Prawie 17 proc. przedsiębiorstw dokonało inwestycji w sprzęt lub usługi IT – wynika z badań przeprowadzonych w lipcu przez Polski Instytut Ekonomiczny. Na dodatkowy popyt, wywołany pracą zdalną, nałoży się jeszcze zwiększone zapotrzebowanie na nowe technologie w związku ze zbliżającym się nowym rokiem szkolnym.
Praca, nauka, rozrywka
Jak podaje Microsoft, aż 61 proc. badanych (reprezentujących nauczycieli i przedstawicieli instytucji edukacyjnych z całego świata) spodziewa się rozpoczęcia nowego roku szkolnego w modelu hybrydowym – łączącym naukę zdalną i stacjonarną. Z kolei 87 proc. zakłada, że po wznowieniu nauczania w klasach technologia będzie wykorzystywana częściej niż dotychczas.
Z kolei w przypadku firm najczęściej dokonywaną inwestycją IT był zakup laptopa oraz sprzętu do pracy zdalnej (w sumie taką odpowiedź wskazało ponad 56 proc. ankietowanych). Na drugim miejscu znalazł się sprzęt komputerowy wykorzystywany w siedzibie firmy (53,5 proc.) oraz szybsze łącza internetowe (prawie 24 proc.). Na rozwiązania chmurowe zdecydowało się niespełna 4 proc. wszystkich ankietowanych. Częściej w chmurę inwestowały mikrofirmy. To o tyle interesujące, że przed pandemią to duże przedsiębiorstwa znacznie częściej korzystały z chmury. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego może to oznaczać, że ograniczenia związane z pandemią w pewnym stopniu przyczynią się do zamknięcia „luki” sprzętowej pomiędzy mniejszymi a największymi firmami.
CZYTAJ TAKŻE: W Polsce siadła sprzedaż komputerów. Zaskakujący hit
– Przejście na pracę zdalną, cyfryzacja działalności biznesowej, medycznej czy edukacyjnej – to wszystko napędza popyt zarówno na usługi integracyjno-wdrożeniowe, jak i na usługi w chmurze. Wygrywają podmioty posiadające gotowe półprodukty lub rozwiązania – komentuje Dmitrij Żatuchin, prezes firmy konsultingow-technologicznej DO OK. Dodaje, że widać też rosnącą popularność cyfrowej rozrywki. – To mocny trend wzrostowy, podobnie jak aplikacje prozdrowotne czy fitness – podkreśla. Powszechnie obawiano się, że popyt na dobra cyfrowe wygaśnie po okresie zamknięcia gospodarki. Ta hipoteza się nie sprawdziła.