Wręczyliśmy wyróżnienia Rzeczpospolitej Cyfrowej za 2021 rok

W Polsce nie brakuje innowacyjnych biznesów i pieniędzy na ich finansowanie, a pandemia tylko przyspieszyła cyfryzację i realizację ciekawych pomysłów.

Publikacja: 31.03.2022 09:55

Wręczyliśmy wyróżnienia Rzeczpospolitej Cyfrowej za 2021 rok

Foto: Mariusz Szachowski

- Jednym z celów naszych wyróżnień jest to, by pokazać ludziom, którym jeszcze trochę brakuje do pełnego sukcesu i trzeba przedsięwzięcie ich jeszcze trochę popchnąć, że są szanse i można, jak się bardzo chce – mówił podczas uroczystości wręczenia wyróżnień Tomasz Jażdżyński, prezes Gremi Media, spółki do której należy wydawca „Rzeczpospolitej”. - Osoby, które tworzą innowacje, często mają wrażenie, że walą głową w mur, nikt ich nie rozumie, słyszą, że to wariactwo, że się nie uda.

Prezes Jażdżyński, który ma duże doświadczenie w firmach internetowych (zajmował kierownicze stanowiska m.in. w Interii, Wirtualnej Polsce, Bankierze czy Naspers), wspomniał, jak 23 lata temu odwiedzał ze współpracownikami wielkie firmy i instytucje z nowymi pomysłami i przekonując, że internet „to jest to”. Tłumaczył, że sieć stanie się miejscem, gdzie będzie można kupować, sprzedawać, umawiać się, ale słyszał: „No fajnie, ale przecież są już gazety, jest telewizja… to nie zadziała”.

- Kiedy wysłałem maila do jednego z szefów jednej z dużych stacji telewizyjnych z propozycją współpracy, to usłyszałem od niego, że odpowie po weekendzie, bo już nie ma sekretarki i nie ma kto mu tego maila wydrukować – mówił.

W ciągu tych 20 lat Polska przeszła prawdziwą cyfrową rewolucję, tworząc innowacyjną gospodarkę, ale wciąż nie zawsze innowatorzy i startupowcy spotykają się ze zrozumieniem i należytym wsparciem.

Czytaj więcej

Wyróżnienia „Rz": Oni udowadniają, że innowacje są lekiem na trudne czasy

Mimo to w Polsce pojawiły się już pierwsze jednorożce jak DocPlanner czy wyróżniony przez Cyfrową Booksy, podbijająca świat aplikacja do rezerwacji w salonach wealh & beauty. Może za kilka lat stanie się jednorożcem firma Jetson, która chce zrewolucjonizować sposób poruszania się ludzi za pomocą swoich jednoosobowych pojazdów latających. O polskim pomyśle szeroko rozpisują się media zagraniczne, a uczestnicy spotkania Cyfrowej zastanawiali się, jak taki pojazd określić. Latający samochód? Ale nie jeździ po ziemi. Dron pasażerski? Dron to z definicji maszyna bezzałogowa. A może oktocopter, bo ma osiem wirników… – Nasz biznes plan przewiduje produkcję 4 tys. pojazdów do końca 2026 roku – mówił, odbierając wyróżnienie Tomasz Patan, który wraz ze Szwedem Peterem Ternstromem założył startup. - Te elektryczne pojazdy mają służyć lotom rekreacyjnym, na odległość 15-20 km.  Wystarczy 5 minut, by nauczyć się latać. Czegoś takiego jeszcze nie było. – opowiadał.

To dopiero początek. W opracowaniu jest już wersja z zamkniętym kokpitem i inne latające maszyny. Zdaniem Tomasza Patana to rewolucja, której nic nie zatrzyma, choć opóźnia ją opracowywanie przepisów i certyfikacja.

Wśród wyróżnionych znalazł się NASK, który rozwija aplikację mObywatel. To jedna z najpopularniejszych usług e-administracji. – Mamy już ponad 7 mln zainstalowanych aplikacji i dołączamy kolejne funkcje – mówił Wojciech Pawlak, dyrektor NASK.

- Mam nadzieję, że niedługo będzie można w aplikacji mObywatel obserwować, jak rosną pieniądze w Pracowniczych Planach Kapitałowych – powiedział przedstawiciel Polskiego Funduszu Rozwoju i prezes PFR Ventures Maciej Ćwikiewicz. Zapewniał, że pieniędzy na startupy będzie w Polsce coraz więcej. Finansowanie jest powszechnie dostępne i nie jest taką przeszkodą jak dawniej. - Spodziewam się efektu kuli śnieżnej - powiedział.

Dyrektor marketingu klientów kluczowych i korporacyjnych w Orange Artur Piecha zwracał uwagę, że w rozwijaniu startupów i innowacji pomogłyby nowe częstotliwości dla sieci 5G, ale rząd wciąż nie przeprowadził odpowiedniej aukcji. – Staramy się robić swoje – mówił dyrektor Piecha. Operator oferuje firmom wewnętrzne tzw sieci kampusowe 5G. Umożliwiają korzystanie np. z rozwiązań opartych o AR/VR.

- Trzeba poprawić współpracę biznesu z instytucjami badawczymi i znosić bariery biurokratyczne, które często wynikają z braku zaufania urzędników do naukowców – przekonywała dr inż. Marta Sawicka z Instytutu Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk. – A nasi naukowcy to klasa światowa – dodała.

Wyróżnienia wręczyli redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” Bogusław Chrabota i redaktor prowadzący „Rzeczpospolitej Cyfrowej” i serwisu cyfrowa.rp.pl Paweł Rożyński.

Otrzymali je:

Packhelp

Za dynamiczny rozwój biznesu i pozyskanie rekordowej sumy od inwestorów:

Booksy

Za spektakularną ekspansję zagraniczną mimo trudności związanych z pandemią:

Jetson

Za opracowanie przełomowego rozwiązania technologicznego, które może zrewolucjonizować sposób, w jaki się poruszamy:

RemoteMyApp

Za stworzenie globalnego innowacyjnego produktu, który przejął wraz firmą koncern Intel:

dr inż. Marta Sawicka z Instytutu Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk

Za badania nad laserami

NASK

Za wkład w polską cyfryzację i rozwój aplikacji mObywatel

Pekao

Za nowatorską i przyjazną dla klientów usługę otwarcia konta za pomocą selfie i e-dowodu

PFR

Za wspieranie polskich innowacji i startupów

PZU

Za zastosowanie sztucznej inteligencji przy obsłudze szkód komunikacyjnych

Orange

Za osiągnięcie technologiczne w telekomunikacji i uruchomienie pierwszych w Polsce sieci kampusowych 5G

prof. Bożena Czerny z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN

Za wkład do światowej nauki i badania nad rozszerzaniem się wszechświata

Rzeczpospolita Cyfrowa przyznała też wyróżnienia specjalne za zaangażowanie w pomoc Ukrainie.

Otrzymali je:

Zrzutka.pl

Za kompleksowe wsparcie i koordynację akcji pomocowych dla Ukrainy

SoDA

Za branżowe wsparcie dla Ukrainy

- Jednym z celów naszych wyróżnień jest to, by pokazać ludziom, którym jeszcze trochę brakuje do pełnego sukcesu i trzeba przedsięwzięcie ich jeszcze trochę popchnąć, że są szanse i można, jak się bardzo chce – mówił podczas uroczystości wręczenia wyróżnień Tomasz Jażdżyński, prezes Gremi Media, spółki do której należy wydawca „Rzeczpospolitej”. - Osoby, które tworzą innowacje, często mają wrażenie, że walą głową w mur, nikt ich nie rozumie, słyszą, że to wariactwo, że się nie uda.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes Ludzie Startupy
Polak na liście najbardziej wpływowych osób w AI. Jego firma budzi kontrowersje
Biznes Ludzie Startupy
Polski wynalazek odmieni ogniwa solarne. Są już patenty
Biznes Ludzie Startupy
Autonomiczne pojazdy z Polski? Rodzime firmy planują światową ekspansję w AI
Biznes Ludzie Startupy
Białostocka innowacja dla rowerzystów. Polska firma chce podbić świat
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Biznes Ludzie Startupy
Polska firma znalazła sposób na wady wymowy. Zaczęło się od zombie
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki