Galaretowata substancja skład się w 80 proc. z wody a pod dużym ciśnieniem staje się twarda jak szkło. W ramach eksperymentu naukowcy jeździli po niej 1,2-tonowym samochodem, by sprawdzić odporność. Samochód waży tyle co dorosły słoń.

Według Orena Schermana, głównego autora badania, nowa substancja może być wykorzystana przez protetyków, producentów technologii ubieralnych oraz twórców nowoczesnych robotów. Elastyczna i trwała powłoka żelowa może stanowić „skórę” robota.

Czytaj więcej

Rewolucja w elektronice. Ten materiał zapobiegnie przegrzewaniu się urządzeń

Dotychczas wynalezione hydrożele także były zbliżone swoimi właściwościami do elastycznej gumy, jednak poddawane silnej kompresji, nie były w stanie powrócić do swojego pierwotnego kształtu. Materiał opracowany przez zespół Schermana jest pod tym względem zupełnie inny, co udało się osiągnąć dzięki wykorzystaniu dwóch gościnnych cząsteczek – perfluorofenylu i fenylu umieszczone w klatkach z kukurbiturilu. Wiązania utworzone przez fenyl i perfluorofenyl odpowiadają za elastyczną sztywność chroniącą materiał przed trwałą deformacją.

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge pracują obecnie nad dalszym rozwojem tych podobnych do szkła materiałów tak by można było je zastosować w rozwiązaniach biomedycznych i bioelektronicznych.