Przegląd prasy rpkom.pl – piątek 29 grudnia

Publikacja: 29.12.2017 07:30

E-emocje
Jeżeli jeszcze ktoś się łudzi, że prowadzi konto na Facebooku, Twitterze czy Instragramie, by mieć lepszy kontakt ze znajomymi, czytać ciekawe rzeczy czy oglądać piękne zdjęcia, to najwyższy czas otworzyć oczy. Jesteśmy tam, bo pragniemy akceptacji i poklasku. 
S. A8-A9

Bitwa pod Uberowem. Pierwsza wygrana
Uber jest firmą transportową. Obowiązują ją więc takie same reguły, jak inne firmy transportowe w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Tak orzekł tuż przed świętami Trybunał Sprawiedliwości UE. Werdykt jest istotny nie tylko ze zwyczajnego konsumenckiego punktu widzenia. Uber już dawno stało się symbolem batalii o przyszłość kapitalizmu.  (komentarz Rafała Wosia, Polityka).
S. A13

Gazeta Wyborcza

Rządowa ruletka Morawieckiego
Macierewicz, Szyszyko, Waszczykowski, Radziwiłł, Streżyńska – to nazwiska ministrów, którzy w styczniu prawdopodobnie pożegnają się z rzadem. Ważą się losy Andrzeja Adamczyka. Pełnomocnikiem ds. smogu zostanie Piotr Woźny, doradca premiera Morawieckiego. S. 5

Parkiet

Uważaj na kryptowaluty i tokeny – regulatorzy biją na alarm
Pod hasłem „Uważaj na kryptowaluty” Komisja Nadzoru Finansowego oraz Narodowy Bank Polski uruchomiły stronę internetową w ramach wspólnej kampanii informacyjnej, mającej – jak samo hasło wskazuje – ostrzegać inwestorów przed lokowaniem kapitału w kryptowalutach. Kampania informacyjna jest kolejną, po komunikacie z listopada w sprawie sprzedaży tzw. monet lub tokenów (ang. Initial Token Offering – ITO lub Initial Coin Offering – ICO), odpowiedzią KNF na znaczny wzrost zainteresowania zarówno kryptowalutami, jak i ICO jako innowacyjnym instrumentem finansowania przedsięwzięć gospodarczych, który ma odzwierciedlenie w ożywionej debacie medialnej. Podczas gdy kryptowaluty niosą za sobą głównie ryzyko czysto finansowe dla ich posiadaczy, stanowisko KNF dotyczące ICO implikuje potencjalnie daleko idące ryzyko prawne dla podmiotów zaangażowanych w proces przeprowadzania tego typu finansowań.  (opinia: Anne-Marie Weber-Elżanowska, Stanisław Komorowski)

http://archiwum.parkiet.com/artykul/795199_Uwazaj_na_kryptowaluty_i_tokeny_–_regulatorzy_bija_na_alarm.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Gorące stołki wciąż w modzie
Kadrowa karuzela w tym roku kręciła się wyjątkowo szybko. Niektórych prezesów zmiotła po zaledwie kilku miesiącach urzędowania. Oto najciekawsze roszady.

https://www.pb.pl/gorace-stolki-wciaz-w-modzie-901916 (dostęp płatny)

Państwowa superfirma
Szokująca prognoza na 2018 rok: IT. Sukcesy kontrolowanej przez resort finansów spółki Aplikacje Krytyczne oraz podlegającego Ministerstwu Cyfryzacji COI sprawiły, że państwo planuje powołać własną firmę informatyczną do realizacji kluczowych projektów. Projekt ustawy w tej sprawie przygotowuje Rada Ministrów. Zgodnie z założeniami, rządowa firma IT — Narodowe Aplikacje Informatyczne (NAI) — ma odpowiadać za budowę systemów dla centralnych organów państwa, przejąć utrzymanie największych i organizować centralne zakupy licencji od światowych dostawców.
https://www.pb.pl/panstwowa-superfirma-901930 (dostęp płatny)

Cyberatak przez aplikację w smartfonie

Oszuści coraz częściej uzyskują dostęp do pieniędzy firm, wykorzystując oprogramowanie instalowane przez przedsiębiorców na urządzeniach mobilnych. Niedawno firma ESET, sprzedająca rozwiązania antywirusowe, poinformowała o dwóch aplikacjach wykradających dostęp do rachunków bankowych i wyprowadzających z nich pieniądze: CryptoMonitor, rzekomo służącej do śledzenia cen kryptowalut, oraz StorySaver, obiecującej pobieranie z Instagrama krótkich historii użytkownika z ostatniej doby.

https://www.pb.pl/cyberatak-przez-aplikacje-w-smartfonie-901915 (dostęp płatny)

Paliwo on-line na stu stacjach
Aplikacja mobilna Tankuj24 zawiera już 100 stacji paliw w Polsce. Przez osiem miesięcy zdobyła 13 tys. użytkowników. Aplikacja Tankuj24, czyli projekt spółki Unimot, pozwalający na zakup paliwa on-line, rozwija się. Współpracę podjęło 100 stacji paliw.
https://www.pb.pl/paliwo-on-line-na-stu-stacjach-901905 (dostęp płatny)

Edward Snowden stworzył aplikację
Słynny amerykański demaskator zaprezentował przed świętami Bożego Narodzenia aplikację, która ma chronić prywatność.

https://www.pb.pl/edward-snowden-stworzyl-aplikacje-901901 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Sylwester to tylko promocja
To nie milionowe widownie ani wpływy z reklam zachęcają miasta i telewizje do wspólnego organizowania imprez sylwestrowych. Chodzi wyłącznie o rozgłos. Najwięksi nadawcy – TVN, Polsat i TVP – już od połowy grudnia reklamują organizowane z miastami (Warszawą, Katowicami i Zakopanem) imprezy sylwestrowe transmitowane na ogólnopolskich antenach. To drogie wydarzenia: Katowice zainwestowały w nie w 2017 r. 2,5 mln…

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1362779-Sylwester-to-tylko-promocja.html (dostęp płatny)

Limity zbierania starych pralek i telewizorów w górę
W nadchodzącym roku minimalny poziom zbierania elektrośmieci wyniesie 50 proc. średniorocznej masy sprzętu wprowadzonego do obrotu. 1 stycznia zacznie obowiązywać rozporządzenie ministra środowiska określające minimalny roczny poziom zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Z jego przepisów wynika, że limity zbiórki będą rosnąć sukcesywnie oraz zależeć od rodzaju wytworzonych elektrośmieci.

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1362754-Limity-zbierania-starych-pralek-i-telewizorow-w-gore.html (dostęp płatny)

Handel internetowy na razie uniknął zakazu pracy w niedzielę
Do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy branża uniknie takiego ograniczenia w funkcjonowaniu. Przeważyć mogła opinia MSZ sugerująca, że utrzymanie w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele zapisów dotyczących e-commerce oznaczać będzie konieczność zgłoszenia projektu do Komisji Europejskiej. Wówczas wejście w życie ustawy opóźniłoby się o co najmniej kilka miesięcy, tymczasem stanie się to już 1 marca.

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1362703-Handel-internetowy-na-razie-uniknal-zakazu-pracy-w-niedziele.html (dostęp płatny)

Przełomowy rok szerokiego pasma
Telekomunikacja w 2017 roku to czas hossy na rynku przejęć i inwestycji w szybki internet w Polsce. Rok 2017 przedsiębiorstwa telekomunikacyjne w Polsce i ich właściciele wspominać będą na pewno nie raz. Obfitował w wydarzenia bez precedensu. I nie chodzi tylko o zmiany personalne w T-Mobile Polska, Orange Polska i Netii ani też o próbę sił, jaką o utrzymanie stanowiska przejść musiała Anna Streżyńska – niegdyś regulator, a od jesieni 2015 r. minister cyfryzacji. Tani pieniądz bankowy i gigantyczne środki unijne zgromadzone w Programie Operacyjnym Polska Cyfrowa (ponad 4 mld zł) sprawiły, że państwo i operatorzy gremialnie postawili na inwestycje w światłowody. Konkursy na dotacje na budowę sieci zorganizowane przez państwo, a szczególnie tzw. drugi konkurs, w którym do wzięcia było 3,2 mld zł, przyciągnęły nie tylko firmy działające już w kraju, ale też nowego gracza w postaci konsorcjum fińskiej Nokii i brytyjskiego funduszu Infracapital z grupy Prudentialu.

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1362704-Przelomowy-rok-szerokiego-pasma.html (dostęp płatny)

Ten rok w branży IT był bardzo ciekawy. Jaki będzie kolejny?
Cyfrowa rewolucja zmienia świat. Rodzi też pytania o bezpieczeństwo w sieci. Coraz groźniejsze cyberataki, postępujące wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji, analityki big data oraz modelu blockchain, upowszechnienie chmury, rozwój internetu rzeczy, wirtualnej rzeczywistości, Jednolity Plik Kontrolny oraz zbliżające się RODO – to m.in. pod tymi hasłami w branży IT upłynął rok 2017. Nie sposób wskazać na jedno konkretne rozwiązanie, które w 2017 r. zmieniłoby świat nowych technologii, ale nikt nie ma wątpliwości, że wdrażanie poszczególnych elementów cyfrowej rewolucji zmienia świat praktycznie na wszystkich frontach. Sieć połączeń pomiędzy urządzeniami i ludźmi się zagęszcza, a świat staje się coraz bardziej mobilny.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1362702-Ten-rok-w-branzy-IT-byl-bardzo-ciekawy-Jaki-bedzie-kolejny.html (dostęp płatny)

Książki na tablecie
W dawnej wrocławskiej restauracji w Przejściu Świdnickim działa już biblioteka. To nie jest zwykła czytelnia, ale „Centrum nowych technologii dla kultury i edukacji”. – Jesteśmy gotowi pokazywać naszym użytkownikom, jak racjonalnie korzystać z wszelkich urządzeń, które ułatwiają komunikację oraz dostęp do różnego rodzaju zasobów, baz wiedzy – mówi Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych wrocławskiego ratusza. http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1362730-Ksiazki-na-tablecie.html (dostęp płatny)

E-emocje
Jeżeli jeszcze ktoś się łudzi, że prowadzi konto na Facebooku, Twitterze czy Instragramie, by mieć lepszy kontakt ze znajomymi, czytać ciekawe rzeczy czy oglądać piękne zdjęcia, to najwyższy czas otworzyć oczy. Jesteśmy tam, bo pragniemy akceptacji i poklasku. 
S. A8-A9

Bitwa pod Uberowem. Pierwsza wygrana
Uber jest firmą transportową. Obowiązują ją więc takie same reguły, jak inne firmy transportowe w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Tak orzekł tuż przed świętami Trybunał Sprawiedliwości UE. Werdykt jest istotny nie tylko ze zwyczajnego konsumenckiego punktu widzenia. Uber już dawno stało się symbolem batalii o przyszłość kapitalizmu.  (komentarz Rafała Wosia, Polityka).
S. A13

Pozostało 91% artykułu
0 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?