Co z rządową strategią dla 5G w Polsce

Publikacja: 29.01.2019 10:00

Co z rządową strategią dla 5G w Polsce

Foto: cyfrowa.rp.pl

Rząd Prawa i Sprawiedliwości może w ogóle nie opublikować strategii wdrożenia sieci komórkowej kolejnej generacji – 5G – wynika z nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej”, siostrzanego tytułu rpkom.pl.

Chodzi o ostateczną wersję tzw. planu dla 5G w Polsce, który miał zostać opublikowany przez Ministerstwo Cyfryzacji w 2018 r. Planu dotąd jednak nie opublikowano.

Teraz okazuje się, że publikacji dokumentu, który powinien powstać, aby nie tylko uczynić zadość oczekiwaniom Komisji Europejskiej, ale dać inwestorom, w tym prywatnym operatorom, czytelny wyraz intencji państwa w tej kwestii, może wcale nie być.

Przedwyborczy strach

Powód to przedwyborcze wyrachowanie. Chodzi o to, że środowiska zwalczające telefonię komórkową i podnoszące, że jest ona szkodliwa dla zdrowia z powodu promieniowania nadajników (PEM), zaczęły coraz silniej przebijać się z komunikatami i używać hasła „5G” jako zamiennika dla „PEM”.

Na temat 5G wykłada fanom znany celebryta od metod naturalnych Jerzy Zięba. 5G zajmują się już posłowie. W ubiegłym roku pytania na ten temat stawiał ministrowi Markowi Zagórskiemu Adam Andruszkiewicz (dziś wiceminister cyfryzacji).

W styczniu br. pojawiła się interpelacja grupy posłów Kukiz’15 również kierowana do ministra cyfryzacji. Na tle kolegów z klubu wyróżnił się Robert Majka, domagający się w interpelacji skierowanej do premiera Mateusza Morawieckiego odpowiedzi na pytania o wpływ technologii na dzietność Polaków. Obśmiany przez dziennikarzy napisał na Twitterze: „ten się śmieje, kto się śmieje ostatni”, i zamieścił link do wywiadu z Barrie Trowerem, który podaje się za fizyka i byłego pracownika brytyjskich służb specjalnych, a od lat głosi tezy o szkodliwości technologii radiowych: Tetry, wi-fi czy ostatnio 5G.

Szum wokół 5G jest coraz większy. Na razie minister cyfryzacji Marek Zagórski nadal sporo mówi o 5G i zaletach tej technologii, ale nie jest wykluczone, że nawiązań do tego tematu będzie coraz mniej.

– Plan dla 5G może zostać opublikowany pod warunkiem, że premier i operatorzy wypracują wspólny plan zakładający wybudowanie jak najmniejszej liczby nowych nadajników – mówi nam osoba znająca kulisy sprawy.

Rozmowy zamiast planu?

Jak pisaliśmy, premier Morawiecki spotyka się z przedstawicielami operatorów komórkowych, aby rozmawiać o sposobie budowy sieci 5G. Pierwsze spotkanie w tej sprawie z udziałem szefów zarządów wszystkich czterech telekomów (Plusa reprezentował Zygmunt Solorz) miało miejsce jeszcze w ubiegłym roku. Wówczas z ust premiera miało paść pytanie o opinię telekomów na temat budowy jednej sieci 5G, za czym opowiada się Exatel, państwowy operator nadzorowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej, widzący się w roli hurtowego operatora takiej sieci.

Według naszych źródeł od tamtej pory odbyło się jeszcze jedno spotkanie, przy czym nie byli obecni na nim wszyscy przedstawiciele telekomów. Nie było np. nikogo z Orange Polska. Konkretnych ustaleń po tych toczących się za zamkniętymi drzwiami rozmów ciągle nie ma.

Operatorzy infrastrukturalni pytani przez „Rz”, czy brak rządowego dokumentu będzie dla nich problemem, twierdzą, że bardziej niż na kolejnym dokumencie zależy im na realnych działaniach. – Jest to dokument ważny dla rządu. W świecie idealnym byłby przydatny także dla rynku. Oczywiście, jeśli będzie powstawał jeszcze kilka miesięcy, to jego znaczenie będzie ostatecznie czysto archiwalne – mówi nam top menedżer jednego z telekomów. A to oznacza przede wszystkim harmonogram udostępniania częstotliwości potrzebnych, by 5G mogło ruszyć oraz liberalizację norm PEM.

Wspomniany harmonogram przekazania pasma (3,4–3,8 Ghz, 26 GHz, a także 700 MHz zajmowanego przez cyfrową telewizję, bo wykorzystanie przez telekomy blokuje Rosja) na mocy nowelizowanych właśnie przepisów prawa telekomunikacyjnego miałby opublikować w formie rozporządzenia minister cyfryzacji. Z kolei wstęp do liberalizacji PEM zaszyty jest w nowelizacji tzw. megaustawy, czyli zbiorze przepisów ułatwiających inwestycje operatorom, która dopiero trafi do Sejmu.

Exatel za strategią

Tymczasem zarząd Exatela nie ukrywa, że jego zdaniem najpierw powinna zapaść decyzja, jak ma być budowana sieć 5G w Polsce, a dopiero w dalszej kolejności powinno się wprowadzać nowe przepisy.

Nikodem Bończa Tomaszewski, prezes Exatela, tłumaczy, że plan jest potrzebny, po pierwsze, ze względu na skalę inwestycji. – Różnice w zależności od przyjętego modelu mogą sięgać setek milionów złotych – mówi. – Po drugie, wdrożenie 5G w bardzo istotny sposób, na wiele lat, zmieni kształt polskiej cyberprzestrzeni – dodaje.
Opinię podobną do exatelowej wyraził Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Dlaczego ważna jest publikacja strategii dla sieci 5G w Polsce? Wymaga tego plan przyjęty na szczeblu unijnym „5G for Europe: Action Plan” („5G dla Europy: Plan działania”), w którym zapisano, że kraje członkowskie powinny przygotować strategie do końca 2017 roku.
Wstępna wersja strategii skierowana została do konsultacji w styczniu 2018 roku przez byłą już minister cyfryzacji Annę Streżyńską. Dokument mocno skrytykował m.in. prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Przedstawiciele resortu cyfryzacji przekonują, że bez tego dokumentu można się obyć, ponieważ tematykę porusza aktualizowany narodowy plan szerokopasmowy.
Tyle że NPS odnosi się do „planu dla 5G w Polsce” jako źródła „istotnego wkładu”. Oczywiście to może się zmienić, bo prace nad planem szerokopasmowym także jeszcze się nie skończyły.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości może w ogóle nie opublikować strategii wdrożenia sieci komórkowej kolejnej generacji – 5G – wynika z nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej”, siostrzanego tytułu rpkom.pl.

Chodzi o ostateczną wersję tzw. planu dla 5G w Polsce, który miał zostać opublikowany przez Ministerstwo Cyfryzacji w 2018 r. Planu dotąd jednak nie opublikowano.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?