Mobilna apka o nazwie Tree Check pozwala bowiem dowiedzieć się więcej o drzewie, które widzimy przed sobą. Wystarczy skierować na nie aparat smartfona, a ta nie tylko rozpozna dany gatunek (na podstawie zdjęcia), ale – na podstawie punktów uchwyconych na zdjęciu – technologia AI zmierzy obwód pnia i określi jego charakterystyczne cechy. Dzięki temu użytkownik otrzymuje całą masę specjalistycznych informacji – dowie się m.in. ile wody jest w stanie odparować dana roślina, zarówno przez glebę, jak i liście, a także jak duży cień jest w stanie zapewnić oraz poznać „efekt chłodzący” otoczenie wskazanego okazu. Bezpłatna aplikacja opracowana w Czechach w sam raz nadaje się więc na upały.

Tree Check umożliwia użytkownikom dodawanie odwiedzonych drzewa do mapy lub tworzenie własnej „kolekcji drzew”. Projekt opiera się na grywalizacji. Posiadacze smartfona z tą aplikacją zbierają bowiem punkty za odwiedzanie nowych drzew, za ponowne wizyty oraz za ich podlewanie. Po zebraniu określonej liczby punktów, w nagrodę, otrzymują dodatkowy pakiet informacji na temat roślin.  – Poprzez aplikację chcieliśmy podkreślić, jak ważną rolę pełnią drzewa w mieście. Są one jedną z najbardziej efektywnych metod chłodzenia przestrzeni publicznej w gorące letnie dni – mówi Martin Ander z Czeskiej Fundacji Partnerstwo dla Środowiska.

Czytaj więcej

Drony wystrzelą pociski z nasionami. Przełomowa technologia

Jak podkreśla, im większa korona i powierzchnia liści, tym więcej wody może odparować drzewo podczas gorących letnich dni i tym większy cień zapewnia. – Różnica między gatunkami drzew i ich wiekiem także ma tutaj znaczenie. Na przykład dojrzała brzoza może odparować do 70 litrów wody dziennie, a w ciągu tropikalnego dnia nawet do 400 l – wskazuje Ander.

Firma Safe Trees z Brna, która stoi za oprogramowaniem Tree Check, opracowało też wersję przeznaczoną dla urzędników, zarządców terenów zielonych i projektantów przestrzeni publicznej. Aplikacja Tree Check Pro pomaga w planowaniu przestrzeni publicznej z uwzględnieniem efektu chłodzącego drzew w danej lokalizacji. – Rozwiązanie daje możliwość modelowania chłodzącej funkcji drzew w czasie. Uwzględnia to stopniowy przyrost drzew i korzyści z nich płynące, dzięki czemu można skutecznie ocenić spodziewany wpływ planowanego przedsięwzięcia na mikroklimat w mieście – dodaje Jaroslav Kolařík z Safe Trees.