Cyfrowy Polsat przejmuje Polkomtel za 6,1 mld zł. Plus dług [nowe]

Choć brakuje przykładów działających z sukcesem medialno-telekomunikacyjnych grup, Zygmunt Solorz-Żak łączy właśnie swoje najstarsze dziecko – Cyfrowy Polsat – z Polkomtel, operatorem sieci Plus. Zarząd Cyfrowego Polsatu ma trudne zadanie, ale ufa, że uda mu się dzięki ściślejszej kooperacji operatorów zwiększyć przychody o 2 mld zł, a koszty ściąć o 1,5 mld zł. To, że zadanie nie będzie łatwe widać po horyzoncie czasowym, w którym ma się to wydarzyć. Uzyskiwanie synergii potrwa bowiem 5-6 lat.

Publikacja: 14.11.2013 08:06

Cyfrowy Polsat przejmuje Polkomtel za 6,1 mld zł. Plus dług [nowe]

Foto: ROL

Cyfrowy Polsat poinformował dziś, że przejmie Metelem Holding, czyli wehikuł w którym znajdują się udziały Polkomtela. Głównym właścicielom sieci Plus, podmiotom związanym z Zygmuntem Solorzem-Żakiem – zapłaci swoimi akcjami wyemitowanymi po cenie 21,12 zł za walor.

„Zarząd Cyfrowego Polsatu niniejszym informuje, że w wyniku rozmów i negocjacji dotyczących nabycia przez spółkę udziałów w spółce Metelem Holding Company Limited (…) spółka złożyła wspólnikom Metelem ofertę nabycia wszystkich udziałów w Metelem w zamian za akcje wyemitowane przez spółkę” – podał Cyfrowy Polsat.

W tym samym komunikacie podał, że zawarł już z trzema wspólnikami Metelemu, spółkami: Argumenolem, Karswellem oraz Sensor Overseas, posiadającymi około 83,77 proc. udziałów w Metelem, warunkową umowę inwestycyjną, na mocy której udziałowcy przeniosą udziały aportem, za który Cyfrowy Polsat zapłaci walorami.

Argumenol, Karswell to firmy Solorza-Żaka, Sensor – wehikuł jego wieloletniego partnera biznesowego Heronima Ruty. Czwarty wspólnik w Metelemie – Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju – posiada udziały reprezentujące około 16,23 proc. wszystkich udziałów w Metelem i dopiero rozpatruje ofertę.

Posiadacze 83,7 proc. akcji Metelemu będą mogli objąć 243,9 mln walorów Cyfrowego Polsatu, ale emisja może sięgnąć 291,19 mln papierów, co by oznaczało, że w transakcji Polkomtel został wyceniony na 6,1 mld zł.

Grupa Cyfrowego Polsatu przejmie jednak wraz z Plusem także 10,2 mld zł długu, co oznacza, że łączna wartość transakcji to około 16,3 mld zł. Jest to o 2 mld zł mniej niż w 2011 r., gdy Solorz-Żak kupował Plusa wyceniając go na 18,1 mld zł. W gotówce wyłożył wtedy 15,1 mld zł.

– Za transakcją przemawia ogromny potencjał do wykreowania dodatkowej wartości zarówno dla naszych klientów, jak również akcjonariuszy – mówił dziś na konferencji prasowej Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu.

Odkąd Solorz-Żak kupił Polkomtel szef satelitarnej platformy, pytany był często przez dziennikarzy, czy są plany takiej fuzji. Wypowiadał się na ten temat jednak zwykle sceptycznie.

– Wycena Polkomtela nie uwzględnia efektów synergii, które zarząd chce osiągnąć – powiedział dziś menedżer.

Zarząd Cyfrowego Polsatu oszacował synergie przychodowe i kosztowe w sumie na 3,5 mld w ciągu następnych 5 -6 lat. Cyfrowy Polsat liczy, że dzięki ścisłej kooperacji firm uda się wypracować dodatkowe 2 mld zł przychodów w ciągu 5 lat (nie oznacza to, że o tyle urosną roczne wpływy nowo powstającej grupy), a po stronie kosztów uzyskać 1,5 mld zł skumulowanych oszczędności.

– Naszym głównym celem jest zwiększenie liczby produktów sprzedawanych klientowi  mówił Tomasz Szeląg, członek zarządu Cyfrowego Polsatu ds. finansowych.

Dziś jeden abonent kupuje 1,4 usługi, podczas gdy wskaźnik ten dla Liberty Global (właściciela UPC) wynosi 1,8, a dla BskyB, z którą to platformą lubi porównywać się Cyfrowego Polsat  – 2,7.

