Trump ułaskawił Levandowskiego. „Największa kradzież tajemnic”

AFP

Ostatnią decyzją ustępującego prezydenta USA było ogłoszenie prawa łaski wobec ponad 70 prawomocnie skazanych. Na liście tej znalazł się Anthony Levandowski, który w sierpniu ub. r. został uznany przez amerykański sąd za winnego kradzieży firmowych tajemnic, związanych z technologią autonomicznych samochodów.

Cenne dane wyniósł z Google (dział tzw. samojezdnych pojazdów obecnie działa jako wyodrębniony podmiot – Waymo), by następnie stworzyć własny startup Otto, który sprzedał za krocie konkurentowi – firmie Uber. Levandowski za ten czy za kratami miał spędzić półtora roku, a jeden z sędziów nazwał jego czyn „największym przestępstwem związanym z tajemnicą handlową, jakie kiedykolwiek widział”. Teraz Donald Trump zdecydował o wypuszczeniu byłego inżyniera Google na wolność.

CZYTAJ TAKŻE: Levandowski to „czyste zło”. Ukradł tajemnice Google’a i stworzył religię

– Moja rodzina i ja jesteśmy wdzięczni prezydentowi i innym osobom, które wspierały mnie i występowały w moim imieniu – skomentował na Twitterze kontrowersyjną decyzję Trumpa sam Levandowski.

Anthony Levandowski
Bloomberg

W trakcie rozprawy wyszło na jaw, że Levandowski pobrał tysiące plików na swojego laptopa, zanim opuścił Google. Po przejęciu Otto przez Ubera Levandowski znalazł się w strukturach giganta. Gdy jednak jego kradzież wyszła na jaw, Uber zwolnił go. Levandowski nadal toczy walkę prawną z Uberem, twierdząc, że to ta firma powinna odpowiadać za 179 mln dol., które miał zapłacić Google’owi za poniesione szkody. W osobnym procesie Levandowski argumentował, że Uber jest mu winien miliardy dolarów utraconej wartości z tytułu umowy z Otto.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Elon Musk zarabia na wszystkim. Był miotacz ognia, teraz szorty

Twórca Tesli ma smykałkę do biznesu – czego się nie dotknie zamienia to w ...

Google przed sądem. Wielka szansa na powrót do gry Binga

Postępowanie antymonopolowe przeciwko Google’owi oznacza wielką szansę dla mniejszych wyszukiwarek na czele z produktem ...

Idealny w mało idealnych czasach

Specjalne aplikacje, wytrzymała ładowarka i genialny hardware. To trzy najważniejsze, ale zdecydowanie nie jedyne ...

Technologiczne spółki przyciąga parkiet

Większość spółek, które zadebiutowały na giełdzie w ostatnich kilkunastu miesiącach, to reprezentanci branży nowych ...

Powstała syntetyczna bakteria E. coli. Czemu ma to służyć?

Naukowcy z Laboratorium Biologii Molekularnej w Cambridge stworzyli w pełni syntetyczny genom bakterii E. ...

Wietnamscy hakerzy zaatakowali NBP

Serwery Narodowego Banku Polskiego wcale nie należą do najbezpieczniejszych. Tak przynajmniej twierdzi grupa cyberprzestępców, ...