Grzywny dla Samsunga i Apple za spowalnianie telefonów

Bloomberg

Apple musi zapłacić 10 mln euro, a Samsung 5 mln euro kary a to, że celowo skłaniały klientów do instalowania nowszych wersji systemów operacyjnych, co spowalniało prace urządzenia na tyle, że częściej były wymieniane na nowe.

Kary nałożył włoski urząd ds. konkurencji. Jak podaje agencja AFP, to pierwszy tego typu decyzja związana z pojawiającymi się coraz częściej oskarżeniami firm o podobne praktyki. Apple już w 2017 r. przyznało, że prowadzi takie działania, ale zdaniem firmy miało to miejsce w interesie konsumentów. Według Apple wprowadzono takie funkcje po to, aby zapewnić lepszą pracę akumulatorów. Dzięki temu wydłuża się żywotność baterii i właściciel telefonu może uniknąć problemów z samoczynnym wyłączaniem się urządzenia.

Oprócz tego, zdaniem przedstawicieli Apple, użytkownicy w większości przypadków nie zauważają zmniejszenia częstotliwości taktowania procesora. Cały problem sprowadza się do tego, że aktualizacje wyższych wersji systemu operacyjnego powodowały poważne problemy, a zwłaszcza znacznie ograniczały wydajność pracy telefonu, co przyspieszało wymianę urządzenia.

Jak podają włoskie władze, Samsung poinformował właścicieli Note 4, by zainstalowali nową wersję systemu Google Android stworzonego na potrzeby Note 7, a który spowalniał starszy model. Z kolei Apple zalecił właścicielom modelu  iPhone 6, by w swoich telefonach zainstalowali system przygotowany z myślą o iPhone 7, co doprowadziło do problemów podobnych jak w przypadku telefonów Samsunga.

Mogą Ci się również spodobać

Algorytmy Amazona promują teorie spiskowe

Na liście bestsellerów Amazona w USA znalazła się książka promująca teorie spiskowe „QAnona”. To ...

Roboty będą hodować owady

Ynsect, francuski potentat zajmujący się przemysłową hodowlą owadów zbuduje ogromną fabrykę, w której pracować ...

Algorytmy stają się rasistami i seksistami

Systemy oparte na sztucznej inteligencji są szybsze, dokładniejsze i bardziej wydajne, ale niestety nie ...

IBM pokazał urządzenie kwantowe. To przełom w komputerach

Maszyny z ogromną mocą obliczeniową mogą już trafić do firm. Idzie nowa rewolucja technologiczna, ...

Amerykanie coraz mocniej cisną Huawei

Amerykański Departament Sprawiedliwości postawił oficjalne zarzuty chińskiemu koncernowi. Naciska też na sojuszników, by nie ...

Lek na samotność. Robot przytuli, pogłaszcze, porozmawia

Inteligentne urządzenia już nie tylko mają pomagać w wykonywaniu pewnych czynności, ale wręcz zastępować ...