Aktualizacja: 05.02.2025 13:56 Publikacja: 04.04.2022 10:16
e-Wróg – ukraińska aplikacja okazała się lepsza niż niejeden wojskowy zwiad. A dla wroga – zabójcza
Foto: afp
Do arsenału zwiadu dołączyła bowiem zwykła aplikacja na smartfony. Cyfrowe rozwiązanie o nazwie e-Wróg okazało się niebywale skuteczne. Korzystać z niego mogą zarówno żołnierze, jak i zwykli obywatele. Apka to de facto platforma do współdzielenia się informacjami o ruchach wrogich jednostek, ich wyposażeniu, a także do zgłaszania przeprowadzonych przez Rosję ataków.
Croudsourcingowa aplikacja działa więc na zasadzie społecznościowej „agencji wywiadowczej”. Od początku wojny z e-Wróg skorzystało już ponad 200 tys. Ukraińców. Prowadzony za jej pośrednictwem zwiad pozwolił wielokrotnie namierzyć żołnierzy. Co ważne, ów cyfrowy rekonesans działa w czasie rzeczywistym, dzięki czemu apka pozwoliła na przeprowadzenie obrońcom Ukrainy błyskawicznych ataków na siły agresora. Efekt? Zlikwidowanych ponad 16 tys. rosyjskich wojskowych, a także zniszczone ponad 4 tys. różnego rodzaju pojazdów. e-Wróg stanowi ponadto ważną platformę do zbierania dowodów zbrodni popełnianych przez okupanta.
Podczas konferencji i wystawy AUSA Annual Meeting & Exhibition 2022, która odbywa się w dniach 10-12 października w Waszyngtonie, amerykański koncern General Dynamics Land Systems zaprezentował zapowiadany od pewnego czasu demonstrator czołgu podstawowego AbramsX.
Dlatego nie warto liczyć na to, że „na pewno nic się nie stanie” albo „jakoś tam będzie”
Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) pracuje nad nowatorską formą zasłony dymnej. Rozwiązanie to wykorzystywane było w trakcie wojen od setek lat.
Maspex wspiera zrównoważone rolnictwo i pracuje nad nową odmianą ogórka gruntowego oraz nowatorskimi kiszonkami.
Amerykańska firma postanowiła wykorzystać góry najbardziej kłopotliwych plastikowych śmieci do stworzenia czegoś bardzo pożytecznego.
Podczas Paris Polish Tech Day przedstawiono polski system innowacji, omówiono możliwości współpracy polskich i polonijnych startupów z sektora fin i greentechu z francuskimi partnerami, a także zaprezentowano młode, innowacyjne firmy.
W mętnej wodzie rosyjskiego biznesu kobieta-miliarderka to rzadki okaz. Tatiana Kim swój pomysł na sklep internetowy przekształciła w wart ponad 10 mld dol. biznes. W noworocznym prezencie kupiła sobie najwyższy budynek Moskwy.
Przepisy nie nakazują oznaczania, że treści, które publikujemy, zostały stworzone lub współtworzone przez AI. Nie mamy więc pewności, czy ich autorem jest człowiek czy sztuczna inteligencja.
Z roku na rok rośnie znaczenie danych z social mediów czy komunikatorów internetowych w postępowaniach sądowych.
Polska i krajowi przedsiębiorcy raczej będą po stronie biorców technologii uznanych za standardy. To sprawia, że powinniśmy być zainteresowani ukształtowaniem rynku licencyjnego, który zapewni dostęp do standardów na rozsądnych i uczciwych warunkach.
Co najmniej do lipca nie będzie pracował zakład przetwórstwa gazu Gazpromu w Astrachaniu. To efekt celnego ataku ukraińskich dronów.
Projekt drakońskich przepisów dotyczących AI wpłynął do Kongresu. Nowa ustawa pozwoliłaby na surowe karanie osób i firm, które pomogą Chinom w rozwoju sztucznej inteligencji. Pojawił się też apel senatorów o rozszerzenie ograniczeń w eksporcie chipów.
Firmy m.in. z Niemiec i Francji, naukowcy z Czech, inżynierowie z krajów skandynawskich, a gdzie w tym wszystkim Polska? W unijnym projekcie, który ma stworzyć pierwszy europejski duży model językowy (LLM), nie ma naszego kraju.
Boom na paczki w Polsce sprawił, że działalność w tej branży prowadzi już niemal 10 tys. firm, a to oznacza, że od 2010 r. ich liczba wzrosła aż czterokrotnie – wynika z danych Dun & Bradstreet przygotowanych dla „Rzeczpospolitej”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas