Przegląd prasy rpkom.pl – wtorek 17 kwietnia

Publikacja: 17.04.2018 07:30

Klient abonamentowy rzadziej zdradza swojego operatora
Baza prepaidów się kurczy. Ale telekomy nie mają powodu do narzekania na przychody od klientów, którzy z nimi zostali.
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1118032,klient-abonamentowy-wierny-operatorowi-telefonicznemu.html (dostęp płatny)

Urzędowe strony na dwóję. Ale to się zmieni

Dziewięć spośród 19 ministerialnych serwisów jest kompletnie niedostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przed urzędnikami więc wiele pracy. Tym bardziej że jeszcze w tym roku ma wejść w życie ustawa o dostępności cyfrowej stron i aplikacji mobilnych podmiotów realizujących zadania publiczne.
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1118019,urzedowe-strony-internetowe-dostosowane-do-niepelnosprawnych.html (dostęp płatny)

Przetargi tylko z e-podpisem
Wykładnia językowa wskazuje, że od jutra wszystkie oświadczenia powinny być przesyłane przez internet. UZP informuje jednak, że chodzi tylko o zamówienia powyżej progów unijnych.
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1118023,e-podpis-przy-przetargach-obowiazkowy.html (dostęp płatny)

Urząd prześle potwierdzenie przez telefon
Wysyłanie SMS to nowy kanał kontaktu z firmami. Wystarczy, że przedsiębiorca wpisze do rejestru numer telefonu komórkowego. W przeciwieństwie do u.s.d.g. – w ustawie o CEIDG uregulowano już czas przechowywania danych o przedsiębiorcach wykreślonych z rejestru. Termin ten określono na 10 lat. (…) Nowością jest utworzenie nowego kanału komunikacji z przedsiębiorcami, wpisanymi do CEIDG: za pomocą krótkiej wiadomości tekstowej wysłanej na telefon komórkowy.
S. C5

Parkiet

The Dust zamierza mocno rozpychać się na rynku gier i reklamy
Pierwszą sesję na alternatywnym parkiecie spółka rozpoczęła od drastycznej przeceny walorów.  Do grona kilkunastu producentów gier notowanych na małej giełdzie w poniedziałek dołączył The Dust. Pierwsza sesja dla posiadaczy jego akcji nie była udana. Najpierw handel nie mógł ruszyć, a potem zdecydowanie przeważała podaż. Pierwsze transakcje zawierano po 11,2 zł, czyli przy około 7-proc. spadku, a potem przecena jeszcze się pogłębiła. Po południu kurs wynosił 8,7 zł, co oznaczało spadek o ponad jedną czwartą.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/798666_The_Dust_zamierza_mocno__rozpychac_sie_na_rynku_gier_i_reklamy.html (dostęp płatny)

Jesteśmy rentowni i będziemy płacić dywidendy
Światowy rynek gier mobilnych wart jest obecnie 40 mld USD – mówi Maciej Popowicz, współzałożyciel Ten Square Games. http://archiwum.parkiet.com/artykul/798654_Jestesmy_rentowni_i_bedziemy_placic_dywidendy.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Awantura o kryptopodatek
Komunikat fiskusa o podatku od czynności cywilnoprawnych rozgrzał kryptobranżę do czerwoności. Urzędnicy szykują rozwiązanie, inwestorzy — pikietę.  Termin rocznych rozliczeń podatkowych upływa 30 kwietnia. Ministerstwo Finansów (MF), przypominając o tym podatnikom, postanowiło szczególnie „zadbać” o środowisko kryptowalutowe — na początku kwietnia skierowało do niego specjalny komunikat. Przypomniało m.in. o konieczności odprowadzenia PIT od zysków z inwestycji w krypto waluty. To nie budzi wątpliwości branży.
https://www.pb.pl/awantura-o-kryptopodatek-910669 (dostęp płatny)

Pracownik aplikuje i przyciąga hakera
Szkolenia dla zatrudnionych i odpowiednie narzędzia pracy mogą uchronić firmy przed atakiem przez Shadow IT — uważają eksperci. Do 2020 r. co trzeci udany cyberatak przeciwko przedsiębiorstwom będzie przeprowadzony za pomocą tzw. Shadow IT, czyli na skutek korzystania przez pracowników z niezatwierdzonych programów i aplikacji na urządzeniach podłączonych do zakładowej sieci — wynika z prognoz firmy analityczno-doradczej Gartner.
https://www.pb.pl/pracownik-aplikuje-i-przyciaga-hakera-910662 (dostęp płatny)

Inwestorzy zakopali miliony złotych
20 osób zainwestowało w kopalnię wirtualnych walut na warszawskim Żeraniu około 9 mln zł. Reprezentuje ich kancelaria z Wrocławia.  Po publikacji artykułu „Zawał w kryptokopalni” do redakcji „PB” zwróciła się wrocławska kancelaria prawna, która obsługuje inwestorów kopalni kryptowalut z warszawskiego Żerania. Zgłosiło się do niej kilkudziesięciu inwestorów.
https://www.pb.pl/inwestorzy-zakopali-miliony-zlotych-910654 (dostęp płatny)

Pokutujący T-Mobile uniknął kary
Reklamy Heyah z 2015 r. wprowadzały w błąd klientów. T-Mobile nie zapłaci jednak kary, bo żałuje za grzechy. „Pierwszy prawdziwy No Limit za 49,98 zł miesięcznie”, który promowała w 2015 r. należąca do T-Mobile marka Heyah, nie był do końca prawdziwy. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) uznał, że kampania reklamowa telekomu naruszała zbiorowe interesy konsumentów.
https://www.pb.pl/pokutujacy-t-mobile-uniknal-kary-910647 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Uber ugnie się by zostać w Polsce
Rząd zaostrzy przepisy dotyczące kierowców jeżdżących dla firm pośredniczących w przewozach. – Dostosujemy się – deklarują Uber i Taxify.  W ciągu najbliższych tygodni pod obrady rządu trafi kontrowersyjny projekt ustawy o transporcie, która zobliguje kierowców jeżdżących dla aplikacji przewozowych do posiadania takich licencji, jakie mają taksówkarze. Nowe przepisy podważą model biznesowy stosowany dotąd m.in. przez Ubera. Dla tej internetowej platformy, która pośredniczy między zwykłymi kierowcami a pasażerami, nasz rynek jest jednak zbyt ważny, by z tego powodu z niego zrezygnować. Warszawa dla amerykańskiego giganta to miasto równie ważne jak Londyn czy Paryż pod względem liczby kierowców i pasażerów.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1371249-Uber-ugnie-sie–by-zostac-w-Polsce.html (dostęp płatny)

Polskę stać na odkrycia technologiczne
Grupa polskich przedsiębiorców z branży internetowej i środowisk startupów pracuje nad głosowym asystentem, który będzie wykorzystywał sztuczną inteligencję. Jakie znaczenie miałoby stworzenie takiego oprogramowania?  Cechy i właściwości naszego języka – fonetyczne, akustyczne – są na tyle odmienne od takich języków, jak: angielski, japoński czy chiński, dla których urządzenia rozpoznające mowę, systemy głosowe czy tzw. boty – czyli systemy komunikacyjne operujące językiem naturalnym – zostały już opracowane, że w tym zakresie musimy tworzyć własne rozwiązania. W tej dziedzinie osiągnięcia na międzynarodową skalę ma np. prof. Grażyna Demenko z UAM – inżynier, która zajmuje się rejestrowaniem rozmów, a następnie konwertowaniem ich do postaci tekstu. Może to być wykorzystane np. do automatycznego protokołowania policyjnych przesłuchań czy przewodów sądowych – mówi prof. Ryszard Tadeusiewicz, automatyk, informatyk, były rektor AGH w Krakowie.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1371241-Polske-stac-na-odkrycia-technologiczne.html (dostęp płatny)

