Ciekłokrystaliczne ekrany, bez których nie byłby możliwy rozwój wielu współczesnych technologii, m.in. płaskich telewizorów czy smartfonów, powoli odchodzą do lamusa. Z produkcji takich wyświetlaczy zrezygnuje Samsung.
Przypominamy najciekawsze teksty 2020 roku z serwisu cyfrowa.rp.pl – ten ukazał się w kwietniu 2020.
Wyspecjalizowana spółka Samsung Display, jeden z liderów tej branży, zamknie swoje linie wytwarzające panele LCD w Korei Płd. oraz Chinach jeszcze w tym roku. Decyzja, która jest podyktowana kurczącym się popytem na takie rozwiązania, nie jest zaskoczeniem, bo już w październiku ub. r. koncern informował o zawieszeniu części produkcji.
CZYTAJ TAKŻE: Polska firma wprowadzi na rynek Świętego Graala elektroniki
Samsung porzuca LCD, ale nie wycofuje się z rynku wyświetlaczy. Firma zamierza w ciągu pięciu lat wyłożyć ponad 10 mld dol. na badania i rozwój oraz transformację wspomnianych czterech fabryk. Cel? Nowe technologie, jak choćby tzw. kropki kwantowe. Innowacyjne ekrany tego typu są znacznie bardziej zaawansowane od wysłużonych LCD. I to z nimi Koreańczycy wiążą największe nadzieje.
Rynek LCD przeżywa trudne chwile. Z danych TrendForce wynika, że globalna produkcja takich paneli do telewizorów w lutym spadła o 3,5 proc. miesiąc do miesiąca i aż o ponad 10 proc. względem lutego 2019 r. Niewątpliwie wpływ na tę sytuację miała epidemia koronawirusa. Analitycy spodziewają się, że marzec przyniósł dalsze spadki. W efekcie dostawy ekranów LCD mogły stopnieć w I kwartale br. o 9 proc.
CZYTAJ TAKŻE: Polacy rzucili się na elektronikę w e-sklepach. Hit jest jeden
TrendForce prognozuje, iż w całym 2020 r., ze względu choćby na odwołane mistrzostwa Europy w piłce nożnej czy olimpiadę w Tokio, zapotrzebowanie na panele TV LCD skurczy się o ok. 6 proc.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.