Aktualizacja: 09.05.2025 22:00 Publikacja: 02.04.2010 00:00
Brytyjski regulator rynku telekomunikacyjnego [link=http://www.ofcom.org.uk/consult/condocs/wmctr/]rozpoczął konsultacje[/link] decyzji, które miałyby doprowadzić do obniżki stawki MTR w Wielkiej Brytanii ze średniego poziomu 4,3 (4,84 eurocenta) pensów za minutę dzisiaj do 0,5 (0,56 eurocenta) pensa za minutę w 2015 r. Komisja Europejska tymczasem planuje poziom 1,5-3 eurocenty za minutę w 2013 r.
Ofcom zamierza stosować kosztową bazę do wyznaczania stawek MTR, metodę LRIC zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej. Zdaniem brytyjskiego regulatora kalkulacja zgodna z tą metodologią doprawdzi do spadku ceny jednej minuty w hurcie z powodu rosnącego wolumenu transmisji danych, na które przekłada się coraz większa część kosztów budowy i utrzymania sieci mobilnych. Druga przyczyna, to spadek cen sprzętu sieciowego. Ofcom proponuje spadek MTR do 2,5 pensa za minutę na przełomie 2011 i 2012 roku. Potem co 12 miesięcy stawki hurtowe miałyby spadać kolejno do: 1,5 pensa, 0,9 pensa, aby w 2015 osiągnąć poziom 0,5 pensa. Asymetria na korzyść sieci Hutchison 3 (7 proc.) utrzymana zostałaby do 2011/2012 r. Plany Ofcomu są zbieżne z planami Komisji Europejskiej, ponieważ w 2013 r. poziom MTR na rynku brytyjskim wynosiłby mniej więcej tyle, ile planuje KE. Z tym, że brytyjski regulator wyznacza już dalsza drogę obniżki MTR, uprzedzając działania Komisji.
Pod koniec lutego rozpocznie się druga misja na Księżyc prywatnej firmy Intuitive Machines. Plan zakłada zbadani...
Infrastruktura telekomunikacyjna to coś, o czym nie myślimy na co dzień. Zwykle o jej istnieniu przypominamy sob...
W ubiegłym roku między sieciami mobilnymi Polacy przenieśli 1,51 mln numerów. To prawie o 50 tys. więcej niż w 2...
Play, czyli najpopularniejszy operator komórkowy, w ostatnich latach dynamicznie rozwija się w obszarze usług in...
Eksperci wskazują, że kończy się era głosu i jesteśmy w erze klikania i streamingu. To stawia także przed sektor...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas