Przegląd prasy rpkom.pl – środa 17 stycznia

Publikacja: 17.01.2018 07:30

Globalna sieć nie wciągnęła Polaków. Szczególnie starszych

60 proc. Polaków wykorzystywało w ubiegłym roku internet do wysyłania lub odbierania e-maili. Tyle samo czytało w sieci wiadomości. 58 proc. wyszukiwało w niej informacji o konkretnych towarach lub usługach. Dużo? Niekoniecznie. Wśród obywateli krajów Unii Europejskiej pod względem odsetka korzystających z internetu do konkretnych czynności jesteśmy dopiero na początku trzeciej dziesiątki. (grafika)
http://serwisy.gazetaprawna.pl/telekomunikacja/artykuly/1098294,polacy-w-internecie-globalna-siec-ich-nie-wciagnela.html (dostęp ograniczony)

Za szybszy internet zapłacą gminy
Korzyści dla turystów i mieszkańców, wydatki po stronie miast. Takie będą konsekwencje wejścia w życie zmian w prawie telekomunikacyjnym, które szykuje Ministerstwo Cyfryzacji.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/telekomunikacja/artykuly/1098293,prawo-telekomunikacyjne-za-szybszy-internet-zaplaca-gminy.html (dostęp płatny)

Resort rozwoju uciął głowę RODO
Ministerstwo Cyfryzacji, które pracuje nad projektem nowej ustawy o ochronie danych osobowych postanowiło uwzględnić propozycje resortu rozwoju i zwolnić z mikro-, małych i średnich przedsiębiorców z niektórych obowiązków.
S. A1, B6

Parkiet

Telemedycyna: Segment z potencjałem
Rozwój e-zdrowia w Polsce może przynieść oszczędności rzędu 0,35 proc. PKB oraz umożliwić przyjęcie 2 proc. więcej pacjentów – poinformował nas resort zdrowia. Z przeprowadzonego przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia badania wynika, że rozwiązania telemedyczne stosuje tylko 8 proc. podmiotów leczniczych w Polsce. Rok do roku wzrost wyniósł zaledwie 1 proc., a więc dynamika jest znikoma.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/795615_Telemedycyna:_Segment_z_potencjalem.html (dostęp płatny)

Udziałowcy Virgina dosypali gotówki i dali opcję Playowi
Giełdowy operator może kupić Virgina, jedną z największych wirtualnych sieci (MVNO). Kierująca nią Grażyna Piotrowska-Oliwa wierzy w sens głębszej konsolidacji sektora.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/795610_Udzialowcy_Virgina_dosypali_gotowki__i_dali_opcje_Playowi.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Polska szykuje krypto złotego

dPLN, narodowa kryptowaluta stworzona pod egidą rządu, może zrewolucjonizować płatności i całą bankowość.
Polski Akcelerator Technologii Blockchain (PATB), który działa pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji, powstał, żeby zrobić rewolucję. Wśród kilkunastu projektów, nad którymi pracuje sztab ekspertów z dziedziny informatyki, prawa i finansów, jest Digital PLN (dPLN) — narodowa kryptowaluta. — Stworzyliśmy kryptograficzną walutę, którą pozbawiliśmy cech spekulacyjnych. Chcemy dać naszej gospodarce niepodrabialny pieniądz, który nie wymaga drogiej infrastruktury, a przy okazji jego transfer jest ultraszybki — mówi prof. Krzysztof Piech, prezes Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain oraz inicjator projektu dPLN. Zdaniem eksperta, aby…

https://www.pb.pl/polska-szykuje-kryptozlotego-903267 (dostęp płatny)

Zbierz CV przez Messengera
Dyżury rekrutacyjne na Facebooku okazują się sprawdzonym sposobem na pozyskiwanie pracowników. Coraz więcej pracodawców reaguje na zmiany na rynku pracy, wychodząc naprzeciw potrzebom kandydatów. W szczególności tych z pokolenia Y i Z, dla których zanika granica między światem rzeczywistym i wirtualnym, a także między pracą a życiem prywatnym. Aby przyciągnąć ich do siebie, firmy muszą potraktować pracę jak produkt, który trzeba sprzedać, wykazując się przy tym kreatywnością.
https://www.pb.pl/zbierz-cv-przez-messengera-903285 (dostęp płatny)

Ex Machina w świecie biznesu
Sztuczna inteligencja wdziera się do coraz to nowych sektorów. Człowieka jeszcze nie zastąpiła, ale już mówi się, że zmieni świat bardziej niż rewolucja przemysłowa. Poziom rozwoju technologii bazujących na sztucznej inteligencji (SI) nie jest jeszcze tak zaawansowany jak w scenariuszu brytyjskiego thrillera „Ex Machina”, w którym do złudzenia przypomina ona człowieka i wymyka się spod kontroli kreatora. Ale komunikaty o wyższości jej kompetencji nad ludzkimi docierają do nas już także w prawdziwym świecie.
https://www.pb.pl/ex-machina-w-swiecie-biznesu-903281 (dostęp płatny)

