W ciągu ostatnich kilku lat powstały różne dziwaczne projekty jachtów inspirowane statkami kosmicznymi, rekinami, filmami post apokaliptycznymi, a nawet origami. Jednak ten nowy projekt indyjskiego studia specjalizującego się w tworzeniu superjachtów Bhushan Powar Design może się okazać jednym z najbardziej niezwykłych, jakie do tej pory powstały – pisze CNN.
110-metrowy statek o nazwie Zion ma oszałamiającą szklaną kopułę, która wygląda jak gigantyczne oko lub „czarna dziura”.
Kopuła służy jako platforma widokowa dla osób znajdujących się na pokładzie superjachtu i oferuje widoki 360 stopni i bez wątpienia przyciągnie dużą uwagę na morzu. „Nasz projekt przyciąga wzrok nowoczesną elegancją i zaskakuje właściciela tajemnicami głębin” – zapewniają projektanci i zwracają uwagę, że czarne dziury – punkty w przestrzeni tak gęste, że tworzą głębokie pochłanianie grawitacyjne – „przyciągają energię". Oprócz kopuły, która jest najbardziej charakterystycznym elementem jachtu Zion będzie miał basen bez krawędzi ze szklanym dnem, a także szklaną windę, która jeździ z pokładu na pokład, a także oszklony taras, na którym pasażerowie mogą wypoczywać i podziwiać widoki „w każdych warunkach pogodowych”, oraz 12-metrowy lądowisko dla helikopterów znajdują się na górnym pokładzie statku o aluminiowej konstrukcji.
Czytaj więcej
Naukowcy z MIT opracowali nowatorski pojazd z zaawansowanym systemem sterowania i nawigacji. To zautomatyzwana łódź, która ma pływać jako taksówka, ale też pojazd dostawczy. Takich projektów jest ostatnio wiele.
Na pokładzie jachtu jest 10 luksusowych kabin oraz apartament na głównym pokładzie z elektrycznie sterowanymi balkonami w salonie. Dolny pokład składa się z klubu plażowego z siłownią i otwartym ogrodem, który można przekształcić w przestronny salon do opalania za pomocą rozkładanych tarasów po obu stronach. Zion, którego cenę szacuje się na 500-600 milionów dolarów, będzie również posiadać duży garaż wypełniony skuterami i kilkoma innymi zabawkami wodnymi. Choć obecnie jest to tylko koncepcja, założyciel studia projektowego, Bhushan Powar, ma nadzieję, że Zion pewnego dnia stanie się rzeczywistością. Przyznaje jednak, że potrzeba dużo czasu i badań, aby ustalić, czy realizacja tej koncepcji w ogóle jest możliwa.