UPC: powszechność akceptacji oferty Stowarzyszenia Filmowców Polskich jest dyskusyjna

Publikacja: 22.10.2013 15:06

Wprawdzie UPC Polska przegrało ostatnią odsłonę sporu ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich (SFP) o odszkodowanie z tytułu płatności za prawa twórców do utworów zawartych w reemitowanych przez kablówkę programach telewizyjnych, ale to nie znaczy, że od razu zapłaci filmowcom zasądzoną kwotę.

–  Złożymy skargę kasacyjną i możemy również ubiegać się o zawieszenie płatności – mówi Michał Fura, rzecznik UPC.

Jacek Białobrzeski, pełnomocnik reprezentujący operatora w sprawie z SFP, uważa, że kablówka ma szanse na wygraną w sporze, ponieważ SFP dochodząc kwoty odszkodowania od UPC powołuje się na powszechność akceptacji jego oferty, a z powszechność ta jest dyskusyjna.

– Wydaje się, że Stowarzyszenie stosuje różne warunki finansowe w zawieranych umowach. Istnieje odtajniona w tym roku uchwała SFP z 2010 r., wskazująca, że Stowarzyszenie powinno pobierać opłatę w wysokości 2,2 proc. przychodów operatorów z reemisji programów, ale jednocześnie wskazuje ona, że przychody, od których opłata jest naliczana mogą zostać obniżone o 25 proc. – mówi rpkom.pl Jacek Białobrzeski.

– Istnieje podejrzenie, że SFP łagodniej traktuje m.in. satelitarne platformy telewizyjne – dodaje Jacek Białobrzeski. – Nierówne traktowanie przedsiębiorców, a w szczególności traktowanie ich w różny sposób ze względu na osiągane zyski, jest niezgodne z prawem – argumentuje Białobrzeski.

Prawnik UPC wskazuje również, że choć są podmioty, które zawarły ugodę z SFP i podpisały z nim umowy, to jednak istnieje podejrzenie, że firmy te nie zrobiły tego dobrowolnie. – SFP potrafi wymusić ugodę dzięki narzędziom, które posiada. Może wnieść o sądowny zakaz dystrybucji kanałów telewizyjnych, co – jeśli sąd się do wniosku przychyli – w praktyce oznacza dla operatora zaprzestanie działalności – mówi Białobrzeski. Jako przykład silnej pozycji SFP podaje, że nie zastosowało się ono do warunków z decyzji Komisji Prawa Autorskiego, która ustaliła stawkę pobieraną od operatorów na poziomie 1,6 proc. ich przychodów z reemisji programów. – SFP nie zmieniło swojej oferty – mówi prawnik UPC.

Kablówka nie zdradza, odszkodowanie w jakiej wysokości sąd zasądził na rzecz SFP. Chodzić może o kilkadziesiąt milionów złotych.

Telekomunikacja
Do kogo przenosili się klienci sieci komórkowych w 2024 r.? Ten operator rozbił bank
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić