Polskie fabryki AGD ruszają, ale sklepy widzą podwyżki

Bloomberg

Branża AGD wraca do życia, choć nie pracuje jeszcze na 100 proc. mocy. Trzeba się liczyć z brakami sprzętu i wyższymi cenami.

Polska jest największym producentem AGD i sytuacja naszych fabryk powiązana jest głównie z zapotrzebowaniem z państw europejskich, odbierający nawet 90 proc. produkcji. Po kilku tygodniach przestoju zakłady wracają teraz do produkcji i choć wcześniej magazyny były wypełnione, to sklepy przestrzegają, iż niektórych pozycji może w ofercie nie być. Nie dotyczy to wszystkich producentów.

CZYTAJ TAKŻE: Umacniamy pozycję numer 1 w AGD

– Obecnie nie ma problemów z dostępnością sprzętów gospodarstwa domowego produkowanych przez BSH. Sytuacja na rynku europejskim, w tym w Polsce, wskazuje na to, że jak w każdym kryzysie, trudności leżą po stronie popytu – mówi Konrad Pokutycki, prezes BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego. – Jednak branża AGD z pewnością nie ucierpi mocno podczas tego kryzysu. Obecne zachowania konsumentów wskazują na to, że przygotowywanie posiłków oraz ich spożywanie przeniosło się do prywatnych kuchni, a więc wzrosło zapotrzebowania na AGD – dodaje.

Sklepy jednak ostrzegają, że kłopoty z dostawami mogą się pojawić. Podobnie jak klienci powinni być świadomi, iż ceny w najbliższym czasie wrosną. – Obecnie mamy pełną dostępność dużego AGD, ale nie wiemy, jak sytuacja będzie wyglądała w kolejnych miesiącach. Część fabryk produkujących taki sprzęt jest zlokalizowana w Europie, niektóre z nich zawiesiły lub ograniczyły produkcję ze względu na pandemię, a to przełoży się na podaż – mówi Sebastian Karwacki, kierownik Działu Handlowego, RTV Euro AGD.

CZYTAJ TAKŻE: Gdzie kupujemy sprzęt RTV i AGD? Zaskakujące wyniki badań

– Wpływ na rynek będą miały także zmiany kursów walut i rosnące koszty komponentów. Paradoksalnie, teraz jest dobry czas na zakup sprzętu AGD, bo w najbliższych tygodniach może być mniejsza dostępność asortymentu, a dodatkowo niektórzy producenci zapowiedzieli podwyżki rzędu 5-8 proc. – dodaje.

Sytuacja powinna szybko wrócić do normy. – Aktualnie mamy zapełniony magazyn. Już na początku pandemii koronawirusa zdecydowaliśmy się na znaczące zwiększenie zapasów magazynowych. Dużym wyzwaniem było dla nas zapewnienie ciągłości dostaw niektórych podzespołów i tutaj wystąpiły największe trudności. W tym celu rozpoczęliśmy poszukiwania nowych partnerów zarówno na rynkach europejskich, jak i na krajowym – mówi Tomasz Pietrzyk, rzecznik prasowy Grupy Amica.

przygotowywanie posiłków oraz ich spożywanie przeniosło się do prywatnych kuchni, a więc wzrosło zapotrzebowania na AGD

– W trakcie dwutygodniowego przestoju produkcji w naszej fabryce we Wronkach, dołożyliśmy wszelkich starań, żeby po wznowieniu produkcji mieć zapas niezbędnych komponentów. Nie planujemy też podwyżek cen związanych z kryzysem spowodowanym przez COVID-19 – dodaje Pietrzyk.

Nie wiadomo, jak zareagują klienci, przez ostatnie tygodnie sprzedaż sprzętu odbywała się głównie przez sklepy internetowe – większość stacjonarnych placówek z elektroniką było zamknięte, ponieważ miały ponad 2 tys. m kw. powierzchni lub działały na terenie galerii handlowych. Od 4 maja sytuacja się zmienia i wracają do pracy, jednak w badaniach Polacy w większości już zapowiadają oszczędności, nawet na wydatkach na podstawowe potrzeby jak żywność. Dlatego trudno przewidywać jak zapowiedzi te przełożą się na wydatki na inne kategorie jak elektronika.

– Zakupu lodówki czy pralki po awarii starej raczej nikt nie przełoży, skorzysta ewentualnie z mozliwości nieoprocentowanych rat. Wymiana sprzętu z innych powodów może być już jednak przekładana na później – mówi jeden z producentów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zimny prysznic dla rządu. Polskie startupy cienko przędą

Brakuje dobrych projektów, w które mogą inwestować fundusze VC, oraz pieniędzy na międzynarodowy rozwój ...

Polska platforma testuje programistów z 60 krajów

DevSkiller, który pomaga automatycznie weryfikować umiejętności programistyczne pracowników lub kandydatów do pracy, rośnie mimo ...

WeWork nie poddaje się. Teraz zabiera się za… e-sport

Mimo skandalu z prezesem oraz kłopotów z debiutem giełdowym Potentat na rynku powierzchni biurowych ...

We wtorek poznamy nowego iPhone`a

O godz. 19 polskiego czasu 10 września wszystko będzie jasne. Światło dzienne ujrzy najnowszy ...

Kłopoty Facebooka. W USA chcą zablokować fuzję jego serwisów

Amerykańska Federalna Komisja Handlu może pokrzyżować plany Marka Zuckerbega, który chce połączenia swoich platform ...

Aleksander Czarnowski: Wycieków danych będzie coraz więcej

Dzisiaj już nie chronimy tylko numerów kart kredytowych. Musimy też chronić mocno naszą prywatność ...