Fake newsy i cenzura
Czy naszym nieodwołalnym przeznaczeniem jest społeczeństwo postprawdy? Może niezbędna jest praca u podstaw i nauka krytycznego myślenia – pisze Michał Kleiber, były prezes PAN.  Ze wszystkich stron docierają do nas tzw. fake news, czyli wiadomości ewidentnie fałszywe bądź odwołujące się wprawdzie do rzeczywistych wydarzeń, ale później „wzbogacające” je daleko idącymi. Szczególnie groźne są te mające silny podtekst polityczny. Żerują one na dawno rozpoznanej ludzkiej słabości – atrakcyjnie podane kłamstwo wspierane głosami poparcia ze strony rzesz internautów staje się z czasem częścią naszego własnego światopoglądu, wywołując popyt na informacje potwierdzające nasze rozbudzone przekonania.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1371208-Fake-newsy-i-cenzura.html (dostęp płatny)

RODO w instytucjach publicznych
Podmioty z sektora publicznego będą musiały wyznaczyć inspektora ochrony danych. Dziś podobną rolę pełni administrator bezpieczeństwa informacji, lecz jego powołanie jest dobrowolne.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1371189-RODO-w-instytucjach-publicznych.html (dostęp płatny)

Administrator oceni skutki przetwarzania danych
Rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO) wprowadza na podstawie art. 35 ocenę skutków planowanych operacji przetwarzania dla ochrony danych osobowych (ang.: data protection impact assessment, DPIA). To nowy obowiązek, który ciąży na administratorze danych osobowych (ADO) – pisze Tomasz Mamys, project manager RODO w Sage. (materiał powstał we współpracy z firmą Sage).
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1371204-Administrator-oceni-skutki-przetwarzania-danych.html (dostęp płatny)

Bezpieczeństwo cyfrowe – jak je zapewnić firmom i obywatelom
Uczestnicy debaty zgodzili się, że prawdziwe zagrożenia cyfrowe to te, które uderzą we wszystkich, a nie pojedyncze jednostki. Jakie są największe zagrożenia w sieci? Eksperci Barracuda Networks, światowego lidera w dziedzinie zabezpieczania sieci firmowych, wskazują pięć najbardziej aktualnych. Na pierwszym miejscu znajdują się ataki typu ransomware i okupy w kryptowalutach, następnie ataki wielowektorowe, podszywanie się pod domeny internetowe i przywłaszczanie marek, zagrożenia związane z bezpieczeństwem wiadomości przesyłanych przez banki oraz ataki typu spear phishing, a jest to tylko wierzchołek góry lodowej. http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1371201-Bezpieczenstwo-cyfrowe-–-jak-je-zapewnic-firmom-i-obywatelom.html (dostęp płatny)

Cyberataki zmieniają myślenie firm
Jest to największe wyzwanie w historii, z jakim rynek ubezpieczeniowy ma do czynienia. Proszę sobie wyobrazić atak, który spowoduje efekt domina, czy jednoczesny atak na kilka kluczowych podmiotów z infrastruktury krytycznej. Konsekwencje mogą być trudne do przewidzenia. Wszystkie modele, które wytworzyły firmy ubezpieczeniowe, nie są odpowiednie do tego rodzaju zagrożeń. Musieliśmy zmienić sposób myślenia o ryzyku i dostosować się do cyberzagrożeń – mówi Dariusz Gołębiewski, członek zarządu PZU Lab.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1371203-Cyberataki-zmieniaja-myslenie-firm.html (dostęp płatny)

Dwucyfrowy wzrost szyfrowania danych w chmurach
Co trzecia firma w Polsce padła ofiarą ataku informatycznego. Powszechne korzystanie z chmury od wielu ogólnodostępnych dostawców usług oraz nowe unijne regulacje w sprawie ochrony danych (RODO) to obecnie największe wyzwania, przed którymi stoją przedsiębiorstwa. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Instytut Ponemon i grupę Thales – udostępnionych „Rzeczpospolitej” – wynika, że 43 proc. firm wdraża spójną strategię szyfrowania w całym przedsiębiorstwie. Nie tylko pomaga ona w spełnieniu wymogów, ale jest wykorzystywana do ochrony danych poufnych przed cyberprzestępcami i w ochronie przed ludzkimi.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1371200-Dwucyfrowy-wzrost-szyfrowania-danych-w-chmurach.html (dostęp płatny)

Na horyzoncie zagrożenia związane z 5G

Globalna sieć przestaje być domeną samych komputerów, mamy internet rzeczy, tysiące urządzeń podłączonych do internetu. To stwarza zupełnie nowe rodzaje zagrożeń, tym samym zwiększa istniejące niebezpieczeństwa. Niebawem strumień danych transmitowany przez sieci będzie wielokrotnie większy od obecnego, który i tak jest duży. Strumienie danych są łakomym kąskiem dla hakerów. Potrafią tak go wyłapać i przekierować, żeby spowodować wielkie ataki uniemożliwiające działanie innych portali czy serwisów, które są potrzebne na co dzień, jak np. portale do płatności kartami. Samochody autonomiczne też będą atakowane. Będą próby ich przejmowania, wyłączanie hamulców itp. To może nas czekać, jeśli się odpowiednio nie przygotujemy. Musimy jednak pamiętać, że to, co jeden człowiek wymyśli jako zabezpieczenie, drugi potrafi złamać – mówi  Wojciech Kamieniecki, dyrektor NASK.

http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1371202-Na-horyzoncie-zagrozenia-zwiazane-z-5G.html (dostęp płatny)

Wszechstronny rozwój nowoczesnego uniwersytetu
Kompleksowe zmiany uczelni i działalność obejmująca wiele obszarów wymagają narzędzi informatycznych na miarę XXI wieku. – Uniwersytet Medyczny w Łodzi przeżywa okres bardzo intensywnego rozwoju. Realizowanych jest wiele inicjatyw wewnętrznych mających na celu znalezienie właściwej odpowiedzi na zmiany zachodzące w otoczeniu uczelni, zmieniające się oczekiwania i potrzeby naukowców, badaczy oraz studentów. Szereg z tych inicjatyw i projektów jest finansowanych z Funduszy Europejskich, ale rośnie też liczba strategicznych działań i projektów finansowanych ze środków własnych. Jednym z tych najbardziej napędzających działalność uczelni jest projekt „InterScienceCloud”(ISC) – zintegrowana platforma informacji o działalności naukowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – wyjaśnia kanclerz Uniwersytetu dr Jacek Grabowski.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1371205-Wszechstronny-rozwoj-nowoczesnego-uniwersytetu.html (dostęp płatny)

Wyborcza.pl

Fuszerka na koszt kierowców, czyli budowa CEPiK 2.0. Wyniki kontroli NIK miażdżą resort cyfryzacji
Przyznawanie dodatkowej zapłaty za opłacone już prace, fatalnie przygotowane testy, zmiany w oprogramowaniu, które pozbawiły policję możliwości wykrywania przestępców – takie nieprawidłowości wykryła Najwyższa Izba Kontroli w procesie budowy ewidencji pojazdów i kierowców (CEPiK). We wtorek rząd ma przyjąć projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, aby czwarty już raz za rządów PiS przełożyć termin wprowadzenia systemu CEPiK 2.0 – zmodernizowanej ewidencji pojazdów i kierowców. Zmianę rząd szykuje w gwałtownym pośpiechu, bo według obecnych przepisów zmodernizowany system miał ostatecznie ruszyć od 4 czerwca. Ten termin był nierealny od miesięcy, wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, do którego dotarła „Wyborcza”.
http://wyborcza.pl/7,155287,23277455,fuszerka-na-koszt-kierowcow-czyli-budowa-cepik-2-0.html (dostęp płatny)

Jak nie będzie kadr, to nie będzie centrów usług i inwestycji. Prof. Hausner i Hitachi chcą to zmienić
W Polsce mamy ponad 1 tys. centrów usług dla biznesu. Branża rośnie w tempie 20 proc. rocznie. Brakuje jednak kształcenia dualnego, które połączy teorię i praktykę. Profesor Jerzy Hausner i Hitachi Vantara chcą to zmienić. W marcu wystartował ich pionierski projekt.
http://wyborcza.pl/7,155287,23266886,jak-nie-bedzie-kadr-to-nie-bedzie-centrow-uslug-i-inwestycji.html (dostęp płatny)

Klient abonamentowy rzadziej zdradza swojego operatora
Baza prepaidów się kurczy. Ale telekomy nie mają powodu do narzekania na przychody od klientów, którzy z nimi zostali.
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1118032,klient-abonamentowy-wierny-operatorowi-telefonicznemu.html (dostęp płatny)

Urzędowe strony na dwóję. Ale to się zmieni

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?