W skali makro rynek budownictwa infrastrukturalnego niezmiennie rośnie o 6–7 proc. rocznie, powodując tym samym, że firmy z sektora stają się względnie odporne na recesje. Eksperci zauważają, że wzrost ten będzie z pewnością kontynuowany dzięki trwającej transformacji energetycznej (budowa wielkoskalowych farm fotowoltaicznych) oraz licznym inwestycjom infrastrukturalnym. Jednakże wyzwaniem staje się dostępność inżynierów ds. jakości i nadzoru w branży budowlanej. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat w USA i w Europie Zachodniej dwukrotnie więcej inżynierów odeszło na emeryturę, niż zaczęło pracę. Odpowiedź na ten problem ma polska platforma AI Clearing. Technologia wdrażana przez warszawski start-up pozwala na realizację większej liczby projektów przy tej samym liczbie inżynierów nadzoru oraz wysokiej jakości.
Potężna inwestycja pozwoli na ekspansję
– Generalni wykonawcy oraz inwestorzy największych projektów infrastrukturalnych stają przed dużymi potencjalnymi zobowiązaniami, związanymi z opóźnieniami projektów lub słabą jakością, która prowadzi do nadmiernej liczby interwencji gwarancyjnych. Te wyzwania mogą skutkować dziesiątkami milionów dolarów w przekroczeniach kosztów i sporami – przyznaje Jordan Viniar, partner w Prudence, nowojorskim funduszu, który właśnie zainwestował w AI Clearing.
Fundusz VC dostrzegł ogromny potencjał spółki i wraz z innym inwestorami wpompował w start-up aż 62 mln zł. Pieniądze, które w rundzie A trafiły do AI Clearing, mają pomóc firmie, która opracowała zaawansowane technicznie rozwiązanie zastępujące ludzi i tradycyjne procesy w tym sektorze, w ekspansji. – Branża budowlana aktywnie poszukuje rozwiązań dla tych istotnych i niezaspokojonych potrzeb, dlatego AI Clearing zdobyło zaufanie wielu największych i najbardziej zaawansowanych firm w sektorze – podkreśla Jordan Viniar.
Czytaj więcej
Ludzie są gotowi zadawać ból innym nie tylko na polecenie innych ludzi, ale także robotów. Pokazał to polski eksperyment przeprowadzony przez naukowców z Uniwersytetu SWPS.
System od AI Clearing oparty jest na autorskich narzędziach sztucznej inteligencji. – Na ich podstawie stworzyliśmy najlepszą technologię do nadzorowania dużych projektów w branży budowlanej. Pozwala ona dostarczać naszym klientom informacje i wnioski w czasie rzeczywistym, znacząco zwiększając ich efektywność operacyjną – tłumaczy Adam Wiśniewski, współzałożyciel spółki. – Już na etapie pomysłu wiedzieliśmy, że codzienna dostępność danych branżowych z całego obszaru placu budowy połączona z możliwością ich automatycznego analizowania, w tym przede wszystkim porównywania z projektem budowlanym i harmonogramami prac, będą fundamentalne dla naszego sukcesu – kontynuuje.