Reklama
Rozwiń

Sztuczna inteligencja wkracza na budowy. Sprawdzi pracowników i postęp prac

Polski start-up zaprzągł technologię AI do śledzenia kontroli jakości i postępu prac w sektorze budowlanym. Pomysł wpadł w oko nowojorskiemu funduszowi VC.

Publikacja: 15.10.2023 14:14

Wielkie inwestycje infrastrukturalne mają problem – brakuje ekspertów ds. jakości i nadzoru budów. P

Wielkie inwestycje infrastrukturalne mają problem – brakuje ekspertów ds. jakości i nadzoru budów. Polski start-up AI Clearing znalazł jednak sposób, jak go rozwiązać. Lekiem jest sztuczna inteligencja

Foto: AdobeStock

W skali makro rynek budownictwa infrastrukturalnego niezmiennie rośnie o 6–7 proc. rocznie, powodując tym samym, że firmy z sektora stają się względnie odporne na recesje. Eksperci zauważają, że wzrost ten będzie z pewnością kontynuowany dzięki trwającej transformacji energetycznej (budowa wielkoskalowych farm fotowoltaicznych) oraz licznym inwestycjom infrastrukturalnym. Jednakże wyzwaniem staje się dostępność inżynierów ds. jakości i nadzoru w branży budowlanej. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat w USA i w Europie Zachodniej dwukrotnie więcej inżynierów odeszło na emeryturę, niż zaczęło pracę. Odpowiedź na ten problem ma polska platforma AI Clearing. Technologia wdrażana przez warszawski start-up pozwala na realizację większej liczby projektów przy tej samym liczbie inżynierów nadzoru oraz wysokiej jakości.

Potężna inwestycja pozwoli na ekspansję

– Generalni wykonawcy oraz inwestorzy największych projektów infrastrukturalnych stają przed dużymi potencjalnymi zobowiązaniami, związanymi z opóźnieniami projektów lub słabą jakością, która prowadzi do nadmiernej liczby interwencji gwarancyjnych. Te wyzwania mogą skutkować dziesiątkami milionów dolarów w przekroczeniach kosztów i sporami – przyznaje Jordan Viniar, partner w Prudence, nowojorskim funduszu, który właśnie zainwestował w AI Clearing.

Fundusz VC dostrzegł ogromny potencjał spółki i wraz z innym inwestorami wpompował w start-up aż 62 mln zł. Pieniądze, które w rundzie A trafiły do AI Clearing, mają pomóc firmie, która opracowała zaawansowane technicznie rozwiązanie zastępujące ludzi i tradycyjne procesy w tym sektorze, w ekspansji. – Branża budowlana aktywnie poszukuje rozwiązań dla tych istotnych i niezaspokojonych potrzeb, dlatego AI Clearing zdobyło zaufanie wielu największych i najbardziej zaawansowanych firm w sektorze – podkreśla Jordan Viniar.

Czytaj więcej

Będziemy posłuszni robotom. Polski eksperyment z rażeniem prądem

System od AI Clearing oparty jest na autorskich narzędziach sztucznej inteligencji. – Na ich podstawie stworzyliśmy najlepszą technologię do nadzorowania dużych projektów w branży budowlanej. Pozwala ona dostarczać naszym klientom informacje i wnioski w czasie rzeczywistym, znacząco zwiększając ich efektywność operacyjną – tłumaczy Adam Wiśniewski, współzałożyciel spółki. – Już na etapie pomysłu wiedzieliśmy, że codzienna dostępność danych branżowych z całego obszaru placu budowy połączona z możliwością ich automatycznego analizowania, w tym przede wszystkim porównywania z projektem budowlanym i harmonogramami prac, będą fundamentalne dla naszego sukcesu – kontynuuje.

Technologia start-upu na lukratywnym rynku

Start-up spędził trzy lata, rozwijając i optymalizując technologię, aby upewnić się, że działa bez zarzutu. – Nasze olbrzymie i unikalne zbiory danych, które wykorzystujemy w procesie uczenia maszynowego, oraz własne silniki AI pozwalają nam osiągnąć nieporównywalną dokładność i najszybszy w branży czas przetwarzania – dodaje Adam Wiśniewski.

Inwestycja Prudence'a, przy udziale FJ Labs, JR Holding, Opoka TFI, Superkonstelacji oraz dotychczasowych inwestorów (Tera Ventures, Inovo i Innovation Nest), da polskiej spółce nowy napęd. Firma liczy na pozyskanie najlepszych talentów na rynku i rozszerzenie zespołów sprzedaży i obsługi klienta na terenie Stanów Zjednoczonych, Europy Zachodniej oraz regionu Zatoki Perskiej.

Rynkiem docelowym AI Clearing są największe projekty budowlane na świecie – infrastrukturalne projekty budowlane, takie jak np. wielkoskalowe farmy fotowoltaiczne, koleje, drogi, gazociągi, a także lotniska, instalacje przemysłowe oraz linie energetyczne. Wartość globalnego rynku budownictwa infrastrukturalnego przekracza 4,5 bln dol. rocznie. AI Clearing podaje, iż ma podpisane wieloletnie kontrakty z pięcioma z dwudziestu największych globalnie firm tego sektora.

Biznes Ludzie Startupy
Ten polski 18-latek stworzył system AI dla firm zbrojeniowych w USA
Biznes Ludzie Startupy
Polskie algorytmy wykryją choroby. Medyczny start-up podbija świat
Biznes Ludzie Startupy
Polska firma wprowadza nowatorski benefit dla pracowników. Specjalne karty
Biznes Ludzie Startupy
Polski latający skuter zamierza podbić świat. Ma być „dla każdego"
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Biznes Ludzie Startupy
Polska akwizycja w Finlandii. Start-up z miliarderem na pokładzie zaczyna ekspansję
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku