Mija drugi miesiąc od zakończenia drugiej rundy drugich konsultacji dokumentacji aukcji częstotliwości 800/2600 MHz. Nadal nie została ona podsumowana przez organizatora – Urząd Komunikacji Elektronicznej, ani też nie doszło do publikacji konsultacyjnych stanowisk.
Sygnały docierające do rpkom.pl wskazują, że do rozdysponowania częstotliwości nie dojdzie w tym roku.
– UKE jest gotowe do ogłoszenia aukcji. Rząd jednak poprosił o czas ze względu na prowadzone analizy, ponieważ chce strategicznie skoordynować kilka ważnych procesów, m.in. Narodowy Plan Szerokopasmowy, Program Operacyjny Polska Cyfrowa oraz realizację celów Europejskiej Agendy Cyfrowej, zanim aukcja się rozpocznie – poinformował rpkom.pl Dawid Piekarz, rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Jak informowaliśmy, analizy sposobu, w jaki powinny być rozdysponowane częstotliwości 800/2600 MHz prowadzi obecnie Ministerstwo Cyfryzacji i Administracji (ponoć procesem interesuje się również Kancelaria Premiera Donalda Tuska). Resort przez Bożym Ciałem przekazał nam informację, że w tym tygodniu nie udzieli jeszcze odpowiedzi na pytanie, czy aukcja to jego zdaniem najlepsza droga. Nowego terminu nie wskazał.
Dla potencjalnych uczestników aukcji oznacza to różne konsekwencje, ale ogólnie dla każdego odroczenie istotnego wypływu gotówki z kasy. Orange Polska może z większą elastycznością planować wypłatę przyszłorocznej dywidendy, P4 odważniej inwestować w rozbudowę własnej infrastruktury i gromadzić środki na nowe pasmo na przyszły rok, grupa Cyfrowego Polsatu spokojniej przygotowywać się do spłaty sporej części nominalnej zadłużenia przypadającej na 2015 rok.