Aktualizacja: 16.11.2024 23:24 Publikacja: 18.09.2024 20:49
Miesiąc Wyróżnionego Artykułu, obchodzony co roku we wrześniu, zachęca społeczność Wikipedii do podnoszenia jakości treści i tworzenia wartościowych artykułów
Foto: Bloomberg
Polska Wikipedia 15 września 2024 roku przekroczyła liczbę 5000 wyróżnionych artykułów, a jubileuszowym artykułem został „Śmierć jak kromka chleba” – opis filmu Kazimierza Kutza.
Wyróżnione artykuły w Wikipedii to te, które spełniają najwyższe standardy, zarówno pod względem treści, jak i wiarygodności źródeł. Obecnie na polskiej Wikipedii znajdują się 989 artykułów na medal, 3687 dobrych artykułów oraz 327 list.
Zaraz po wyborach prezydenckich w USA kontrowersyjny miliarder wrócił do walki z OpenAI, twórcą ChatGPT. Niespodziewanie wrócił z pozwem, rozszerzając go o dodatkowe zarzuty. Mówi o „faktycznej fuzji z Microsoftem” i szantażowaniu inwestorów.
Mocne wsparcie przez Elona Muska kandydatury Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA sprawiło, że po wygranej byłego prezydenta nastąpił masowy odpływ użytkowników z platformy X. Niespodziewanie w siłę urosła inna aplikacja.
Jeszcze trzy lata temu firma 23andMe zajmująca się testami DNA znajdowała się na szczycie, a jej wartość liczono w miliardach dolarów. Teraz mówi się nawet o upadłości, a klienci drżą o swoje dane genetyczne.
Chiny stają się globalnym centrum prac nad technologią latających samochodów. Futurystyczne pojazdy łączące poruszanie się pod drogach z możliwością lotu, wkrótce mogą tam być codziennością. Powstają fabryki i infrastruktura.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Internetowa domena chat.com już przekierowuje wprost do chatbota ChatGPT. To jeden z największych historycznie zakupów tego typu. Firma OpenAI Sama Altmana wydała na domenę ponad 20 mln dol.
Zestawienie najpopularniejszych haseł w Wikipedii otwiera ChatGPT. Ale już Barbie znalazła się dopiero na 13 pozycji, zmarła gwiazda serialu Przyjaciele, czyli Matthew Perry na 17, a Elon Musk na 19.
Konwersacyjna sztuczna inteligencja stworzyła potężne zagrożenie dla najpopularniejszego źródła wiedzy w sieci. Wolontariusze, którzy prowadzą cyfrową encyklopedię, nie wiedzą, co robić z rosnącą liczbą treści i dezinformacji tworzonych przez boty.
Trzeba naprawdę nie mieć za dużo rozsądku, by usuwać krytyczne wpisy o sobie z Wikipedii. Przecież nic tak nie pociąga internautów jak to, co ktoś chce usilnie ukryć.
Najpopularniejsza internetowa encyklopedia informuje w języku angielskim o bojkocie wobec marek, które nie wycofały się z Rosji. Po polsku już tego jednak nie robi.
Władze chcą grzywny od światowej encyklopedii online za rzekome fałszowanie obrazu wojny w Ukrainie. Wcześniej ukarane za podobne zarzuty zostało Google.
Fikcyjne miejsca i postaci a także bitwy, które nigdy się nie odbyły. Dopiero po dziesięciu latach zespół redaktorów Wikipedii wykrył, że w przeszło 200 artykułach o historii Rosji coś jest nie tak. Ich autorka napisała własną historię tego kraju.
Federalna Służba Nadzoru Komunikacji, Technologii Informacyjnych i Środków Masowych, znana również jako Roskomnadzor zażądała od rosyjskojęzycznej Wikipedii usunięcia kolejnych pięciu stron poświęconych działaniom Rosji na Ukrainie.
Federalna Służba Nadzoru Komunikacji, Technologii Informacyjnych i Środków Masowych, znana również jako Roskomnadzor, zapowiedziała, że Wikipedia zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za opublikowanie "niedozwolonych informacji" o inwazji Rosji na Ukrainę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas