Te innowacje z polskimi korzeniami są światowym hitem

Świat nowych technologii podbijają projekt osobowego drona Jetson, aplikacja Flightradar24 czy globalne marki OVH i Klarna. Za wszystkimi stoją nasi rodacy.

Publikacja: 08.11.2021 13:36

Sebastian Siemiątkowski, założyciel fintechu Klarna

Sebastian Siemiątkowski, założyciel fintechu Klarna

Foto: mat. pras.

Szwedzki jednorożec Klarna ma ambicję zrewolucjonizować sposób dokonywania zakupów internetowych. Firma, której wycena sięga ponad 45 mld dol., wdrożyła właśnie apkę w nowej odsłonie, która zapewni użytkownikom możliwość dokonywania z jej poziomu wszelkich e-zakupów, w dowolnym sklepie online w Polsce. Aplikacja daje ponadto dostęp do powiadomień o obniżkach cen, możliwość zarządzania płatnościami i śledzenia dostaw. A wkrótce zostaną dodane kolejne funkcje, m.in. przechowywanie kart lojalnościowych. Dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu Klarny użytkownicy mogą skorzystać z opcji odroczonych płatności w dowolnym e-sklepie, nawet jeśli ten nie oferuje tego typu usług. Za nowatorskim projektem stoi Sebastian Siemiątkowski, twórca jednego z największych (obok amerykańskiego Stripe) fintechów na świecie.

Globalni gracze z polskim rodowodem

Nad Wisłą wciąż nie doczekaliśmy się jednorożca, a pomysły polskich startupów dotąd (poza nielicznymi wyjątkami) nie robiły oszałamiającej kariery za granicą. Nie oznacza to jednak, że z naszą innowacyjnością jest coś nie tak. Na świecie jest bowiem wiele powszechnie znanych technologii i nowatorskich projektów z polskimi korzeniami. A Klarna to ledwie jeden z wielu przykładów.

Siemiątkowski to Polak z krwi i kości, choć urodził się w Sztokholmie. Jego rodzice przypłynęli do tego kraju na początku lat 80., jeszcze przed wybuchem stanu wojennego. Szwecja przyciągnęła także rodziców Mikaela Robertssona. Jego nazwisko może niewiele mówi, ale fakty są takie, że 40 lat temu był to Michał z Gdyni. „Dziecko” emigracji lat 80. stworzyło niezwykle popularną aplikację Flightradar24. Serwis do śledzenia ruchu samolotów to rozwiązanie znane przez fanów lotnictwa, ale wykorzystywane przez profesjonalistów i wiele instytucji. Dziś to największa tego typu platforma na świecie.

Czytaj więcej

Firma Polaka warta 40 mld dol. pojawi się nad Wisłą

Do grona liderów w swojej branży zalicza się także francuskie OVH. Choć firma działa w sektorze chmurowym, zdominowanym przez takich gigantów jak Amazon, Google czy Microsoft, zdołała wygryźć kawałek tortu. Kierujący OVH Octave Klaba to nasz rodak. Urodził się nad Wisłą, tu mieszkał, chodził do szkoły. Wyjechał jako nastolatek, ale do dziś na każdym kroku podkreśla, że moc daje mu fakt, iż wychował się w naszym kraju, i to w trudnych czasach przed 1989 r. We Francji skończył studia inżynierskie i w 1999 r. stworzył firmę, pożyczając na nią od rodziny 3,8 tys. euro. Obecnie OVH wyceniane jest na ok. 4,5 mld dol.

W gronie twórców innowacyjnych biznesów o globalnym zasięgu nie można nie wspomnieć też o Łukaszu Gadowskim. Za naszą zachodnią granicą zbudował potentata na rynku dostaw jedzenia zamawianego online – Delivery Hero. 44-letni Polak tworzy innowacyjne biznesy, a następnie sprzedaje z krociowym zyskiem. Tak było choćby w ub.r., gdy jego startup Circ, specjalizujący się w wynajmie e-hulajnóg na minuty, odkupił amerykański Bird. Dziś Gadowski, który urodził się w Prudniku, ale swój los związał z Niemcami już w latach 80. (jego ojciec, aktywny działacz Solidarności, musiał opuścić ojczyznę ze względów politycznych), stoi – jako inwestor – za rozwojem takich firm, jak fiński Wolt czy Volocopter, który pracuje nad elektrycznymi latającymi taksówkami.

Pasażerski dron i pieniądze Billa Gatesa

Latający pojazd, o którym od kilku tygodni jest głośno na całym świecie, skonstruował też szwedzki startup Jetson Aero. Pasażerski dron Jetson One, który kosztuje nieco ponad 90 tys. dol., trafił do seryjnej produkcji, a zamówienia płyną z całego świata. Modele na 2022 r. zostały już wyprzedane. Pojazd przyszłości to dzieło Tomasza Patana.

Polskich inżynierów jak on, tworzących innowacyjne, często przełomowe projekty, na świecie mamy wielu. Wystarczy wspomnieć choćby o Rafale Modrzewskim, który w Finlandii stworzył Iceye, jednego ze światowych liderów w dziedzinie satelitarnych zobrazowań radarowych, a także Piotrze Lagowskim z Jokr, platformy do zamawiania i błyskawicznych dostaw zakupów (założył startup z Ralfem Wenzlem, byłym członkiem zarządu SoftBanku i twórcą firmy Foodpanda), czy o Marcinie Kurcu, który z Doliny Krzemowej kieruje Nobl9 – spółką zajmującą się przeprowadzaniem testów niezawodności oprogramowania.

A już głośno jest o osiągnięciach kolejnych rodaków. Simon Gwozdz z Singapuru to założyciel Equatorial Space Systems – odpowiada za wystrzelenie pierwszej w historii Azji Południowo-Wschodniej rakiety o napędzie hybrydowym (to bezpieczniejsza i tańsza technologia napędu rakietowego). Z kolei immunolog Lech Ignatowicz stworzył w Szwecji biomedyczną spółkę Biopromic i startup Molecular Attraction. Jego innowacyjne testy diagnostyczne przyciągnęły uwagę i pieniądze fundacji Billa Gatesa.

Biznes Ludzie Startupy
Klikasz i kupujesz to, co widzisz w TV. Pomoże polska sztuczna inteligencja
Biznes Ludzie Startupy
Polacy radykalnie wydłużyli świeżość żywności. Technologia z Torunia trafi do USA
Biznes Ludzie Startupy
To ona wyszuka przyszłe gwiazdy futbolu. Kluby stawiają na sztuczną inteligencję
Biznes Ludzie Startupy
Polska sztuczna inteligencja rozpozna bakterie. Wystarczy pokazać jej zdjęcie
Biznes Ludzie Startupy
Polski król nanodruku chce podbić USA. Jeden z kilku graczy na świecie