Aktualizacja: 17.11.2024 04:33 Publikacja: 04.04.2022 10:16
e-Wróg – ukraińska aplikacja okazała się lepsza niż niejeden wojskowy zwiad. A dla wroga – zabójcza
Foto: afp
Do arsenału zwiadu dołączyła bowiem zwykła aplikacja na smartfony. Cyfrowe rozwiązanie o nazwie e-Wróg okazało się niebywale skuteczne. Korzystać z niego mogą zarówno żołnierze, jak i zwykli obywatele. Apka to de facto platforma do współdzielenia się informacjami o ruchach wrogich jednostek, ich wyposażeniu, a także do zgłaszania przeprowadzonych przez Rosję ataków.
Croudsourcingowa aplikacja działa więc na zasadzie społecznościowej „agencji wywiadowczej”. Od początku wojny z e-Wróg skorzystało już ponad 200 tys. Ukraińców. Prowadzony za jej pośrednictwem zwiad pozwolił wielokrotnie namierzyć żołnierzy. Co ważne, ów cyfrowy rekonesans działa w czasie rzeczywistym, dzięki czemu apka pozwoliła na przeprowadzenie obrońcom Ukrainy błyskawicznych ataków na siły agresora. Efekt? Zlikwidowanych ponad 16 tys. rosyjskich wojskowych, a także zniszczone ponad 4 tys. różnego rodzaju pojazdów. e-Wróg stanowi ponadto ważną platformę do zbierania dowodów zbrodni popełnianych przez okupanta.
Podczas konferencji i wystawy AUSA Annual Meeting & Exhibition 2022, która odbywa się w dniach 10-12 października w Waszyngtonie, amerykański koncern General Dynamics Land Systems zaprezentował zapowiadany od pewnego czasu demonstrator czołgu podstawowego AbramsX.
Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) pracuje nad nowatorską formą zasłony dymnej. Rozwiązanie to wykorzystywane było w trakcie wojen od setek lat.
Maspex wspiera zrównoważone rolnictwo i pracuje nad nową odmianą ogórka gruntowego oraz nowatorskimi kiszonkami.
Amerykańska firma postanowiła wykorzystać góry najbardziej kłopotliwych plastikowych śmieci do stworzenia czegoś bardzo pożytecznego.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Podczas Paris Polish Tech Day przedstawiono polski system innowacji, omówiono możliwości współpracy polskich i polonijnych startupów z sektora fin i greentechu z francuskimi partnerami, a także zaprezentowano młode, innowacyjne firmy.
Konkurencyjność Europy w wyścigu technologicznym mocarstw nie tylko słabnie, ale wręcz upada. Gdzie leży sedno ospałości Unii Europejskiej i jakie przyjąć kierunki rozwiązań, aby obudzić kontynent z innowacyjnego letargu, zanim będzie za późno?
Ekrany dotykowe stały się nieodzowną częścią wnętrza samochodu. Jednak wielu klientów skarży się na nadmierne rozproszenie uwagi podczas jazdy. Teraz Hyundai chce wrócić do niezawodnych przycisków i pokręteł, których ma znaleźć się znacznie więcej w przyszłych modelach.
Inżynierowie z Korei Południowej opracowali nowatorski system kół w technologii „morphing”, a więc zapewniającej płynną zmianę kształtu. W efekcie koła zainstalowane np. w wózkach inwalidzkich, umożliwiają „wchodzenie” po schodach.
Po co człowiek robi podobnego do siebie robota, po co do tego dąży, skoro jest w stanie stworzyć ludzką istotę całkiem szybko, darmo i o wiele przyjemniej?
Ciekawości świata nie da się zastąpić żadną technologią.
W październiku ceny w sklepach wzrosły średnio o 5,4 proc. To kolejny od wiosny miesiąc, w którym tempo wzrostu cen rok do roku rośnie. Trend zdaniem ekspertów się utrzyma.
Wykorzystanie środków z funduszu na rzecz transformacji pozwoli założyć nowe biznesy albo wprowadzić dodatkowe produkty w firmach, które już aktywnie działają.
Ogromna popularność perceptronu Rosenblatta nie podobała się wielu badaczom. Należał do nich Marvin Minsky (1927–2016), notabene niezwykle zasłużony dla powstania i rozwoju AI. Do końca życia twierdził, że to on zaproponował nazwę „sztuczna inteligencja”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas