Starlink Muska ma już groźnych rywali. Wojna o szerokopasmowy internet

Brytyjska firma OneWeb, wspierana przez jednego z najbogatszych Hindusów, wyrasta na groźnego konkurenta Starlinka w dostarczaniu szerokopasmowego internetu przez satelity. Do walki dołączają też Chiny.

Publikacja: 03.04.2023 01:59

W kosmosie robi się tłoczno. Kolejne firmy chcą oferować satelitarny internet

W kosmosie robi się tłoczno. Kolejne firmy chcą oferować satelitarny internet

Foto: nana / AdobeStock

Wystrzeliwując kolejne 36 satelitów z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan w Sriharikota w Indiach, OneWeb zwiększył swoją konstelację do 618 satelitów. Oznacza to, że ma ich już wystarczająco dużo, by – podobnie jak Starlink – zapewnić łączność internetową w dowolnym miejscu na świecie. Zapowiada, że rozpocznie takie w pełni globalne usługi jeszcze w tym roku.

– Będziemy w stanie zapewnić to, czego brakowało przez długi czas: szybką łączność szerokopasmową na każdym statku oceanicznym, jachtach, przemyśle morskim, platformach wiertniczych na morzu. Każdy samolot będzie teraz połączony z szybką łącznością o niskim opóźnieniu – powiedział prezes i współwłaściciel OneWeb Sunil Bharti Mittal, cytowany przez CNBC. – Pustynia, las, góry, Himalaje – trudno dostępne obszary zaczną być pokrywane – dodał.

Z wyjątkiem kilku stacji naziemnych, które mają być zbudowane, jak powiedział Mittal, większość krytycznej infrastruktury naziemnej dla jego sieci jest już gotowa.

Czytaj więcej

Pogrzebane kosmiczne marzenie Wielkiej Brytanii. Virgin Orbit zwalnia

Założona w 2012 roku firma OneWeb chce przesyłać szybki internet na Ziemię docelowo z sieci 648 satelitów, z których część ma być trzymana w rezerwie, gdyby doszło do awarii. Firma zyskała na sile, kiedy w lipcu ubiegłego roku uzgodniono umowę o połączeniu z Eutelsat, francuską firmą satelitarną. Zarząd oczekuje, że fuzja zostanie sfinalizowana do lata.

Firma musi zmierzyć się z ostrą konkurencją. Starlink, internetowa część SpaceX miliardera Elona Muska, ma już ponad 4 tys. satelitów i milion użytkowników (ma już pozwolenie na łącznie 12 tys. satelitów). Mittal przyznaje, że OneWeb ma „trochę do nadrobienia”, ale widzi solidny popyt na rynkach docelowych, które obejmują obie Ameryki, Europę, Bliski Wschód, Azję Południową, Australię i Afrykę.

W przeciwieństwie do Starlinka, który sprzedaje pakiety szerokopasmowe i firmom, i konsumentom, OneWeb ma być skierowany do klientów korporacyjnych. Zawarł już umowy z dużymi firmami telekomunikacyjnymi, w tym australijską Telstrą i francuskim Orange. Pod koniec lutego OneWeb miał dziesiątki klientów w 15 krajach. Budowa konstelacji OneWeb nie była usłana różami. Opóźniła się przez wojnę Rosji z Ukrainą i odcięcie możliwości wystrzeliwania satelitów z Rosji. Wcześniej zaś firma została uratowana przed bankructwem dzięki wsparciu finansowemu o wartości miliarda dolarów ze strony rządu Wielkiej Brytanii i indyjskiego konglomeratu telekomunikacyjnego Bharti Global, który kontroluje Sunil Bharti Mittal. Dużym udziałowcem jest też japoński SoftBank. Rząd brytyjski, który ma obecnie 20 proc. udziałów, po transakcji z Eutelsatem zachowa pewną kontrolę poprzez tzw. złotą akcję, „zabezpieczając bezpieczeństwo narodowe”.

Czytaj więcej

Pierwsza rakieta z drukarki 3D poleciała w kosmos. To rewolucja, loty będą tanie

O ile OneWeb skupia się na biznesie, o tyle rękawicę Starlinkowi na rynku masowym zamierza rzucić Kuiper Jeffa Bezosa, założyciela Amazona. Wkrótce ma wysłać w kosmos pierwsze satelity, ale przygotowania do uruchomienia całej konstelacji mogą potrwać nawet kilka lat.

Zachodnie systemy satelitarne mają zyskać rywala w Chinach. Jeszcze w tym roku mają one umieszczać pierwsze satelity na potrzeby szerokopasmowego internetu. W ciągu kilku lat ich liczba ma sięgnąć 13 tys. Według portalu Space News Chiny wyślą urządzenia na niską orbitę ciężkimi rakietami Długi Marsz 5B.

Chiński operator satelitarny China Satcom stawiał do tej pory na nieliczne satelity geostacjonarne i trochę przespał rewolucję zapoczątkowaną przez Elona Muska i jego Starlink. Teraz otrzyma wsparcie rządu, co może zmienić reguły gry na światowym rynku usług satelitarnych, utrudniając rozwój zachodnich rywali i pozyskiwanie przez nich abonentów.

Globalne Interesy
Amerykańskie chipy nie dla Polski? Jest ostra reakcja Brukseli
Globalne Interesy
TikTok z zakazem? Królem App Store jest już nowy serwis społecznościowy, też chiński
Globalne Interesy
Polska objęta restrykcjami. USA ograniczą eksport najnowszych chipów
Globalne Interesy
Platformy streamingowe ostro walczą o kibiców. Na co teraz stawiają?
Globalne Interesy
Amerykanie blokują Chiny i Rosję w kluczowej technologii. Jest decyzja