Lista wyróżnionych przez „Rzeczpospolitą Cyfrową"

Przyznaliśmy 25 wyróżnień przedsiębiorstwom, start-upom czy naukowcom za „za szczególny wkład w polską transformację cyfrową i wdrażanie nowych technologii”. Oto pełna lista laureatów.

Publikacja: 28.11.2022 16:20

Jednym z laureatów był Maksymilian Paczyński, 18-latek z Iłży, wyróżniony za stworzenie programu mon

Jednym z laureatów był Maksymilian Paczyński, 18-latek z Iłży, wyróżniony za stworzenie programu monitorującego ruch gałek ocznych i zapobiegającego zaśnięciu kierowcy podczas jazdy.

Foto: Jerzy Dudek

BioCam

Diagnostyka przyszłości

Za stworzenie alternatywy dla kolonoskopi – „inteligentnej” kapsułki endoskopowej, która po połknięciu przez pacjenta sama bada układ pokarmowy.

Wrocławski start-up, założony przez Macieja Wysockiego, Roberta Stachurskiego i Jakuba Niemczuka, rewolucjonizuje diagnostykę. Ta ma być bezbolesna i bezinwazyjna – dzięki nim gastroskopia i kolonoskopia przejdą do historii. Nowa metoda monitorowania stanu układu pokarmowego oparta jest na sondzie wielkości kapsułki (średnica ok. 1 cm, waga – 4 g), wyposażonej w kamerę i wspieranej sztuczną inteligencją.

Mariusz Gralewski

Wielki apetyt na akwizycje

Za zbudowanie pierwszego polskiego jednorożca, który radykalnie ułatwia umawianie wizyt lekarskich i znalezienie odpowiednich specjalistów.

Mariusz Gralewski na bazie niezwykle popularnego serwisu Znany Lekarz stworzył wartą ponad miliard dolarów międzynarodową platformę medyczną. DocPlanner rośnie m.in. dzięki globalnym przejęciom – start-up kupił rywali w Hiszpanii, Turcji, Włoszech, Brazylii i Niemczech. W sumie już w kilkunastu krajach świadczy usługi natychmiastowej rezerwacji wizyt oraz możliwości dodawania opinii o lekarzach.

Czytaj więcej

Polscy liderzy innowacji i technologii. Przyznaliśmy wyróżnienia

GlucoActive

Koniec z pobieraniem krwi

Za stworzenie pierwszego na świecie przystępnego cenowo bezinwazyjnego glukometru i duży krok w walce z cukrzycą, bez nakłuwania.

Start-up z Wrocławia, założony przez Roberta Stachurskiego, chce wprowadzić na rynek pierwsze na świecie certyfikowane medycznie urządzenie do bezinwazyjnego pomiaru glukozy. Regularne monitorowanie jej poziomu poprzez pobieranie krwi to zmora wielu chorych. Zatem koniec z nakłuwaniem palca. Nowatorskie rozwiązanie ma trafić do sprzedaży na początku przyszłego roku.

Olga Malinkiewicz

Perowskity, ogniwa przyszłości

Za opracowanie i komercyjne wdrażanie taniej i prostej alternatywy dla ogniw słonecznych oraz jej komercyjne wdrażanie.

Saule Technologies, innowacyjna spółka, którą współtworzy fizyczka Olga Malinkiewicz, to jedna z rodzimych wizytówek ekosystemu start-upowego. Dzięki jej rozwiązaniu, opartemu na tzw. perowskitach, nie potrzeba już dostępu do światła słonecznego do zasilania ogniw fotowoltaicznych, a te mogą być cieńsze, lżejsze i bardziej wydajne. Technologia może być kluczową w rozwoju internetu rzeczy i elektroniki użytkowej.

LiveKid

Przedszkole i żłobek online

Za imponujący globalny rozwój – platforma pozyskała ćwierć miliona użytkowników w Europie i Ameryce Południowej, przejęła też największego konkurenta na rynku hiszpańskim.

Założona przez Jakuba Pawelskiego oraz Mateusza Kuleszę platforma łączy rodziców z opiekunami w przedszkolach i żłobkach. Start-up w br. dokonał akwizycji hiszpańskiego serwisu Dinantia, a wcześniej połączył siły z kanadyjską firmą, która stworzyła aplikację Baby Manager. LiveKid każdego dnia łączy setki tysięcy rodziców i opiekunów, ułatwiając opiekę nad dziećmi i zarządzanie placówkami edukacyjnymi.

Mariusz Bosiak

Droga do globalnego lidera

Za opracowanie technologii opartej o tzw. emitery OLED, czyli związki chemiczne stanowiące podstawę takich wyświetlaczy.

Toruńska spółka działa w obszarze fotoniki. Jej rozwiązaniami interesują się giganci produkujący wyświetlacze i panele nowoczesnych telewizorów, smartfonów czy monitorów. Start-up to jeden z globalnych liderów swojej branży. Ma laboratorium w Toruniu i dział B+R w Korei Płd. Jego emitery testowane są m.in. przez LG Display. Firma ma też umowę z największym na świecie producentem elektroniki użytkowej. Firma może zyskać dzięki unijnym limitom zużycia energii.

Ewa Klugmann-Radziemska

Sztuka odzyskiwania krzemu

Za opracowanie technologii odzyskiwania czystego krzemu ze zużytych modułów fotowoltaicznych. Ma ona pozwolić na ograniczenie ilości odpadów i zmniejszenie zużycia cennych materiałów w procesach dalszej produkcji.

Przełomowymi pracami kieruje Ewa Klugmann-Radziemska, dyrektor Szkoły Doktorskiej Wdrożeniowej Politechniki Gdańskiej. Opracowana technologia odzysku krzemu pozwoli ponownie wykorzystać go w produkcji ogniw PV. Sprawdziła się ona już w warunkach laboratoryjnych, teraz naukowcy zbadają, czy można wdrożyć ją na skalę przemysłową.

Marcin Joka

Polski robot podbija świat

Za wykorzystanie trudnego czasu pandemii do rozwoju w skali międzynarodowej. Edukacyjny robot – dzieło start-upu Photon Entertainment – pomaga uczyć dzieci programowania.

Kierowana przez Marcina Jokę białostocka firma w trakcie epidemii koronawirusa postawiła na szybką ekspansję - uruchomiła dział na region Niemiec, Austrii i Szwajcarii oraz rozbudowała sieć sprzedaży w USA o znaczących partnerów, m.in. SHI (jeden z największych dystrybutorów urządzeń elektronicznych w Stanach Zjednoczonych) czy Trafera (lider sprzedaży chromebooków).

Joanna Tynor

I Ty możesz mieć stację paliw

Za sukces w „męskim” świecie gier, w tym udaną premierę gry „Gas Station Simulator”, której koszty produkcji zwróciły się zaledwie w 90 minut od premiery.

Joanna Tynor, prezes Drago Entertainment, uczyniła z krakowskiego studia jedną z wiodących firm w tej branży w Polsce. Markę, specjalizującą się w symulatorach, znają jednak fani na całym świecie – po tytuły jak „Gas Station Simulator” czy „Food Truck Simulator” sięgają użytkownicy pecetów i konsol. Ale firma widzi też potencjał w technologii VR. A gracze już czekają na premierę „Winter Survival”.

Link4

Ubezpieczenia podbijają sieć

Za liczne innowacje oraz wypromowanie w ciągu ostatniej dekady sprzedaży i obsługi polis przez internet, co okazało się niezwykle ważną przewagą w czasie pandemii.

Firma wdraża nowatorskie usługi – w czasie Covid-19 wykorzystywano m.in. rozwiązanie, dzięki któremu w razie zaistnienia szkody klient sam mógł wykonać zdjęcia z oględzin i dokonać wyliczenia szkody. Opracowała apkę Internetowy Status Szkody do śledzenia procesu likwidacji szkód komunikacyjnych. Umożliwia ona przesyłanie dokumentów, wybór serwisu naprawczego i zamówienie samochodu zastępczego.

allegro

Król internetowego handlu

Za największy debiut giełdowy w historii warszawskiej giełdy oraz świetne wyniki i nowe usługi jak np. Smart i Allegro Pay.

Ta czołowa polska firma e-commerce (w grupie są także Ceneo i eBilet) nieustannie utrzymuje pozycję lidera branży nad Wisłą mimo zakusów potężnych globalnych rywali jak Amazon. Firma stawia na międzynarodową ekspansję – w br. dokonała akwizycji zagranicznych podmiotów e-commerce (czeskich Mall Group i WE|DO za prawie 4,1 mld zł), a także udostępniła swoją platformę klientom i sprzedawcom z całej Unii Europejskiej.

Tauron

Blockchain zamiast papieru

Za cyfryzację obsługi klienta i dbałość o ochronę środowiska. Koncern przygotowuje się do całkowitego odejścia od korzystania z papieru (w tym faktur papierowych) do 2030 r.

Zamiana papierowej faktury za prąd na elektroniczną to ważny krok w stronę poprawy ochrony środowiska – a w tej cyfrowej transformacji firmie pomóc ma technologia blokchain. Miliony klientów to setki kilogramów papierowych umów czy rachunków i hektary wyciętych lasów. Blockchain eliminuje papier, a Grupa Tauron jest pierwszą energetyczną firmą w Polsce, która rusza z taką rewolucją.

Secfense

Bezpiecznie i bez haseł

Za niezwykle aktualne w dobie wojny w Ukrainie i nasilenia cyberataków rozwiązanie uwierzytelniania wieloskładnikowego (User Access Security Broker).

Rozwiązanie stworzone przez start-up Tomasza Kowalskiego i Marcina Szarego znacząco poprawia bezpieczeństwo, a przy tym jest łatwe do wprowadzenia np. do aplikacji. Krakowska spółka pracuje nad wyeliminowaniem ataków związanych z kradzieżą haseł i pomocą firmom w przejściu do bezpiecznej przyszłości bez ich stosowania – umożliwia wprowadzenie silnego uwierzytelniania w sposób zautomatyzowany.

Karolina Mikulska-Rumińska

Jak przedłużyć życie

Za badania nad zahamowaniem procesu ferroptozy, które mogą wpłynąć na długość ludzkiego życia i skuteczną walkę z nowotworami.

Dr Karolina Mikulska-Rumińska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu to laureatka tegorocznej nagrody International Rising Talents przyznawanej „wschodzącym talentom” nauki – kobietom, których badania mogą zmienić świat. Absolwentka Fizyki Medycznej na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki UMK, doktor biofizyki, stażystka na École Polytechnique Fédérale de Lausanne w Szwajcarii.

NASK

Szybka sieć dla szkół

Za zasługi w dziedzinie edukacji oraz w walce z wykluczeniem cyfrowym, w tym m.in. za pomocą Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE).

NASK – państwowy instytut badawczy, dla którego cyberbezpieczeństwo to kluczowe pole aktywności – jest operatorem OSE, programu publicznej sieci telekomunikacyjnej dla szkół. Ta zapewnia szybki, bezpieczny i bezpłatny dostęp do internetu ponad 5 mln uczniów i nauczycieli w naszym kraju. Program został stworzony przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Łukasz Osowski

Ivona to był tylko początek

Za opracowanie Vika Life – aplikacji, która ma na celu poprawę zdrowia oraz wydłużenie życia użytkowników poprzez kontrolę ich stylu życia.

Lukasz Osowski to współtwórca słynnego syntezatora mowy Ivona, kupionego przez firmę Amazon, i rozwijanego obecnie jako asystent głosowy Alexa. Jego aplikacja Vika pozwala m.in. oszacować długość życia na podstawie informacji o przebytych chorobach, sposobie odżywiania się i aktywności fizycznej. Oferuje porady i zadania opracowane przez ekspertów medycyny, nauk sportowych i żywieniowych.

Orange Polska

Światłowód dla każdego

Za upowszechnianie internetu światłowodowego. Największy polski operator mobilny i stacjonarny dołożył ważną cegiełkę do cyfrowego rozwoju kraju.

Przez ostatnią dekadę zbudował sieć światłowodową sięgającą niemal wszystkich zakątków kraju. Dzięki wartemu ponad 4,5 mld zł programowi inwestycyjnemu światłowodowy internet tej firmy jest dostępny dla niemal co drugiego gospodarstwa domowego nad Wisłą. A Orange już zaprezentował światłowód o przepustowości 10 Gb/s (umożliwi podłączenie do WiFi nawet 256 urządzeń jednocześnie).

Totalizator Sportowy

Technologie w duchu fair play

Za wspieranie innowacji w sporcie. Firma inwestuje w start-upy w takich dziedzinach, jak gaming, fintech, regtech, AI, cyberbezpieczeństwo, robotyka czy enterprise software.

Stworzony przez nią fundusz ffVC Tech & Gaming wspiera nowatorskie technologie i młode spółki w branżach, które są bliskie Totalizatorowi Sportowemu. Firma wierzy, iż dzięki innowacjom sport będzie rozwijał się w oparciu m.in. o zaawansowaną analizę danych, wspieranie treningowe zawodników i drużyn, aż po technologie ułatwiające rozstrzyganie sportowych sporów w duchu fair play.

Maksymilian Paczyński

Ratunek dla sennego kierowcy

Za program wykorzystujący sieci neuronowe, zapobiegający zaśnięciu kierowcy podczas jazdy poprzez monitorowanie ruchu gałek ocznych.

