Bracia z Polski na zdjęciach zrobili globalny interes. Z fotokabin do AI

PhotoAiD zaczynał od budek fotograficznych. Teraz firma rozwija systemy sztucznej inteligencji i chce zrewolucjonizować branżę fotografii biometrycznej.

Publikacja: 11.04.2023 01:25

Dzięki polskiej technologii od PhotoAiD, żeby zrobić zdjęcie do paszportu czy dowodu osobistego, nie

Dzięki polskiej technologii od PhotoAiD, żeby zrobić zdjęcie do paszportu czy dowodu osobistego, nie trzeba już chodzić do fotografa, czy szukać fotobudki. Wystarczy smartfon i internet

Foto: shutterstock

Spółka z Białegostoku niedawno znalazła się na prestiżowej liście 1000 najszybciej rozwijających się firm w Europie „Fiancial Times”. Start-up, który powstał w konsekwencji tzw. biznesowego pivotu z założonej kilka lat wcześniej firmy FunFotos, największego polskiego producenta i operatora fotokabin. PhotoAiD nie zerwał jednak całkiem ze starym biznesem – wciąż łączy biznes offline (fotobudki oraz sieć punktów fotograficznych) z tym online.

Dziś jądrem biznesu firmy są zdjęcia biometryczne, wspierane przez AI. W 2022 r. – we współpracy z samorządami – wykonała ona ponad 120 tys. zdjęć uchodźcom z Ukrainy (była jedynym operatorem takich usług na Stadionie Narodowym).

Globalna ekspansja

Białostocka spółka rośnie jak na drożdżach. Z czteroosobowego start-upu stała się globalną firmą. Pod koniec ub.r. przejęła największego gracza rynku zdjęć biometrycznych online w Niemczech oraz jeden z pierwszych serwisów tego typu ze Stanów Zjednoczonych (umożliwiający zamawianie zdjęć paszportowych online). Dziś zespół PhotoAiD liczy 120 osób. Specjalnie dla pracowników start-up otworzył biuro na Teneryfie, gdzie mogą wyjeżdżać na tzw. praco-wakacje (z ang. workation). Wszystko po to, by mieli jak najlepsze warunki do tworzenia innowacji. A usługa, jaką oferuje PhotoAiD, wymaga wielu nowatorskich rozwiązań. Chodzi o wykonanie zdjęć biometrycznych (spółka przetwarza ich setki tysięcy miesięcznie) dla ponad 10 tys. rodzajów dokumentów – od paszportów, przez dowody osobiste, po prawa jazdy. Tylko w 2021 i 2022 r. z narzędzi online PhotoAiD skorzystało odpowiednio ok. 6,5 i ponad 11,5 mln użytkowników.

Czytaj więcej

Przez Polskę do Brazylii. Ukraińcy idą w świat ze zdalnymi korepetycjami

– Mamy klientów z ponad 150 krajów i punkty wysyłki zdjęć na czterech kontynentach. Zbudowaliśmy największą sieć fotokabin w Polsce – można je znaleźć w centrach handlowych, urzędach, kinach i na stacjach kolejowych – wylicza Tomasz Młodzki, jeden z założycieli start-upu. I wskazuje, że ma plan, by zrewolucjonizować branżę zdjęć biometrycznych. To dlatego białostocki start-up – jak zapewnia Młodzki – praktycznie wszystkie przychody reinwestuje w rozwój.

– Rozwój technologiczny omijał dotychczas temat zdjęć dokumentowych szerokim łukiem. W niektórych miejscach zdjęcia paszportowe są gotowe do odbioru dopiero za kilka godzin lub nawet następnego dnia. A z PhotoAiD zdjęcie jest gotowe już po kilkunastu sekundach – podkreśla Młodzki. – Nasze narzędzie umożliwia zmianę sposobu, w jaki ludzie realizują tę konkretną potrzebę. Chcemy pokazać, że dobre zdjęcia do dokumentów można zrobić samemu, np. w domu – dodaje.

Fotobudka w smartfonie

Firma została założona w 2012 r. przez Tomasza i jego dwóch braci – Rafała i Marcina. Zaczęło się od fotobudek. Po opanowaniu polskiego rynku bracia chcieli ruszyć z ekspansją, ale okazało się, że europejski rynek był już zabetonowany przez dwóch gigantów, w tym notowaną od lat 60. na londyńskiej giełdzie spółkę Photo-Me International (w Europie Zachodniej i Japonii posiada ponad 28 tys. takich urządzeń). PhotoAiD postanowiło więc zrewolucjonizować ten rynek, bez konieczności produkowania tysięcy fotokabin. Bracia zwrócili się ku technologii i opracowali cyfrowe narzędzia, które umożliwiają wykonanie zdjęcia do dokumentów każdemu samodzielnie – bez specjalistycznej wiedzy czy sprzętu, do tego z dowolnego miejsca.

Dla braci innowacyjny biznes nie jest niczym nowym – wcześniej tworzyli Fiszkotekę (platformą e-learningową i aplikację do nauki języków obcych). Dziś Rafał Młodzki, który skończył filozofię, informatykę i matematykę, zajmuje się w firmie rozwojem oprogramowania; Marcin (on również studiował matematykę i informatykę) nadzoruje w PhtoAiD rozwój systemów sztucznej inteligencji; Tomasz (absolwent prawa) pełni funkcję prezesa. Mają strony internetowe i aplikację mobilną, dzięki którym każdy ma obecnie fotobudkę w telefonie i może wykonać zdjęcie biometryczne smartfonem.

Biznes Ludzie Startupy
Polski król nanodruku chce podbić USA. Jeden z kilku graczy na świecie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biznes Ludzie Startupy
Psy też marnują żywność. Pomoże polska aplikacja
Biznes Ludzie Startupy
Chwila zamiast całego dnia. Sztuczna inteligencja wyręczy pracowników
Biznes Ludzie Startupy
Roboty z Polski zyskają sztuczną inteligencję. Już wypierają amerykańską konkurencję
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biznes Ludzie Startupy
Latające elektryki polecą znad Wisły? Polska firma chce zbudować fabrykę