Udział transakcji typu venture capital w PKB Polski wynosi 0,048 proc. Nadal gonimy średnią europejską, a od lidera – czyli USA – dzieli nas przepaść. Optymistyczny jest jednak fakt, że dane za 2019 r. oznaczają imponujący wzrost z wcześniejszych 0,006 proc.
PFR i nie tylko
Zwiększona aktywność VC, jaką widać w statystykach, to m.in. efekt przeprowadzonych przez NCBR i PFR Ventures programów. W tym roku też będzie się sporo działo. Właśnie ogłoszono powstanie Icos III, nowego funduszu corporate venture capital (CVC). Jest wspierany przez trzy międzynarodowe korporacje. Chce zainwestować w innowacyjne projekty około 80 mln zł.
CZYTAJ TAKŻE: Nasze startupy i fundusze VC od Zachodu dzieli przepaść
– Połowa środków pochodzi z programu, który rozwijamy wspólne z NCBR na bazie unijnych pieniędzy z programu operacyjnego „Inteligentny rozwój”. Do tej pory alokowaliśmy już do funduszy CVC ponad 170 mln zł, co zmotywowało drugie tyle kapitału z korporacji. To do tej pory nieaktywna w naszym kraju odnoga, którą możemy tworzyć dzięki środkom z UE – mówi Małgorzata Walczak, dyrektorka inwestycyjna w PFR Ventures. Jej zdaniem obecność zagranicznego funduszu, który na swoim pokładzie ma globalne, prywatne korporacje, zachęci lokalnych graczy do angażowania się w model CVC.
– Zasililiśmy, poza Icos, dwa fundusze CVC, które wsparły spółki Skarbu Państwa. Równolegle, na nieco innych zasadach, swoje ramię inwestycyjne dla innowacyjnych pomysłów rozwija mBank, Alior i PGNiG – mówi Walczak. Dodaje, że niedawno pojawiły się też pierwsze ruchy ze strony banków, które wspólnie z dwoma funduszami zainwestowały w Autenti.