Maksymilian Paczyński to nastolatek z Iłży, który wygrał prestiżowy konkurs Intel AI For Youth, pokonując zespoły programistów z innych krajów. Uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika stworzył aplikację, która analizuje zamykanie oczu przez kierowcę, jego ziewanie czy pochylanie głowy, a także częstotliwość i czas trwania tych czynności, by uruchomić alarm, nim kierowca zaśnie.

PayEye

Za zakupy zapłacą okiem

Za opracowanie i komercyjne wdrażanie pierwszego na świecie systemu płatniczego opartego o biometrię tęczówki oka i twarzy.

Wrocławski start-up, założony przez Daniela Jarząba i Radosława Rudę, rozwija przełomową technologię, która umożliwia płatności spojrzeniem. Nowatorski system PayEye w październiku zaczęto wprowadzać w sieci Komputronik. Spółka stworzyła autorskie terminale płatnicze eyePOS 2.0, specjalną aplikację mobilną oraz algorytmy przetwarzające tęczówkę oraz twarz na wzorzec biometryczny.

PZU

Obrona przed hakerami

Za stworzenie i rozwijanie zaawansowanych rozwiązań do obrony przed atakami cybernetycznymi i złośliwym oprogramowaniem.

Systemy opracowane przez PZU w tym roku odparły już ponad 160 mln ataków. Największy ubezpieczyciel w naszym regionie mocno stawia na rozwiązania cyfrowe i nowinki technologiczne. Nie tylko ułatwiają one kontakt z klientem, ale pozwalają także na optymalizację procesów biznesowych. PZU blisko współpracuje ze start-upami, a w swoich projektach korzysta także ze sztucznej inteligencji.

Pekao SA

Obligacje z aplikacji

Za udostępnienie detalicznych obligacji Skarbu Państwa w PeoPay - po raz pierwszy raz w 30 letniej historii sprzedaży obligacji są dostępne w aplikacji mobilnej.

Nowatorska aplikacja Pekao S.A. okazała się dużym sukcesem. Bank prezentuje kolejne możliwości mobilnego rozwiązania. Ostatnio pochwalił się nowym projektem cyfrowym - zaprezentował w metaverse NFT, a konkretnie tokeny z pracami Kai Renkas (tokeny dla Pekao tworzy startup SmartVerum). Już blisko 1,5 mln klientów banku korzysta jedynie z bankowości mobilnej.

Rafał Brzoska

Paczkomatowa ekspansja

Za zbudowanie największej w Polsce sieci automatów paczkowych oraz wejście spółki InPost na giełdę papierów wartościowych w Amsterdamie.

Rafał Brzoska, stojący za sukcesami InPostu założyciel spółki, wprowadził firmę m.in. na rynki brytyjski i francuski. Poza ekspansją geograficzną rozwija także firmę, wdrażając kolejne technologie i innowacje. Należą do nich sterowane przez aplikację maszyny paczkowe – tzw. apkomaty, jak i urządzenia zrobotyzowane (robomaty). Brzoska to także aktywny anioł biznesu, wspierający polskie start-upy.

Magdalena Stobińska

Kwantowa przyszłość

Za badania nad technologiami kwantowymi i osiągnięcia w zakresie jej specjalizacji w optyce kwantowej, informacji kwantowej oraz fizyce materii skondensowanej.

Prof. Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. Magdalena Stobińska, to polska fizyk, która kieruje grupą badawczą QCAT i projektami: Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej „First Team”, Narodowego Centrum Nauki „Sonata Bis”, a także koordynuje międzynarodowy projekt Działań Marii Skłodowskiej Curie, Innowacyjnych Sieci Szkoleniowych „AppQInfo”. Jest ekspertem Komisji Europejskiej.

BioCam

Diagnostyka przyszłości

Pozostało 100% artykułu
Biznes Ludzie Startupy
Polska firma wprowadza nowatorski benefit dla pracowników. Specjalne karty
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Biznes Ludzie Startupy
Polski latający skuter zamierza podbić świat. Ma być „dla każdego"
Biznes Ludzie Startupy
Polska akwizycja w Finlandii. Start-up z miliarderem na pokładzie zaczyna ekspansję
Biznes Ludzie Startupy
Bot wystawi fakturę. Wystarczy go o to poprosić
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Biznes Ludzie Startupy
Ten wynalazek ma ratować włosy. Zdobył Nagrodę Jamesa Dysona