Założenia strategii kwantowej ogłosiło właśnie NATO, którego zdaniem technologia ta jest coraz bliżej zrewolucjonizowania innowacji. Może zmienić zasady w zakresie bezpieczeństwa, ale i działań wojennych.
Strategia określa, w jaki sposób technologię kwantową można zastosować w obronności i bezpieczeństwie w obszarach takich jak wykrywanie, obrazowanie, precyzyjne pozycjonowanie, poprawa wykrywania okrętów podwodnych oraz zabezpieczanie transmisji danych. To także jeden z obszarów technologicznych, które członkowie NATO traktowali priorytetowo ze względu na ich konsekwencje dla obronności i bezpieczeństwa. Sześć z 44 firm wybranych do przyłączenia się do natowskiego programu Akcelerator Innowacji w Dziedzinie Obronności dla Północnego Atlantyku (DIANA) specjalizuje się w technologiach kwantowych.
Jakie korzyści przyniosą komputery kwantowe
Biznes już dawno odkrył potencjał technologii. Ogłoszony przez IBM eksperyment pokazał, że na uproszczonym modelu komputera kwantowego udało się obejść tzw. szum kwantowy – główną przeszkodę dla tej technologii, ponieważ wprowadza błędy w obliczeniach. Superkomputer kwantowy Jiuzhang w niecałą sekundę poradził sobie z zadaniem, którego rozwiązanie klasycznemu superkomputerowi zajęłoby niecałe pięć lat.
Kilka lat temu komputery kwantowe pojawiły się jako zwiastun przełomu technologicznego. Ich rozwój napotyka jednak bariery i często budzi wątpliwości, ale inwestują w nie kolejne firmy.
Czytaj więcej
Baterie kwantowe wraz z innowacyjnymi metodami ładowania to krok naprzód w technologii akumulatorów, z wyższą wydajnością i nowymi sposobami zastosowania związanymi ze zrównoważoną energią.