Cybermedycyna – ten termin może brzmieć dla wielu dość futurystycznie, ale rewolucja z jej udziałem już trwa. Po części to zasługa dr. Piotra Zwolińskiego z Centrum Terapii Padaczki Neurosphera oraz cybernetyka Mariusza Chmielewskiego. To oni stoją bowiem za pierwszym na świecie robotem, który diagnozuje padaczkę.
Powstała w naszym kraju technologia jest w stanie wskazać epileptologom metody leczenia, przyczyniając się do postępów w terapii nawet w najtrudniejszych przypadkach tej choroby.
Pacjent jako wektor
Ictal – bo tak nazywa się robot – to w praktyce tzw. moduł cybernetyczny, budowany i rozwijany od 2011 r. Bazuje na sztucznej inteligencji oraz uczeniu maszynowym. Jego zadaniem jest wspomaganie lekarzy w diagnostyce i terapii pacjentów z padaczką. – Zastępowanie medycyny analogowej przez cyfrowe rozwiązania jest nieuniknione. Potwierdzają to zarówno liczne opracowania naukowe, jak i doświadczenia lekarzy oraz pacjentów. Usługi cyfrowe są zazwyczaj szybsze, lepsze, tańsze i łatwiej dostępne. Stały kontakt z pacjentami podczas blisko 30-letniej praktyki lekarskiej utwierdza mnie w przekonaniu, że cybermedycyna to przyszłość – podkreśla Zwoliński.
To on zainicjował powstanie tej nowatorskiej technologii. A z pomocą przyszedł mu płk dr inż. Chmielewski. To postać w polskiej armii, ale nie tylko, dobrze znana – zastępca dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (powstałego na bazie Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni), a wcześniej zastępca dziekana Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej. Efekty są imponujące. Robot Ictal jest mózgiem chmurowej platformy Neuroterminal – razem tworzą niepowtarzalny oraz innowacyjny system.
Czytaj więcej
Kucharz, kelner czy barman z czipem zamiast mózgu? To nie science fiction, już teraz inteligentne maszyny odważnie zaglądają do barów i restauracji nad Wisłą.