Pięć lat regulacji rynku telekomunikacyjnego

Skuteczne wdrożenie narzędzi regulacyjnych i wzmocnienie konkurencji? A może dopuszczenie do rynkowego chaosu i spowolnienia inwestycji? Bilans ostatnich pięciu lat regulacji nie jest dla polskich operatorów jednoznaczny. Spadek cen usług szerokopasmowych, dostęp do sieci TP, megaustawa, asymetria MTR, rynkowe porozumienia z operatorami – to najczęściej wymieniane przez menedżerów telekomunikacyjnego rynku zjawiska. Przeważają pozytywne opinie, ale wypowiadać się chcą głównie ci, którzy mają na temat dokonań Urzędu Komunikacji Elektronicznej do powiedzenia coś ciepłego. Krytycy – na ogół – woleli milczeć.

Publikacja: 06.05.2011 08:00

Pięć lat regulacji rynku telekomunikacyjnego

Foto: ROL

– W zależności od miejsca na rynku i pozycji rynkowej opinie mogą być bardzo różne – zauważa Jerzy Trzaskowski z Multimediów Polska, weteran regulacyjnych bojów na polskim rynku telekomunikacyjnym. Opinie, jakie zebraliśmy na temat bilansu regulacyjnego, są silnie skorelowane z wpływem decyzji UKE na poszczególne spółki.

Jednoznacznie pozytywny jest komentarza P4, ale też jeden z komentatorów, którzy zdecydowali się wyrazić dla nas swoją opinię, uznał „wprowadzenie na rynek i utrzymanie się na nim P4″ jednym z największych osiągnięć regulatora. Strategia tej spółki i cele regulacyjne UKE idą od lat równolegle.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Telekomunikacja
Na Księżycu powstanie sieć komórkowa. Technologię przygotowała Nokia
Materiał Promocyjny
W zasięgu bezpiecznej przyszłości
Telekomunikacja
Do kogo przenosili się klienci sieci komórkowych w 2024 r.? Ten operator rozbił bank
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa