Przetarg na 2,6 GHz do końca 2010 r.

W ciągu najbliższych 15 miesięcy Urząd Komunikacji Elektronicznej spodziewa się zamknąć sprawę przetargu na częstotliwości 2,6 GHz, na których będzie można uruchamiać systemy LTE lub WiMAX. Podstawowym kryterium będzie jednorazowa opłata za rezerwację częstotliwości.

Publikacja: 23.09.2009 16:36

Chociaż niejednokrotnie z ust przedstawicieli branży telekomunikacyjnej można było usłyszeć, że przetarg potrzebny do częstotliwości sieci czwartej generacji rozpocznie się jeszcze w tym roku, to jednak Urząd Komunikacji Elektronicznej nie pozostawia złudzeń.

– W tym roku wystawiliśmy na przetarg tylko część widma z 2,6 GHz. Wiekszość zostanie wystawiona – i od poczatku tak mówiliśmy – w przyszlym roku – mówi Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. UKE nie wie jeszcze dokładnie, kiedy przetarg się rozpocznie. Przewiduje jednak – zastrzegając, że to bardzo wstępna kalkulacja – zakończenie do końca przyszłego roku. W sierpniu urząd zakończył procedurę zbierania ofert na pierwszy zakres pasma 2,6 GHz, w którym oferty złożyły Aero 2 i Millmex. Według informacji UKE, to postępowanie powinno zostać rozstrzygnięte w przyszłym miesiącu. Od chwili ogłoszenie przetrgu zajęłoby więc 5 miesięcy. Duzi operatorzy gremialnie zignorowali ten przetarg, zniechęceni koniecznością przeznaczenie 20 proc. zasobu radiowego na usługi tzw. socjalnego Internetu. Tym razem będzie chyba lepiej.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Telekomunikacja
Na Księżycu powstanie sieć komórkowa. Technologię przygotowała Nokia
Materiał Promocyjny
W zasięgu bezpiecznej przyszłości
Telekomunikacja
Do kogo przenosili się klienci sieci komórkowych w 2024 r.? Ten operator rozbił bank
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa