Reklama
Rozwiń

To kulinarna rewolucja. Przyprawy może zastąpić niezwykłe urządzenie

Japońscy naukowcy opracowali elektroniczną łyżkę, która jest w stanie skutecznie oszukiwać i stymulować kubki smakowe.

Publikacja: 02.06.2024 19:36

Elektroniczna łyżka zastąpi przyprawy? Wytwarza ona impulsy elektryczne, które oszukują kubki smakow

Elektroniczna łyżka zastąpi przyprawy? Wytwarza ona impulsy elektryczne, które oszukują kubki smakowe

Foto: mat. pras.

Biała śmierć, jak mówi się o soli, to przyprawa, bez której wiele potraw ciężko sobie wyobrazić. Jak się okazuje, jest jednak sposób na ograniczenie czy wręcz wyeliminowanie w niektórych przypadkach tego niezdrowego dodatku, przy jednoczesnym zachowaniu walorów smakowych. Naukowcy opracowali bowiem urządzenie, które jest w stanie skutecznie oszukiwać i stymulować nasze kubki smakowe. Chodzi o specjalną elektroniczną łyżkę.

Jak działa elektroniczna łyżka

Taki innowacyjny produkt wprowadził właśnie Kirin Holdings, japoński gigant z branży spożywczej, producent napojów. Łyżka jest w stanie zmieniać sposób, w jaki odczuwamy smak. Urządzenie, które kosztuje ok. 126 dol., wykorzystuje łagodne impulsy elektryczne w celu wzmocnienia doznań kulinarnych. Prąd przenikający zmysł smaku potrafi uwypuklić walory potraw. Wzmacnia przede wszystkim odczuwanie słonego oraz umami (jeden z pięciu podstawowych smaków odczuwanych przez człowieka). W tym ostatnim przypadku elektroniczny gadżet oddziałuje na receptory kwasu glutaminowego, który jest źródłem smaku umami.

Czytaj więcej

Najdziwniejszy pojazd świata jest sterowany myślami. Sposób na zatłoczone miasta?

Nie jest to pierwsze podejście Kirin Holdings do tej nowatorskiej technologii. Koncern, we współpracy z Uniwersytetem Meiji, opracował wcześniej pałeczki elektryczne, które działają podobnie, poprawiając odczuwanie słonego smaku żywności. Sukces tego poprzedniego przedsięwzięcia doprowadził do opracowania elektrycznej łyżki. Czy w przyszłości powstaną sztućce, które zastąpią konieczność używania przypraw? Czy „sztuczne” odczuwanie smaku na dobre odmieni kuchnię? Dziś na te pytania pewnie jeszcze trudno odpowiedzieć w sposób jednoznaczny.

Impuls elektryczny i nie musisz solić

Z pewnością stymulowanie kubków smakowych na języku za pomocą impulsu elektrycznego to rozwiązanie, które można wykorzystać np. do zaangażowania kolejnych zmysłów w grach wideo czy w wirtualnej rzeczywistości (odwiedzenie wirtualnej kuchni i konsumowanie cyfrowych potraw może się stać dla naszych receptorów wyjątkowo realne). Technologia ta może mieć z pewnością wpływ na zdrowie użytkownika, gdyż nadmierne spożycie soli wpływa na wysokie ciśnienie krwi i choroby serca. Eksperci twierdzą, iż elektryczna łyżeczka to potencjalne rozwiązanie dla tych, którzy muszą monitorować spożycie sodu, a jednocześnie cieszyć się aromatycznymi posiłkami.

Koncern Kirin na razie na rynek wprowadza limitowaną serię swojego gadżetu. Jeśli pilotażowa sprzedaż się powiedzie, firma nie wyklucza masowej produkcji. Z pewnością sprzęt wymaga jeszcze dopracowania, bo – jak podaje serwis Gigadgets – niektórzy użytkownicy zwracają uwagę, iż technologia ta powoduje jedynie uczucie mrowienia na języku, a nie rzeczywiste wzmocnienie smaku. Część osób zwraca z kolei uwagę na inny aspekt – chodzi o obawy dotyczące długoterminowych skutków stosowania prądu elektrycznego na receptory smaku. Nieznana ma być również kwestia potencjalnego „uzależnienia” od urządzenia – pisze Gigadgets. Z pewnością konieczne są dalsze badania nad tą innowacyjną technologią.


Gadżety
Wielki sukces inteligentnych pierścieni. Tę technologię pokochały gwiazdy
Gadżety
Pielucha dla heavymetalowców wyprzedała się w 24 godziny. Idealna na koncert
Gadżety
Ekran na całą ścianę. Jak telewizory XXL podbijają polskie domy
Gadżety
Gdzie na zakupy w Cyber Monday? Polacy ruszyli po gadżety czy wyjazdy turystyczne
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Gadżety
Polacy ruszyli na Black Friday. Gdzie i na jakie promocje można liczyć? Na co uważać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku