Departament Handlu dodał siedem firm i organizacji zajmujących się takimi maszynami do swojej listy podmiotów, zakazując firmom z USA dostarczania im sprzętu lub prowadzenia innej współpracy.
– Budują superkomputery, które przyczyniają się do modernizacji wojska, broni jądrowej i technologii hipersonicznej – wyjaśniają amerykańscy urzędnicy.
CZYTAJ TAKŻE: W wyścigu superkomputerów Japończycy znów na szczycie
Nowe amerykańskie sankcje obejmują takie firmy jak Sunway, Shanghai High-Performance Integrated Circuit Design Center i Tianjin Phytium Information Technology, a także centra superkomputerowe w Jinan, Shenzhen, Wuxi i Zhengzhou.
Nie jest jeszcze pewne, jak Chiny zareagują na amerykański ruch. Kraj od dawna inwestuje, aby zmniejszyć swoją zależność od amerykańskiej technologii poprzez produkcję krajową, ale amerykańskie zakazy handlu mocno to utrudniają. Wiele fabryk produkujących najnowocześniejsze procesowy znajduje się poza Chinami kontynentalnymi i często jest częściowo zależnych od amerykańskiej technologii, pozostawiając krajowi niewielki wybór, jak tylko zainwestować w produkcję krajową lub zastosować przestarzałe techniki produkcyjne.