wydawcy prasy zrzeszeni w Izbie Wydawców Prasy. Obecnie treści prasowe są bezprawnie kopiowane i udostępniane na stronach internetowych wielu podmiotów. Wydawcy i dziennikarze nie otrzymują należnych rekompensat, a większość wpływów z reklamy w sieci wędruje do światowych gigantów technologicznych, zwiększających swą atrakcyjność dzięki wykorzystaniu cudzych treści.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/media/artykuly/1154976,dyrektywa-o-jednolitym-rynku-cyfrowym-to-ratunek-dla-niezaleznego-dziennikarstwa.html (dostęp płatny)

Wyborcza.pl

Aktualizacja systemu bankowego. Jak Revolut wymyśla stary biznes na nowo
Dopóki był tylko lepszym kantorem internetowym, korzystali z niego globtroterzy i ekspaci. Gdy zaczął się przepoczwarzać w nowoczesny i dostępny bank, zainteresowali się nim młodzi. I tradycyjna konkurencja w sektorze finansowym.
http://wyborcza.pl/7,156282,23609128,aktualizacja-systemu-bankowego-jak-revolut-wymysla-stary-biznes.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Gorące lato Creepy Jaru
Młode studio wkrótce stanie się podwójnym debiutantem — w lipcu zawita na NewConenct, a niedługo potem wypuści pierwszą grę. Akcje Creepy Jaru, wrocławskiego producenta gier, założonego przez byłych pracowników Techlandu, w ciągu około dwóch tygodni mogą zadebiutować na NewConnect.
https://www.pb.pl/gorace-lato-creepy-jaru-933415 (dostęp płatny)

Internet zastępuje torby z zakupami
Wraz z liczbą użytkowników e-commerce rosną ich oczekiwania. Sklepy nie mogą tego lekceważyć. Raport „E-commerce w Polsce 2018. Gemius dla e-Commerce Polska” potwierdza rozwój internetowego handlu w naszym kraju. Odsetek internautów, którzy robią zakupy online, zwiększył się w stosunku do ubiegłorocznego badania z 54 do 56 proc.
https://www.pb.pl/internet-zastepuje-torby-z-zakupami-933434 (dostęp płatny)

Łączymy światło z internetem rzeczy
Rozmowa z Bogdanem Rogalą, general managerem Signify Eastern Europe (dawniej: Philips Lighting Eastern Europe). Philips otwierał fabryki w Polsce już w latach 20. minionego wieku. W latach 90. Philips Lighting zbudował w Polsce swoją główną bazę przemysłową na Europę Centralną i Wschodnią. Dziś w kraju działają cztery zakłady produkujące szeroki asortyment nowoczesnych wyrobów oświetleniowych. Wobec nowych technologii i wyzwań firma, pod nową nazwą Signify, wchodzi w kolejny etap swojej historii. (Puls Biznesu, Partner publikacji: Signify)
https://www.pb.pl/laczymy-swiatlo-z-internetem-rzeczy-933452 (dostęp płatny)

Kulczykowie pójdą własnymi ścieżkami
Dzieci Jana Kulczyka zgodnie uznały, że w biznesie lepiej będzie im osobno. Sebastian zostaje z aktywami Kulczyk Investments, Dominika zabiera równowartość w gotówce.  14 mld zł — takiej wartości majątek zbudował przez lata Jan Kulczyk, najbardziej znany polski przedsiębiorca. Biznesowy wizjoner miał także wizję tego, co się stanie z jego majątkiem po śmierci.
https://www.pb.pl/kulczykowie-pojda-wlasnymi-sciezkami-933411 (dostęp płatny)

Roboty szukają prestiżu na giełdzie
Tarnowska firma elPLC, zajmująca się automatyzacją i robotyzacją produkcji, rozmawia o przejęciach. Potem może wejść na GPW. elPLC, dostawcą zautomatyzowanych linii technologicznych i tzw. rozwiązań produkcyjnych, działa głównie na rzecz sektora motoryzacyjnego.
https://www.pb.pl/roboty-szukaja-prestizu-na-gieldzie-933458 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Dyrektywa o jednolitym rynku cyfrowym
Drodzy Czytelnicy, mam nadzieję, że zamieszczony poniżej apel wyjaśnia wszystkie wątpliwości, jakie mogą się pojawić w związku z głosowaną za kilka dni w Parlamencie Europejskim dyrektywą o jednolitym rynku cyfrowym. Dla nas, wydawców i dziennikarzy, ta dyrektywa to być albo nie być. Dzięki niej zyskamy mechanizm, który pozwoli lepiej się bronić przed nielegalnym korzystaniem z naszych materiałów. Nie jesteśmy za ograniczeniem wolności w internecie, ale za sprawiedliwą opłatą za powielane treści.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1380042-Dyrektywa-o-jednolitym-rynku-cyfrowym.html (dostęp płatny)

Google zarabia w ministerstwie Gowina
Szukasz informacji na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego? Najpierw dostaniesz reklamy.  Portal Ministerstwa Nauki ma wbudowaną wyszukiwarkę zewnętrzną Google, która narzuca użytkownikowi skorzystanie z wyszukiwarki.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1380035-Google-zarabia–w-ministerstwie-Gowina.html (dostęp płatny)

Darmowe hotspoty wi-fi mocno przyspieszą
Ministerstwo Cyfryzacji chce rozpędzić internet w parku i urzędzie do 30 Mb/s. Kiedyś martwiłoby to sieci komórkowe. Ale nie dziś. Jeszcze kilka dni potrwają publiczne konsultacje rozporządzenia ministra cyfryzacji, ustalającego, że minimalna prędkość internetu w wybudowanych za publiczne pieniądze hotspotach wynosić będzie 30 Mb/s.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1380063-Darmowe-hotspoty-wi-fi-mocno-przyspiesza.html (dostęp płatny)

Dodatkowa szansa dla firm z Polski Wschodniej
Przedsiębiorcy po raz czwarty mogą ubiegać się o dotacje na wdrażanie innowacji. Mają jeszcze miesiąc na złożenie wniosków.  Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) firmom z województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego oferuje obecnie 150 mln zł w konkursie w Programie Operacyjnym Polska Wschodnia w ramach poddziałania 1.3.1 „Wdrażanie innowacji przez MŚP”.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1380068-Dodatkowa-szansa-dla-firm-z-Polski-Wschodniej.html (dostęp płatny)

Wyłącz media i się skup
Jestem szczęśliwym człowiekiem, bo nie mam już adresu e-mail. Używałem poczty elektronicznej 15 lat i uważam, że to bardzo dużo jak na jedno życie. Autorem tego zaskakującego w dobie cyfryzacji wyznania jest słynny amerykański informatyk Donald Knuth. Wyjaśnił on, że to, czym się zajmuje, wymaga wielu godzin analiz i nieprzerwanej koncentracji. (recenzja książki „Praca głęboka”, Studio Emka 2007)
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1380084-Wylacz-media-i-sie-skup.html (dostęp płatny)

Unijne propozycje wzburzyły internautów. Wyjdą na ulice. Ale w czyim interesie?

Nowe przepisy o prawach autorskich wymagają poprawek, ale nawet w zaproponowanej wersji nie doprowadziłyby do ograniczenia wolności internautów. Porównywanie unijnej propozycji do ACTA to nieporozumienie.
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1154728,nowe-prawo-autorskie-wzbudza-kontrowersje-internautow.html (dostęp płatny)

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Telekomunikacja
Bezprzewodowy internet rozkwitnie dzięki 5G. Najnowsze prognozy Ericssona
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Telekomunikacja
Aukcja częstotliwości dla sieci 5G rusza 22 czerwca. Kto weźmie udział?
Telekomunikacja
Amazon wprowadza darmowy abonament telefoniczny. Cios w operatorów komórek