Nie udała się dobrowolna obniżka stawek za SMS

Do 11 groszy netto miała spaść stawka terminacyjna za wiadomość SMS, a do 30 gr. stawka za 100 kb wiadomości MMS. Negocjacje operatorów zakończyły się jednak fiaskiem. Teraz w sprawę może wkroczyć Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Publikacja: 14.09.2009 15:03

Do zeszłego roku ważyły się losy obniżki hurtowych stawek za SMS i MMS. Na obniżkę cen, zgodnie ze swoją polityką, naciskało P4, operator sieci Play. Polkomtel i PTK Centertel, jak deklarują firmy, gotowe były podpisać aneksy. Po długich negocjacjach ostatecznie nie zdecydowała się na to Polska Telefonia Cyfrowa, operator sieci Era. W ubiegły czwartek, mimo prób interwencji na szczeblu zarządu, rozmowy zakończyły się fiaskiem. – Nie wydaje nam się, aby w obecnej sytuacji obniżki za wszelka cenę były korzystne dla rynku. Ceny detaliczne Polsce należą do najniższych w Europie. Czy pakiet 2000 SMS zamiast pakietu 1000 SMS ma tak wielkie znaczenie? – pyta Cezary Albrecht, dyrektor biura spraw regulacyjnych w PTC. Centertel i Polkomtel nie godzą się na asymetrię w stawkach rozliczeniowych między sieciami komórkowymi (co pogarszałoby bilanse rozliczeniowe sieci z niższymi stawkami). Skoro więc aneksu nie podpisała PTC, nie podpiszą ich pozostali dwaj duzi operatorzy. Zgodnie ze wstępnymi ustaleniami hurtowa stawka za SMS miała spaść z aktualnego poziomu 14-15 gr. do 11 gr. we wrześniu i do 10 gr. w styczniu 2010 r. Wraz ze stawkami za SMS negocjacjom podlegały ceny MMS. 100 kb transferu wiadomości multimedialnej miało potanieć z 90 gr. do 30 gr. teraz i do 24 gr. w lipcu przyszłego roku. Jak deklaruje Cezary Albrecht, tą obniżkę PTC akurat popiera. Jego zdaniem partnerzy chcieli jednak negocjować obniżki SMS i MMS w pakiecie, na co PTC nie chciał się zgodzić. Przedstawiciele Playa jednak inaczej widzą tą sprawę i nie są przekonani o dobrej woli PTC. Tak czy inaczej, wobec braku porozumienia między operatorami w kwestię obniżki stawek za SMS i MMS może wkroczyć UKE. – Jeżeli otrzymamy od którego z operatorów wniosek, to oczywiście przeprowadzimy analizę rynku i ewentualnie zdecydujemy w o nałożeniu obowiązków regulacyjnych – powiedziała Anna Streżyńska, szefowa UKE. Po nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego w kwietniu tego roku urząd ma prawo określić rynek właściwy usług telekomunikacyjnych inny, niż 18 tradycyjnych rynków, jakimi teraz operuje się regulacjach rynków państw Unii Europejskiej. P4 stosowny wniosek do UKE złożyło jeszcze w piątek. Roczną wartość terminacji wiadomości SMS w polskich sieciach komórkowych szacuje się na ok. 2 mld zł. Szacunek nie jest pewny, ponieważ stawki za SMS nie są jednolite, a 15 gr. uważane jest za rynkową średnią.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl!

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?