Polacy opracowali model AI, który ma być dużo dokładniejszy w przewidywaniu postępu nowotworów. To może być przełomowe rozwiązanie, bo – jak zapewnia start-up Ataraxis AI – bije na głowę dotychczasowe, standardowe testy dostępne obecnie w szpitalach.
Co łączy DeepMind i Petera Thiela?
Zespół badaczy zajmujących się sztuczną inteligencją i medycyną skupiony w Ataraxis AI wieszczy rewolucję. Spółka założona przez Jana Witowskiego i Krzysztofa Gerasa, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do diagnostyki nowotworowej, wskazuje, że Ataraxis Breast – jej platforma predykcyjna dla raka piersi – okazała się o 30 proc. dokładniejsza od obecnych rozwiązań. Nowatorska technologia ma wejść do użytku klinicznego wiosną br., na początku w Stanach Zjednoczonych.
Czytaj więcej
Inwestorzy wpompowali w firmę ElevenLabs, która tworzy syntetyczne głosy trudne do odróżnienia od...
O tym, że nie są to czcze przechwałki start-upu, może świadczyć fakt, że przy technologii wykrywającej wzorce chorobowe niedostrzegalne dla dotychczasowych metod Polacy współpracują z Yannem LeCunem, laureatem Nagrody Turinga. Ten francusko-amerykański informatyk, wiceprezes i główny naukowiec zajmujący się sztuczną inteligencją w koncernie Meta, określany jako jeden z „ojców chrzestnych AI”, został doradcą spółki, a jednocześnie uczestniczył w budowie modelu AI, który jest silnikiem napędzającym całą zaawansowaną technologię diagnostyczną Ataraxis.
Teraz firma Witowskiego i Gerasa pozyskała potężne wsparcie – w ramach rundy finansowania serii A otrzymała 20,4 mln dol. Za inwestycją stoją m.in. AIX Ventures, który w portfelu ma takie projekty, jak Hugging Face, Perplexity czy Replika AI, a także fundusze Floating Point, Founders Fund i Bertelsmann Investments. Pieniądze wyłożyli ponadto Mario Schlosser, współzałożyciel notowanego na nowojorskiej giełdzie Oscar Health, czy Peter Thiel, jedna z najważniejszych postaci w Dolinie Krzemowej, który – wspólnie z Elonem Muskiem – stworzył PayPal. Warto dodać, że w finansowanie polskiego start-upu zaangażowali się poza tym czołowi badacze z OpenAI (firma stojąca z ChatGPT) oraz DeepMind (chiński duży model językowy, który w ostatnich tygodniach przebojem wdarł się na globalny rynek AI).