Wręczyliśmy wyróżnienia Rzeczpospolitej Cyfrowej za 2021 rok

W Polsce nie brakuje innowacyjnych biznesów i pieniędzy na ich finansowanie, a pandemia tylko przyspieszyła cyfryzację i realizację ciekawych pomysłów.

Publikacja: 31.03.2022 09:55

Wręczyliśmy wyróżnienia Rzeczpospolitej Cyfrowej za 2021 rok

Foto: Mariusz Szachowski

- Jednym z celów naszych wyróżnień jest to, by pokazać ludziom, którym jeszcze trochę brakuje do pełnego sukcesu i trzeba przedsięwzięcie ich jeszcze trochę popchnąć, że są szanse i można, jak się bardzo chce – mówił podczas uroczystości wręczenia wyróżnień Tomasz Jażdżyński, prezes Gremi Media, spółki do której należy wydawca „Rzeczpospolitej”. - Osoby, które tworzą innowacje, często mają wrażenie, że walą głową w mur, nikt ich nie rozumie, słyszą, że to wariactwo, że się nie uda.

Prezes Jażdżyński, który ma duże doświadczenie w firmach internetowych (zajmował kierownicze stanowiska m.in. w Interii, Wirtualnej Polsce, Bankierze czy Naspers), wspomniał, jak 23 lata temu odwiedzał ze współpracownikami wielkie firmy i instytucje z nowymi pomysłami i przekonując, że internet „to jest to”. Tłumaczył, że sieć stanie się miejscem, gdzie będzie można kupować, sprzedawać, umawiać się, ale słyszał: „No fajnie, ale przecież są już gazety, jest telewizja… to nie zadziała”.

- Kiedy wysłałem maila do jednego z szefów jednej z dużych stacji telewizyjnych z propozycją współpracy, to usłyszałem od niego, że odpowie po weekendzie, bo już nie ma sekretarki i nie ma kto mu tego maila wydrukować – mówił.

W ciągu tych 20 lat Polska przeszła prawdziwą cyfrową rewolucję, tworząc innowacyjną gospodarkę, ale wciąż nie zawsze innowatorzy i startupowcy spotykają się ze zrozumieniem i należytym wsparciem.

Czytaj więcej

Wyróżnienia „Rz": Oni udowadniają, że innowacje są lekiem na trudne czasy

Mimo to w Polsce pojawiły się już pierwsze jednorożce jak DocPlanner czy wyróżniony przez Cyfrową Booksy, podbijająca świat aplikacja do rezerwacji w salonach wealh & beauty. Może za kilka lat stanie się jednorożcem firma Jetson, która chce zrewolucjonizować sposób poruszania się ludzi za pomocą swoich jednoosobowych pojazdów latających. O polskim pomyśle szeroko rozpisują się media zagraniczne, a uczestnicy spotkania Cyfrowej zastanawiali się, jak taki pojazd określić. Latający samochód? Ale nie jeździ po ziemi. Dron pasażerski? Dron to z definicji maszyna bezzałogowa. A może oktocopter, bo ma osiem wirników… – Nasz biznes plan przewiduje produkcję 4 tys. pojazdów do końca 2026 roku – mówił, odbierając wyróżnienie Tomasz Patan, który wraz ze Szwedem Peterem Ternstromem założył startup. - Te elektryczne pojazdy mają służyć lotom rekreacyjnym, na odległość 15-20 km.  Wystarczy 5 minut, by nauczyć się latać. Czegoś takiego jeszcze nie było. – opowiadał.

To dopiero początek. W opracowaniu jest już wersja z zamkniętym kokpitem i inne latające maszyny. Zdaniem Tomasza Patana to rewolucja, której nic nie zatrzyma, choć opóźnia ją opracowywanie przepisów i certyfikacja.

Wśród wyróżnionych znalazł się NASK, który rozwija aplikację mObywatel. To jedna z najpopularniejszych usług e-administracji. – Mamy już ponad 7 mln zainstalowanych aplikacji i dołączamy kolejne funkcje – mówił Wojciech Pawlak, dyrektor NASK.

- Mam nadzieję, że niedługo będzie można w aplikacji mObywatel obserwować, jak rosną pieniądze w Pracowniczych Planach Kapitałowych – powiedział przedstawiciel Polskiego Funduszu Rozwoju i prezes PFR Ventures Maciej Ćwikiewicz. Zapewniał, że pieniędzy na startupy będzie w Polsce coraz więcej. Finansowanie jest powszechnie dostępne i nie jest taką przeszkodą jak dawniej. - Spodziewam się efektu kuli śnieżnej - powiedział.

Dyrektor marketingu klientów kluczowych i korporacyjnych w Orange Artur Piecha zwracał uwagę, że w rozwijaniu startupów i innowacji pomogłyby nowe częstotliwości dla sieci 5G, ale rząd wciąż nie przeprowadził odpowiedniej aukcji. – Staramy się robić swoje – mówił dyrektor Piecha. Operator oferuje firmom wewnętrzne tzw sieci kampusowe 5G. Umożliwiają korzystanie np. z rozwiązań opartych o AR/VR.

- Trzeba poprawić współpracę biznesu z instytucjami badawczymi i znosić bariery biurokratyczne, które często wynikają z braku zaufania urzędników do naukowców – przekonywała dr inż. Marta Sawicka z Instytutu Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk. – A nasi naukowcy to klasa światowa – dodała.

Wyróżnienia wręczyli redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” Bogusław Chrabota i redaktor prowadzący „Rzeczpospolitej Cyfrowej” i serwisu cyfrowa.rp.pl Paweł Rożyński.

Otrzymali je:

Packhelp

Za dynamiczny rozwój biznesu i pozyskanie rekordowej sumy od inwestorów:

Booksy

Za spektakularną ekspansję zagraniczną mimo trudności związanych z pandemią:

Jetson

Za opracowanie przełomowego rozwiązania technologicznego, które może zrewolucjonizować sposób, w jaki się poruszamy:

RemoteMyApp

Za stworzenie globalnego innowacyjnego produktu, który przejął wraz firmą koncern Intel:

dr inż. Marta Sawicka z Instytutu Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk

Za badania nad laserami

NASK

Za wkład w polską cyfryzację i rozwój aplikacji mObywatel

Pekao

Za nowatorską i przyjazną dla klientów usługę otwarcia konta za pomocą selfie i e-dowodu

PFR

Za wspieranie polskich innowacji i startupów

PZU

Za zastosowanie sztucznej inteligencji przy obsłudze szkód komunikacyjnych

Orange

Za osiągnięcie technologiczne w telekomunikacji i uruchomienie pierwszych w Polsce sieci kampusowych 5G

prof. Bożena Czerny z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN

Za wkład do światowej nauki i badania nad rozszerzaniem się wszechświata

Rzeczpospolita Cyfrowa przyznała też wyróżnienia specjalne za zaangażowanie w pomoc Ukrainie.

Otrzymali je:

Zrzutka.pl

Za kompleksowe wsparcie i koordynację akcji pomocowych dla Ukrainy

SoDA

Za branżowe wsparcie dla Ukrainy

- Jednym z celów naszych wyróżnień jest to, by pokazać ludziom, którym jeszcze trochę brakuje do pełnego sukcesu i trzeba przedsięwzięcie ich jeszcze trochę popchnąć, że są szanse i można, jak się bardzo chce – mówił podczas uroczystości wręczenia wyróżnień Tomasz Jażdżyński, prezes Gremi Media, spółki do której należy wydawca „Rzeczpospolitej”. - Osoby, które tworzą innowacje, często mają wrażenie, że walą głową w mur, nikt ich nie rozumie, słyszą, że to wariactwo, że się nie uda.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Biznes Ludzie Startupy
Które suplementy diety to ściema? Polski start-up zbada dostępne produkty
Biznes Ludzie Startupy
Chwila zamiast wielu wizyt u lekarzy. Polskie urządzenie dokładnie zbada serce
Biznes Ludzie Startupy
Czeski bot ma zachwycić dzieci. To bajeczna technologia
Biznes Ludzie Startupy
Redukcja kosztów outsourcingu IT receptą na spowolnienie
Biznes Ludzie Startupy
Polacy błysnęli w Szwajcarii. Cyfrowa śluza ochroni kryptowaluty i cenne dane
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?