Amerykański producent podzespołów wykorzystywanych w łączności komórkowej Qualcomm ogłosił dziś przy okazji targów Mobile World Congress 2023 w Barcelonie, że z jego nowego rozwiązania – Snapdragon Sattelite – będą mogli korzystać znani producenci smartfonów używający systemu operacyjnego Android.

Wśród firm, z którymi nad tym pracuje, wymienił rozpychających się nadal na świecie chińskich producentów. Chodzi o takie marki jak Xiaomi, Oppo, Vivo, Motorola, Nothing, czy Honor.

Co więcej, według Qualcommu satelitarna łączność ma być wykorzystywana nie tylko w nagłych wypadkach. Mówi również o komunikacji na potrzeby prywatne: w czasie rekreacji albo na terenach odległych czy wiejskich. W domyśle – bez zasięgu innych sieci telekomunikacyjnych.

Czytaj więcej

Routery i smartfony zamiast lokomotyw. Tak Rosja obchodzi sankcje

Producenci aparatów nie podali jak na razie, w jakich aparatach znajdzie zastosowanie to rozwiązanie. Według Qualcommu będzie ono w nowych modemach 5G. Miał przy tym potwierdzić, że funkcja satelitarna będzie dodatkowo płatna.

Serwis Notebookcheck.net wylicza, że satelitarna łączność będzie dostępna już wraz z aktualizacjami dla takich aparatów jak Oppo Find X5 Pro, Vivo X Note i Honor Magic5, czy Xiaomi w serii 13.

Apple w ub.r. udostępnił taką funkcję w iPhonie 14. Działała ona początkowo w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a następnie pojawiłą się we Francji, Niemczech, Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Koreański Samsung powiadomił tydzień temu, że pójdzie tym śladem z własnym rozwiązaniem.

Qualcomm przedstawił Snapdragon Sattelite w styczniu tego roku w Las Vegas na targach CES wraz z dostawcą łączności satelitarnej Iridium. Do celu komunikacji w nagłych wypadkach wykorzystywana ma być konstelacja satelit LEO (low Eart orbit). Apple korzysta zaś z sieci satelitarnej Globalstar.