Play może kupić Virgin
Giełdowy telekom podpisał umowę z Virgin Mobile, dającą mu opcję przejęcia za dwa lata największego w Polsce operatora wirtualnego. Współpraca między Playem i Virgin układa się tak, że mniejszy operator mobilny może w całości trafić pod skrzydła większego. W poniedziałek wieczorem Play poinformował, że zawarł wiele umów z udziałowcami Virgin Mobile dających mu m.in. opcję przejęcia wirtualnego operatora w 2020 r.
https://www.pb.pl/play-moze-kupic-virgin-903277 (dostęp płatny)

Cyfrową zmianę można polubić
Narzędzia IT zwiększają wydajność, usprawniają działalność firm i napędzają innowacje. Trzeba jednak umiejętnie z nich korzystać.  Dyskusje o cyfryzacji miejsc pracy nieuchronnie rodzą skojarzenia z fantastyką naukową. Natychmiast przypominamy sobie scenariusz „Terminatora”, serialu „Czarne lustro” i inne ponure wizje przyszłości. Nie trzeba jednak sięgać do science fiction, by nabawić się technologicznej fobii.
https://www.pb.pl/cyfrowa-zmiane-mozna-polubic-903272 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Cenzura w internecie będzie coraz większa
Czy cenzurą jest usuwanie treści nieetycznych czy może treści politycznych, religijnych albo gospodarczych? Dla uproszczenia załóżmy, że cenzurą jest wycinanie czegokolwiek, czyli ograniczenie pełnej swobody wymiany informacji. W takim ujęciu cenzura w sieci była, jest i będzie – mówi Włodzimierz Gogołek, ekspert w dziedzinie technologii informacyjnych z Uniwersytetu Warszawskiego (rozmowa)
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1364116-Cenzura-w-internecie-bedzie-coraz-wieksza.html (dostęp płatny)

Polska Virgin może trafić w ręce Playa
Udziałowcy największej wirtualnej sieci mobilnej w kraju zobowiązali się, że w 2020 r. sprzedadzą ją na wezwanie. Zawarta umowa opcji może być początkiem fali zakupów takich firm.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1364119-Polska-Virgin-moze–trafic-w-rece-Playa.html (dostęp płatny)

Kino Polska chciałoby mieć całą Stopklatkę
Kino Polska TV w przyszłym tygodniu przejmie brakujące udziały w Zoom TV i chętnie zrobiłoby tak ze Stopklatką TV – deklaruje prezes firmy. Jak mówi Bogusław Kisielewski, prezes KPTV, spółka od początku chciała być właścicielem całego Zoom TV. – Koncesja wymagała treści lokalnych, więc zdecydowaliśmy się na partnerstwo z PIKE (Polska Izba Komunikacji Elektronicznej – red.), bo to zwiększało szansę na jej otrzymanie – mówi. Jak dodaje, kanał wymaga dofinansowania, a PIKE nie ma środków na takie cele.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1364129-Kino-Polska-chcialoby-miec-cala-Stopklatke.html (dostęp płatny)

Na portalach społecznościowych cenzura ma się dobrze
Brakuje przepisów, które pozwoliłyby walczyć z arbitralnym kasowaniem treści przez portale. O tym, jak łatwo zostać usuniętym z portalu, przekonał się ostatnio youtuber Metosław. Pierwszy jego filmik z kanału „Wiem co ćpiem” usunięto pod koniec listopada 2017 r. Jego autor, znany właśnie jako Mestosław, odwołał się od tej decyzji i materiał przywrócono. W grudniu skasowano jednak dwa inne filmiki i ponownie ten pierwszy. Było to trzecie ostrzeżenie, po którym kanał został usunięty. Po odwołaniu Google podtrzymał decyzję o jego blokadzie, jednak w początkach stycznia kanał został przywrócony. Jak informował Mestosław, Google nigdy nie wskazał konkretnego powodu usunięcia.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1364080-Na-portalach-spolecznosciowych-cenzura-ma-sie-dobrze.html (dostęp płatny)

Globalna sieć nie wciągnęła Polaków. Szczególnie starszych

60 proc. Polaków wykorzystywało w ubiegłym roku internet do wysyłania lub odbierania e-maili. Tyle samo czytało w sieci wiadomości. 58 proc. wyszukiwało w niej informacji o konkretnych towarach lub usługach. Dużo? Niekoniecznie. Wśród obywateli krajów Unii Europejskiej pod względem odsetka korzystających z internetu do konkretnych czynności jesteśmy dopiero na początku trzeciej dziesiątki. (grafika)
http://serwisy.gazetaprawna.pl/telekomunikacja/artykuly/1098294,polacy-w-internecie-globalna-siec-ich-nie-wciagnela.html (dostęp ograniczony)

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Do których sieci komórkowych przenoszą się Polacy? Zwycięzca jest jeden
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Telekomunikacja
Rusza nowa aukcja 5G. Państwo chce od operatorów astronomiczną kwotę
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda