Grzywny dla Samsunga i Apple za spowalnianie telefonów

Bloomberg

Apple musi zapłacić 10 mln euro, a Samsung 5 mln euro kary a to, że celowo skłaniały klientów do instalowania nowszych wersji systemów operacyjnych, co spowalniało prace urządzenia na tyle, że częściej były wymieniane na nowe.

Kary nałożył włoski urząd ds. konkurencji. Jak podaje agencja AFP, to pierwszy tego typu decyzja związana z pojawiającymi się coraz częściej oskarżeniami firm o podobne praktyki. Apple już w 2017 r. przyznało, że prowadzi takie działania, ale zdaniem firmy miało to miejsce w interesie konsumentów. Według Apple wprowadzono takie funkcje po to, aby zapewnić lepszą pracę akumulatorów. Dzięki temu wydłuża się żywotność baterii i właściciel telefonu może uniknąć problemów z samoczynnym wyłączaniem się urządzenia.

Oprócz tego, zdaniem przedstawicieli Apple, użytkownicy w większości przypadków nie zauważają zmniejszenia częstotliwości taktowania procesora. Cały problem sprowadza się do tego, że aktualizacje wyższych wersji systemu operacyjnego powodowały poważne problemy, a zwłaszcza znacznie ograniczały wydajność pracy telefonu, co przyspieszało wymianę urządzenia.

Jak podają włoskie władze, Samsung poinformował właścicieli Note 4, by zainstalowali nową wersję systemu Google Android stworzonego na potrzeby Note 7, a który spowalniał starszy model. Z kolei Apple zalecił właścicielom modelu  iPhone 6, by w swoich telefonach zainstalowali system przygotowany z myślą o iPhone 7, co doprowadziło do problemów podobnych jak w przypadku telefonów Samsunga.

Mogą Ci się również spodobać

Apple pokazał nowości

Koncern z Cupertino zaprezentował w nowojorskiej Brooklyn Academy of Music swoje nowe urządzenia, w ...

Cyfryzacja to nie zawsze innowacja

Banki od lat rywalizują na polu rozwiązań technologicznych. Czy firmy ubezpieczeniowe dotrzymują im kroku? ...

Technospecjały

Każdy dzień przynosi premiery nowych urządzeń. Wybieramy najciekawsze. 1 Koniec z drganiami obrazu Go ...

Huawei handlował z Iranem i Syrią? Znaleźli dowody

Mamy dokumenty potwierdzające iż zatrzymana w Kanadzie dyrektor Meng Wanzhou stoi za naruszaniem przez ...

Przyciągamy wizjonerów

MATERIAŁ PARTNERA PGE Narodowy to dziś wielofunkcyjna arena, przyjazna zarówno dla uczestników imprez, jak ...

Kamera poprawi powietrze

Po pierwszej fali, gdy konsumenci rzucili się na najtańsze modele, teraz są gotowi zapłacić ...