Dosprzedaż produktów służy poprawie satysfakcji klientów i kontroli wskaźnika churn.- Każdy dodatkowy produkt sprzedany klientowi powoduje zmniejszenie wskaźnika churn o 20 proc. – mówił Szeląg.

Po stronie kosztów największe możliwości synergii zarząd telewizyjnej grupy widzi w optymalizacji kosztów pozyskania i utrzymania obsługi klienta, a dalej w systemach IT, kosztach zakupów oraz administracji.

Zarząd nie ukrywa również, że liczy iż występując wspólnie, firmy uzyskają tańsze finansowanie bankowe, obniżając jego koszty o przynajmniej 0,5 mld zł. Cyfrowy Polsat zaczął właśnie przygotowanie do refinansowania swojego własnego zadłużenia oraz zamiany jednego z instrumentów kredytowych sieci Plus – tzw. PIK Notes – o wartości 1 mld zł.

Czy uda się zrealizować te plany, czy nie, po transakcji Grupa Cyfrowy Polsat wraz z Polkomtelem stanie się jedną z największych firm w Polsce oraz wiodącą grupą medialno-telekomunikacyjną w regionie.

Jak podano, jej przychody proforma na koniec 3 kw. 2013 r. wyniosłyby 9,7 mld zł, EBITDA 3,9 mld zł, marża EBITDA 40,1 proc., a operacyjne przepływy pieniężne 3,6 mld zł. Skonsolidowane zadłużenie netto proforma po połączeniu wyniosłoby 3,1x EBITDA, a celem Zarządu jest obniżenie tego wskaźnika poniżej 2,5x dług netto/EBITDA do końca 2016 r.

Finalizacja transakcji jest oczekiwana w połowie 2014 r. i jest uwarunkowana zgodą akcjonariuszy Cyfrowego Polsatu na emisję akcji skierowaną do wspólników Metelem oraz skutecznym refinansowaniem obecnego zadłużenia Cyfrowego Polsatu.

Jest kilka warunków, które muszą się spełnić, aby transakcja doszła do skutku. Oprócz formalnych (uchwał zgromadzenia akcjonariuszy, rejestracji warunkowego podwyższenia kapitału Cyfrowego Polsatu), chodzi również o pozyskanie przez platformę  refinansowania, które umożliwi jej spłatę całości zadłużenia z tytułu umowy kredytu niepodporządkowanego.

Podano też po raz pierwszy od dłuższego czasu wyniki operacyjne Polkomtela.

Wyniki finansowe Plus  podał sam:

w mln PLN

styczeń-wrzesień

2012

2013

Przychody

5.358

5.034

EBITDA

2.173

2.235

EBITDA jako % przychodów

40,6%

44,4%

Po trzech kwartałach br. Cyfrowy Polsat, satelitarna platforma kontrolowana przez Zygmunta Solorza-Żaka miał 3,52 mln abonentów płatnej telewizji, 208,52 tys. użytkowników szerokopasmowego dostępu do Internetu (o blisko 78 proc. więcej niż rok wcześniej i o 30 tys. więcej niż w czerwcu br.) oraz 132,3 tys. klientów telefonii komórkowej.

W tym ostatnim przypadku nieco ponad 11 tys. stanowiły podmioty, które zakupiły usługi sieci komórkowej Plus oferowane przez platformę w ramach współpracy firm Solorza-Żaka.

Rośnie grono użytkowników telewizji internetowej Ipla prowadzonej przez grupę Cyfrowego Polsatu. Według szacunków firmy, w w trzecim kwartale 2013 roku liczba użytkowników witryny/aplikacji ipla wyniosła średnio-miesięcznie około 3,3 mln.

Cyfrowy Polsat poinformował dziś, że przejmie Metelem Holding, czyli wehikuł w którym znajdują się udziały Polkomtela. Głównym właścicielom sieci Plus, podmiotom związanym z Zygmuntem Solorzem-Żakiem – zapłaci swoimi akcjami wyemitowanymi po cenie 21,12 zł za walor.

„Zarząd Cyfrowego Polsatu niniejszym informuje, że w wyniku rozmów i negocjacji dotyczących nabycia przez spółkę udziałów w spółce Metelem Holding Company Limited (…) spółka złożyła wspólnikom Metelem ofertę nabycia wszystkich udziałów w Metelem w zamian za akcje wyemitowane przez spółkę” – podał Cyfrowy Polsat.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu