Rewolucja w wykrywaniu raka? Guru z Doliny Krzemowej inwestuje w polską firmę

Start-up Ataraxis, zajmujący się medycyną precyzyjną wspieraną przez AI, pozyskał od inwestorów ponad 20 mln dol. Pieniądze wyłożyli m.in. Peter Thiel, guru Doliny Krzemowej, twórca PayPala, oraz czołowi badacze z OpenAI i DeepMind.

Publikacja: 06.03.2025 03:24

Peter Thiel, twórca PayPala i Palantira, na spotkaniu z Donaldem Trumpem, którego jest zwolennikiem.

Peter Thiel, twórca PayPala i Palantira, na spotkaniu z Donaldem Trumpem, którego jest zwolennikiem. Miliarder zainwestował teraz w polski start-up

Foto: Bloomberg

Polacy opracowali model AI, który ma być dużo dokładniejszy w przewidywaniu postępu nowotworów. To może być przełomowe rozwiązanie, bo – jak zapewnia start-up Ataraxis AI – bije na głowę dotychczasowe, standardowe testy dostępne obecnie w szpitalach.

Co łączy DeepMind i Petera Thiela?

Zespół badaczy zajmujących się sztuczną inteligencją i medycyną skupiony w Ataraxis AI wieszczy rewolucję. Spółka założona przez Jana Witowskiego i Krzysztofa Gerasa, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do diagnostyki nowotworowej, wskazuje, że Ataraxis Breast – jej platforma predykcyjna dla raka piersi – okazała się o 30 proc. dokładniejsza od obecnych rozwiązań. Nowatorska technologia ma wejść do użytku klinicznego wiosną br., na początku w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj więcej

Polska AI wzbudziła kontrowersje i podbiła Amerykę. Firma z astronomiczną wartością

O tym, że nie są to czcze przechwałki start-upu, może świadczyć fakt, że przy technologii wykrywającej wzorce chorobowe niedostrzegalne dla dotychczasowych metod Polacy współpracują z Yannem LeCunem, laureatem Nagrody Turinga. Ten francusko-amerykański informatyk, wiceprezes i główny naukowiec zajmujący się sztuczną inteligencją w koncernie Meta, określany jako jeden z „ojców chrzestnych AI”, został doradcą spółki, a jednocześnie uczestniczył w budowie modelu AI, który jest silnikiem napędzającym całą zaawansowaną technologię diagnostyczną Ataraxis.

Teraz firma Witowskiego i Gerasa pozyskała potężne wsparcie – w ramach rundy finansowania serii A otrzymała 20,4 mln dol. Za inwestycją stoją m.in. AIX Ventures, który w portfelu ma takie projekty, jak Hugging Face, Perplexity czy Replika AI, a także fundusze Floating Point, Founders Fund i Bertelsmann Investments. Pieniądze wyłożyli ponadto Mario Schlosser, współzałożyciel notowanego na nowojorskiej giełdzie Oscar Health, czy Peter Thiel, jedna z najważniejszych postaci w Dolinie Krzemowej, który – wspólnie z Elonem Muskiem – stworzył PayPal. Warto dodać, że w finansowanie polskiego start-upu zaangażowali się poza tym czołowi badacze z OpenAI (firma stojąca z ChatGPT) oraz DeepMind (chiński duży model językowy, który w ostatnich tygodniach przebojem wdarł się na globalny rynek AI).

Czytaj więcej

Zamrożeni poczekają na lekarstwo. Nowy kontrowersyjny sposób wydłużania życia

To już kolejna inwestycja w Ataraxis AI na przestrzeni ostatnich miesięcy. Wcześniej projekt zasiliły w sumie 4 mln dol. m.in. funduszy Giant Ventures oraz Obvious Ventures.

Polska AI bije konkurencję w medycynie

Czy Polacy rozwijający innowacyjną technologię za oceanem faktycznie mogą zrewolucjonizować wykrywanie raka piersi? Z pewności mają ku temu narzędzia. Radę doradczą Ataraxis AI tworzą m.in. dr Francisco Esteva (szef hematologii i onkologii medycznej w Northwell Lenox Hill), dr Lajos Pusztai (jeden z liderów programu genetyki, genomiki i epigenetyki w Yale Cancer Center), dr Adam Brufsky (dyrektor Programu Terapii Nowotworowych w UPMC Hillman Cancer Center) czy dr Freya Schnabel (dyrektor chirurgii piersi w NYU). Ponadto start-up zbudował już zaawansowany model AI o nazwie Kestrel, który ma wspomóc onkologów w diagnostyce. Zasila on specjalistyczną platformę prognostyczno-predykcyjną Ataraxis Breast, która – jak tłumaczą w spółce – została już klinicznie zwalidowana w badaniu i zapewnia większą dokładność niż standardowe testy genomiczne. Nowe finansowanie ma pomóc w „rozszerzeniu możliwości wyboru terapii zarówno w zakresie raka piersi, jak i innych nowotworów, a także opracowaniu kolejnych generacji modeli AI”. Jan Witowski podkreśla, że AI jest w stanie rozwiązać problemy w prognozowaniu i wyborze terapii nowotworowych, wykorzystując najnowocześniejsze modele bazowe i dane multimodalne.

– Ta inwestycja jest świadectwem przełomowej pracy, jaką wykonuje nasz zespół, oraz ogromnego potencjału sztucznej inteligencji w medycynie precyzyjnej – mówi Witowski. – Odzwierciedla również nasze postępy – pozyskaliśmy finansowanie zaledwie kilka miesięcy po uzyskaniu walidacji klinicznej. Dzięki temu kapitałowi możemy jeszcze bardziej przyspieszyć – kontynuuje. I zaznacza, że firma chce „wpłynąć” na co najmniej 50 proc. nowych przypadków raka do 2030 r.

Witowski przekonuje, że Kestrel przewyższa inne modele AI, choć wymaga mniej danych i mocy obliczeniowej. Jak to możliwe? Polacy wyjaśniają, że ich model odkrywa złożone, dotąd niewykrywalne wzorce związane z wynikami leczenia pacjentów w różnych typach chorób.

W sukces firmy założonej przez dr. Jana Witowskiego i dr. Krzysztofa Gerasa wierzy Krish Ramadurai, partner w AIX Ventures. Jak przekonuje, w ciągu najbliższych pięciu lat czołowe ośrodki onkologiczne nie będą dysponować bowiem jedynie najlepszymi lekarzami, ale będą miały AI jako tzw. kopilotów wspierających ich w diagnostyce i leczeniu. – Ataraxis AI stoi na czele tej transformacji. Jan i jego zespół redefiniują sposób wykrywania i leczenia nowotworów z potencjałem poprawy jakości życia milionów ludzi – zauważa Ramadurai.

O tych polskich start-upach jest głośno za granicą

W ostatnim czasie polskie start-upy AI coraz mocniej podbijają świat technologii, przyciągając uwagę globalnych graczy. Przykładem może być sukces Nomagic, Imagene.Me czy kierowanej przez Piotra Wołąsewicza spółki Generationis.ai. Ta ostatnia, wspólnie ze Strength by Nature, firmą Huberta Simonidesa, opracowała system, w którym zaawansowane algorytmy pozwalają obserwować i modelować zachowania pszczół tak, by wiedzieć, jak i kiedy najlepiej pozyskiwać jad. Co więcej, ten rodzimy projekt AI umożliwia precyzyjną kontrolę składu biochemicznego oraz zarządzanie procesem ekstrakcji i syntezy.

Jad pszczeli to nie tylko środek odstraszający, wykorzystywany przez te owady – stanowi on bowiem jeden z najbardziej wartościowych surowców w medycynie. Chodzi o kluczowe bioaktywne peptydy: melitynę (naturalny pogromca bakterii i wirusów, a do tego potencjalny składnik nowych terapii przeciwnowotworowych) oraz apaminę (obiecująca substancja w walce z chorobami neurodegeneracyjnymi, jak m.in. parkinson i alzheimer). Opolska firma liczy na to, że dzięki jej innowacyjnej technologii farmacja dostanie czystsze i skuteczniejsze składniki leków.

Po AI w biotechnologii sięgnęła też spółka Imagene.Me działająca w obszarze badań genomowych i diagnostyki genetycznej. Chce ona wykorzystać swoje obszerne bazy wiedzy do budowy zaawansowanego asystenta zdrowotnego, wspierającego pacjentów oraz specjalistów medycznych. Białostocki start-up niedawno zdobył 6 mln zł od funduszy ABAN.VC oraz NCBR Investment Fund.

Ale bank rozbił Nomagic – start-up Kacpra Nowickiego, który wyposaża roboty magazynowe w „mózg AI” – otrzymał od inwestorów 44 mln dol.

Najbardziej znanym na polskiej scenie AI jest jednak ElevenLabs, specjalizujący się w generowaniu mowy za pomocą sztucznej inteligencji. Firma, za którą stoją Piotr Dąbkowski i Mati Staniszewski, kilka tygodni temu zdobyła 180 mln dol.

Biznes Ludzie Startupy
Polacy połączyli modę z AI. Na celowniku Stany Zjednoczone
Biznes Ludzie Startupy
Indeks strachu Trumpa. Ukraińcy w Polsce stworzyli narzędzie przewidujące przyszłość
Biznes Ludzie Startupy
Polacy rzucają wyzwanie Revolutowi i Instagramowi. Teraz przebojem ma być SocialFi
Biznes Ludzie Startupy
Magiczna kapsułka z Polski rusza w świat. Może być przełomem w leczeniu zwierząt
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Materiał Promocyjny
Huawei napędza rozwój inteligentnej gospodarki