Grzywny dla Samsunga i Apple za spowalnianie telefonów

Bloomberg

Apple musi zapłacić 10 mln euro, a Samsung 5 mln euro kary a to, że celowo skłaniały klientów do instalowania nowszych wersji systemów operacyjnych, co spowalniało prace urządzenia na tyle, że częściej były wymieniane na nowe.

Kary nałożył włoski urząd ds. konkurencji. Jak podaje agencja AFP, to pierwszy tego typu decyzja związana z pojawiającymi się coraz częściej oskarżeniami firm o podobne praktyki. Apple już w 2017 r. przyznało, że prowadzi takie działania, ale zdaniem firmy miało to miejsce w interesie konsumentów. Według Apple wprowadzono takie funkcje po to, aby zapewnić lepszą pracę akumulatorów. Dzięki temu wydłuża się żywotność baterii i właściciel telefonu może uniknąć problemów z samoczynnym wyłączaniem się urządzenia.

Oprócz tego, zdaniem przedstawicieli Apple, użytkownicy w większości przypadków nie zauważają zmniejszenia częstotliwości taktowania procesora. Cały problem sprowadza się do tego, że aktualizacje wyższych wersji systemu operacyjnego powodowały poważne problemy, a zwłaszcza znacznie ograniczały wydajność pracy telefonu, co przyspieszało wymianę urządzenia.

Jak podają włoskie władze, Samsung poinformował właścicieli Note 4, by zainstalowali nową wersję systemu Google Android stworzonego na potrzeby Note 7, a który spowalniał starszy model. Z kolei Apple zalecił właścicielom modelu  iPhone 6, by w swoich telefonach zainstalowali system przygotowany z myślą o iPhone 7, co doprowadziło do problemów podobnych jak w przypadku telefonów Samsunga.

Mogą Ci się również spodobać

Polski startup wygrywa w Luksemburgu i zgarnia kontrakt dla Vodafone

Hotailors, poznańska spółka, której technologia – oparta o sztuczną inteligencję – ułatwia organizowanie i ...

Niemieccy wydawcy przegrali z Google spór o snippety prasowe

Niemiecki przepis zakazujący wyszukiwarkom wykorzystywania snippetów prasowych bez zezwolenia wydawcy nie może być stosowany, ...

PZU z Aliorem chcą wesprzeć startupy w walce z koronawirusem

26 kwietnia upływa termin zgłoszeń do specjalnego konkursu na innowacyjne rozwiązania, które pomogą zmniejszyć ...

Świetna oglądalność „Wiedźmina” i wyniki finansowe Netfliksa

Aż na 76 mln kont serwisu obejrzano „Wiedźmina” w ciągu miesiąca od grudniowej premiery. ...

Porażka giganta. Google kończy z bezpłatnym internetem

Google zamyka program „Station”, w ramach którego oferował bezpłatny dostęp do bezprzewodowego Internetu w ...

Galaxy Fold, składany flagowiec Samsunga bublem?

Topowy smartfon koreańskiej firmy na dniach pojawi się na polskim rynku, ale wcale nie ...