Start-up rodem z Polski, choć obecnie z siedzibą w Nowym Jorku, zamknął rundę finansowania o wartości 250 milionów dolarów – poinformował TechCrunch, powołując się na swoje źródła. Według informacji serwisu rundę prowadził ICONIQ Growth. Andreessen Horowitz, jeden z głównych inwestorów w wartej 80 mln dolarów rundzie ze stycznia 2024 oku. Od tego czasu wartość spółki, która stała się wówczas formalnie pierwszym polskim jednorożcem (start-up o wartości co najmniej 1 ml dol.), potroiła się i mieści się w przedziale 3-3,3 mld dol. Polskie korzenie mają jeszcze tylko dwa jednorożce – Docplanner (łączy pacjentów z lekarzami) i Booksy (umożliwia zdalne rezerwacje m.in. u fryzjera czy kosmetyczki).
ElevenLabs korzysta z boomu na rozwiązania sztucznej inteligencji i cieszy się ogromnym zainteresowaniem inwestorów po niezwykle udanym okresie rozwoju firmy, gdy jej technologia audio AI znalazła już szerokie zastosowanie.
Jak działa narzędzie AI ElevenLabs?
Firma odniosła błyskawiczny sukces, gdyż została założona niedawno, bo w 2022 roku. Stworzyli ją Mateusz Staniszewski i Piotr Dąbkowski, którzy wcześniej pracowali odpowiednio w koncernach Palantir i Google. Tych przyjaciół jeszcze z czasów szkolnych zainspirowała słaba jakość polskiego dubbingu do amerykańskich filmów, które oglądali, gdy dorastali, i dostrzegli szansę na wykorzystanie sztucznej inteligencji do stworzenia czegoś lepszego. Wykorzystali rozwój generatywnej AI, kiedy wzrosło zainteresowanie tworzeniem aplikacji obejmujących dźwięk i wideo obok usług tekstowych.
Czytaj więcej
Nasz eksportowy rodzynek w świecie sztucznej inteligencji, budzący także obawy za oceanem, otworzy w Polsce centrum badawczo-rozwojowe. To może być początek budowy wielkiego ekosystemu AI w naszym kraju.
Technologia rozwijana przez start-up, dostępna za pośrednictwem interfejsu API, sprawia, że treści cyfrowe są powszechnie dostępne, w dowolnym języku i z dowolnym głosem brzmiącym bardzo naturalnie. Technologia ta obejmuje takie zastosowania, jak tłumaczenie tekstu na mowę (w wielu językach), klonowanie głosów, zmienianie głosów w ścieżce audio, tworzenie zupełnie nowych głosów, a także inne narzędzia do edycji głosu.