Exatel pokazał wyniki swoich spółek zależnych

Publikacja: 09.08.2011 16:48

Exatel, operator telekomunikacyjny świadczący usługi głównie dla firm i innych operatorów (kontrolowany przez PGE) opublikował audytowane sprawozdanie finansowe za 2010 r.

Jako spółka wypracował 510 ,13 mln zł przychodów (spadek o 6,9 proc. w porównaniu z 2009 r.), 139,23 mln zł EBITDA (przed rokiem zysk operacyjny powiększony o amortyzację telekomu po rozwiązaniu rezerw sięgał 153 mln zł) oraz 45 mln zł zysku netto (spadek o 17,8 proc. z 54,7 mln zł). Tym samym audytowane dane spółki są nieco lepsze niż przed zatwierdzeniem przez doradczą firmę, (138,5 mln zł EBITDA i 40 mln zł netto).

Zarząd podkreślił w komentarzu do sprawozdania, że w porównaniu z danymi z 2009 r. nie uwzględniającymi zdarzeń jednorazowych, jak rozwiązanie rezerw, zarówno EBITDA, jak i wynik netto Exatela wykazałyby wzrosty: odpowiednio o 5 proc. i 33 proc. W ubiegłym roku, po spadku przychodów z usług głosowych i internetowych, po raz pierwszy największe wpływy przyniosły Exatelowi usługi dzierżawy łączy: ponad 210 mln zł (41 proc. całości).

Grupa Exatela wypracowała w ub.r. wyniki niewiele różniące się od wyników spółki-matki, co świadczy o sporym uzależnieniu od niej firm takich jak Niezależny Operator Międzystrefowy, Energo-Tel, czy E-Telbank.

Skonsolidowane przychody Exatela wyniosły 511 mln zł przychodów (o 7 proc. mniej niż w 2009 r. EBITDA wyniosła 140 mln zł, a zysk netto 43,1 mln zł. W tym samym czasie oferujący usługi telekomunikacyjne m.in. klientom indywidualnym NOM odnotował 31,2 mln zł przychodów. Zajmujący się budową i serwisowaniem sieci telekomunikacyjnych Energo-Tel (miał trafić na NewConnect) wykazał nieco ponad 17 mln zł.

Działający w obszarze hostingu aplikacji E-Telbank miał w ub.r. 1,04 mln zł sprzedaży. Jako jedyny był nierentowny (miał na minusie niecałe 400 tys. zł). Na przełomie 2010 i 2011 r. PGE wystawiło Exatel na sprzedaż. Wniosek do Urzędu Ochrony konkurencji złożył wtedy Polkomtel, operator sieci Plus. Jednak jego rada nadzorcza nie wyraziła ostatecznie zgody na realizację tej operacji. W przetargu na Exatel stargowali także Netia, GTS oraz Mediatel.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu