Kreml boi się serwisu filmowego Apple TV+. Zamierza dać odpór

1 listopada w Rosji, podobnie jak w wielu innych krajach, w tym w Polsce, wystartowała internetowa platforma filmowa Apple TV+. Kreml ostrzegł, że globalny kanał może zniszczyć podobne rosyjskie firmy. I przygotowuje nowe prawo.

Publikacja: 03.11.2019 14:04

Kreml boi się serwisu filmowego Apple TV+. Zamierza dać odpór

Foto: Bloomberg

Strona Apple+ jest już dostępna i może z niej skorzystać każdy, kto wykupi abonament za 199 rubli (12,7 zł) na miesiąc (w Polsce to 24,99 zł). Można testować ofertę przez tydzień za darmo. Serwis działa na wszystkich urządzeniach Apple za pomocą aplikacji Apple TV.

CZYTAJ TAKŻE: Apple wprowadza Apple TV+. Będą też gry i własna karta płatnicza

Jest jeszcze dodatkowy bonus. Każdy Rosjanin, który kupił dowolne nowe urządzenie (iPhone, iPad, Mac) otrzyma roczny, darmowy abonament Apple TV+. Wszystkie firmy, seriale i show można oglądać w wielu językach, m.in. po angielsku, chińsku, francusku, hiszpańsku, niemiecku i rosyjsku.

Apple TV+ jest już dostępny w 100 krajach. We wrześniu „The Wall Street Journal” poinformował o planach Apple, by pokazywać własne produkcje filmowe w kinach stacjonarnych zanim trafią na platformę. W ten sposób koncern chce przyciągnąć najlepszych reżyserów, producentów i aktorów oraz uniknąć tarć z Hollywood, które ma Netflix.

CZYTAJ TAKŻE: Netfliksowi przybywa rywali. Teraz uderzy HBO

Cena oferty Apple TV+ jest atrakcyjniejsza od tego, co oferuje w Rosji Netflix (567 rubli – 35 zł) miesięcznie oraz od rosyjskiego Premier – 129 rubli. Zdaniem rosyjskich władz jest to niebezpieczna praktyka. Aleksandr Żarow, szef Roskomnadzoru (nadzór konsumencki), stwierdził, że Apple TV+ możę stanowić zagrożenie dla analogicznych serwisów rosyjskich, podaje gazeta „Wiedomosti”.

– Tak niska cena usługi może być uzasadniona jedynie światową skalą biznesu. To poważne wyzwanie, które musimy omówić w branży, by ustalić, co z nim zrobić – mówił Żarow podczas forum Spectr 2019 w Soczi.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja szykuje kaganiec na internetowych gigantów

Jego zdaniem inspekcja wspólnie z Ministerstwem Łączności i rządem musi przyśpieszyć prace nad ustawą o kinach online. Stanowi ona m.in., że platformy z zagranicznym kapitałem powyżej 20 proc. mogą działać w Rosji jedynie za zgodą władz.

Globalne Interesy
Moderatorzy Facebooka nie wytrzymują pracy i makabrycznych treści. Jest pozew grupowy
Globalne Interesy
USA szykują cios w Chiny. Tym razem to produkt, który znajduje się w milionach domów
Globalne Interesy
Elon Musk zbuduje miasto w prawicowym Teksasie. Przenosi tu spółki i fabryki
Globalne Interesy
Elon Musk bije kolejne rekordy bogactwa dzięki Tesli i Trumpowi. Ile jest wart?
Globalne Interesy
Polska aplikacja wygrała w prestiżowym konkursie Apple. To muzeum w smartfonie
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10