Grupa amerykańskich senatorów złożyła projekt ustawy mogącej doprowadzić do nałożenia nowych restrykcji na chiński koncern.
Spółka ZTE została objęta amerykańskimi sankcjami wiosną 2018 r. Była to kara za łamanie przez ten koncern sankcji nałożonych na Iran. Amerykańskie restrykcje skutecznie wówczas zakłóciły łańcuch dostaw komponentów dla ZTE i Chińczycy musieli czasowo wstrzymać produkcję swoich najnowszych smartfonów. Sankcje te zostały jednak zdjęte w lipcu 2018 r. przez prezydenta Donalda Trumpa (który podjął decyzję w tej sprawie po rozmowie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem).
Złagodzenie restrykcji nie spodobało się jednak części amerykańskich ustawodawców. Na jesieni złożyli oni więc projekt ustawy przewidującej ponowne ich nałożenie na ZTE, jeśli okaże się, że koncern nie wywiązał się z ugody z amerykańskim regulatorem. Tamten wniosek wygasł po wyborach do Kongresu. Teraz senatorowie złożyli jego nową wersję.
Projekt ustawy wymierzonej w ZTE firmują swoimi nazwiskami republikańscy senatorowie: Marco Rubio, Susan Collins i Jerry Moran, oraz demokraci: Chris Van Hollen, Mark Warner, Elizabeth Warren i Doug Jones.
CZYTAJ TAKŻE: Amerykanie coraz mocniej cisną Huawei
Ten projekt legislacyjny może utrudnić administracji Trumpa negocjacje z Chinami w sprawie zakończenia wojny handlowej. Sekretarz skarbu Steven Mnuchin zapewnia jednak, że rozmowy z Pekinem przebiegają w bardzo dobrej atmosferze i będą kontynuowane.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.