RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.10.2023 14:18 Publikacja: 03.10.2023 07:37
Recepcjoniści będą znikać z hoteli. Eksperci nie mają wątpliwości, że wkrótce zastąpi ich cyfrowy konsjrż
Foto: AdobeStock
Żaden pracownik recepcji nie ma takich zdolności, ale dzięki botom hotelowy biznes wchodzi na nowy poziom. Chodzi nie tylko o oszczędności czy wygodę, ale i sprostanie wyzwaniu braku rąk do pracy (według szacunków McKinsey aż 87 proc. hoteli boryka się z poważnymi problemami kadrowymi).
Cyfrowy konsjerż to nie jest wcale futurystyka – Easyway, start-up z Tel Awiwu, uruchomił pierwszą na świecie recepcjonistkę AI. Narzędzie, oparte na generatywnej sztucznej inteligencji, łączy popularną platformę ChatGPT z własnym rozwiązaniem AI – nie tylko obsługuje gości, ale może także zapewnić hotelarzom informacje umożliwiające przewidywanie zachowań klientów i podejmowanie decyzji kadrowych.
Rozwijany w Dolinie Krzemowej od niespełna trzech miesięcy start-up Macieja Szymczyka trafił pod skrzydła Y Combinator. Ten student UC Berkeley zamierza namieszać w amerykańskim sektorze obronnym.
System AI od Saventic Health pracuje dla 11 spośród 30 największych graczy w branży farmaceutycznej na trzech kontynentach. Firma zapowiada ekspansję w USA.
Start-up Flexee nawiązał współpracę z Visą i wprowadza nowatorski benefit dla pracowników, który pozwoli im kupować posiłki w sklepach oraz zamawiać jedzenie online.
Trójmiejski start-up Maviator opracował prototyp osobowego drona – pojazd jest w pełni funkcjonalny i szykowany do produkcji. Firma właśnie rusza ze zbiórką pieniędzy na rozwój projektu. Maszyna na rynek może trafić w 2025 r.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Stworzona przez Grzegorza Błażewicza spółka, w którą zainwestował Rafał Brzoska, rusza na podbój północy Europy. Chce być wiodącą platformą dla e-commerce.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Mijający rok był rekordowy dla światowej turystyki. Zsumowana wartość wydatków turystów wyniosła, według szacunków, 1,61 biliona dolarów. To o wiele więcej niż w świetnym roku 2019 i jeszcze lepszym 2023.
Nadchodzi era wszechobecnej inteligencji – autonomicznych agentów AI oraz robotów. Optymiści widzą szanse na rozwój, a pesymiści epokowe ryzyka.
To już czwarte w ciągu dwóch miesięcy uszkodzenie podmorskich kabli na dnie Bałtyku. Po przerwaniu połączeń internetowych między Niemcami, Szwecją i Litwą, w środę 25 grudnia zostało przerwane połączenie energetyczne kablem Estlink łączącym Finlandię z Estonią.
Tegoroczne prace nad prawem autorskim upłynęły pod znakiem walki o prawa twórców i doszlusowanie do standardów europejskich. Branża kreatywna ocenia zmiany na czwórkę - za sam styl ich wprowadzenia, ekspert od prawa autorskiego kazałby jednak ustawodawcy powtarzać rok.
Govy to nowa marka, która ma zagospodarować nowy rynek tzw. latających samochodów. W 2025 r. ruszy produkcja tych nietypowych elektrycznych pojazdów pionowego startu. Plany wdrożeń są bardzo ambitne.
Dzięki modernizacji w 2029 roku Lotnisko Chopina będzie mogło obsługiwać 30 milionów pasażerów rocznie, prawie o jedną trzecią więcej niż dzisiaj.
Najbogatszy człowiek świata rzucił wyzwanie dominującej na rynku sztucznej inteligencji firmie OpenAI, wypuszczając bota Grok. Okazał się hitem. Teraz Elon Musk idzie dalej – zdobył właśnie potężnych inwestorów dla swojej spółki xAI.
Kiedy bitcoin bije rekordy, rośnie majątek jego twórcy, plasując go w gronie kilku najbogatszych osób na świecie. Tylko, że wciąż nie wiadomo, kto kryje za pseudonimem Satoshi Nakamoto. Czy nowy rok przyniesie przełom?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas