Aktualizacja: 15.11.2024 04:09 Publikacja: 12.05.2022 07:31
Foto: Bloomberg
Nie wiadomo, jaką kwotę Google przeznaczy w ramach porozumienia dla wydawców. Pieniądze trafią m.in. do tych niemieckich – „Zeit”, „Frankfurter Allgemeine Zeitung” i „Spiegel”, ale także według informacji Bloomberga zyskają serwisy na Węgrzech, we Francji, Austrii, Holandii i Irlandii.
Europejska dyrektywa o prawie autorskim, która weszła w życie w 2019 r., była zwieńczeniem walki o to, aby zapewnić wydawcom wynagrodzenie za ich treści, które powielane przez innych generowały wpływy reklamowe kolejnym firmom. Prawo autorskie, które jest wprowadzane w całym regionie, pozwala wydawcom żądać zapłaty za każdym razem, gdy platformy internetowe korzystają z ich treści. Nowe przepisy umożliwiły serwisom informacyjnym negocjowanie z platformami internetowymi, takimi jak Google i Facebook. Polska jako jedyny kraj UE nie pracuje nad implementacją dyrektywy, tylko zaskarżyła ją do unijnego trybunału.
Mocne wsparcie przez Elona Muska kandydatury Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA sprawiło, że po wygranej byłego prezydenta nastąpił masowy odpływ użytkowników z platformy X. Niespodziewanie w siłę urosła inna aplikacja.
Jeszcze trzy lata temu firma 23andMe zajmująca się testami DNA znajdowała się na szczycie, a jej wartość liczono w miliardach dolarów. Teraz mówi się nawet o upadłości, a klienci drżą o swoje dane genetyczne.
Chiny stają się globalnym centrum prac nad technologią latających samochodów. Futurystyczne pojazdy łączące poruszanie się pod drogach z możliwością lotu, wkrótce mogą tam być codziennością. Powstają fabryki i infrastruktura.
Internetowa domena chat.com już przekierowuje wprost do chatbota ChatGPT. To jeden z największych historycznie zakupów tego typu. Firma OpenAI Sama Altmana wydała na domenę ponad 20 mln dol.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Technologiczni giganci, którzy w dużej mierze poparli kandydaturę Kamali Harris na prezydenta Stanów Zjednoczonych, po wygranej Donalda Trumpa mogą mieć powody do obaw. Jaki los czeka Apple, Microsoft czy Google?
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Egipt to tętniący życiem kierunek atrakcyjny dla młodych turystów – taki obraz kraju chce przekazać egipski rząd. Minister turystyki rozmawiał o tym z szefami egipskiego oddziału Google'a.
6 listopada 2024 roku na PGE Narodowym odbędzie się Google Cloud Summit Poland 2024. To jedno z największych wydarzeń w Polsce i naszej części Europy poświęcone technologiom chmurowym i sztucznej inteligencji.
Technologiczni giganci, którzy w dużej mierze poparli kandydaturę Kamali Harris na prezydenta Stanów Zjednoczonych, po wygranej Donalda Trumpa mogą mieć powody do obaw. Jaki los czeka Apple, Microsoft czy Google?
Każdego miesiąca z map Google'a korzystają ponad 2 miliardy ludzi, a firma wprowadza codziennie ponad 100 milionów aktualizacji. Teraz ma dla użytkowników nowe funkcje, pozwalające jeszcze precyzyjniej zaplanować podróż.
OpenAI uruchomiło funkcję wyszukiwania w ChatGPT, swoim najpopularniejszym na świecie chatbocie. Dzięki temu start-up, kierowany przez Sama Altmana, może skutecznie konkurować z wyszukiwarkami takimi jak Google czy Bing Microsoftu.
Nakładając na Google absurdalną karę dwóch sekstylionów rubli, Kreml wysłał jasny sygnał do całego zagranicznego biznesu: będziecie robić to, co wam każemy, albo nie będzie was w Rosji w ogóle.
Perplexity, wyszukiwarka oparta na AI, idzie jak burza, ale jej ambitnym planom rozwoju może zaszkodzić wojna z mediami i zarzuty o „kradzież”.
– Są pewne progi, których sztuczna inteligencja nie przeskoczy – kreatywność, empatia czy normy moralne. Dlatego wiele osób będzie wolało produkty stworzone przez człowieka – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Jarosław Juszkiewicz, „głos” Google Maps, niedawno zastąpiony przez automat.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas