Zygmunt Solorz może zostać królem centrów przetwarzania danych

Dane nazywane są ropą naftową XXI wieku.
Fotolia

Rosnący ruch internetowy i konieczność przechowywania danych firm działających online sprawia, że w Polsce przybywa serwerowni. Nowe plany ma w tej dziedzinie m.in. grupa Zygmunta Solorza.

Pod Warszawą powstaną dwa kolejne obiekty na serwerownie grupy Zygmunta Solorza i jej klientów. Miliarder przesunie się tym samym w górę w rankingu graczy na tym rozwijającym się co roku o kilka procent rynku. Dogoni Orange Polska.

CZYTAJ TAKŻE: Wielkie centra danych w Polsce na sprzedaż

Według najnowszego raportu firmy doradczej Audytel Grupa Cyfrowy Polsat zajmuje szóste miejsce, a razem z Netią piąte, pod względem metrażu centrów przetwarzania danych w Polsce. Przed nią są takie podmioty, jak wystawiony na sprzedaż ATM, Polcom ze Skawiny, dwa konkurencyjne telekomy, czyli Orange Polska i T-Mobile Polska, oraz poznański Beyond.

Kolejność może się zmienić. Jak bowiem wynika ze sprawozdania rocznego Elektrimu, kontrolowanego przez Zygmunta Solorza, grupa planuje dwie inwestycje w centra przetwarzania danych.

Pierwszy nowy obiekt zaplanowany jest w Grodzisku Mazowieckim, gdzie w 2014 roku otwarte zostało data center zbudowane za około 80 mln zł przez teleinformatyczną firmę Qumak-Sekom (dziś w upadłości). Jak mówią nam osoby znające sytuację, miejsce w tym budynku zajmują głównie serwery Polkomtelu, operatora sieci Plus i Cyfrowego Polsatu. Ale nie tylko. Należący do Cyfrowego Polsatu operator stacjonarny Netia oferuje powierzchnię w Grodzisku klientom zewnętrznym, rozszerzając w ten sposób swoją dotychczasową ofertę (ma własne dwa centra danych w Warszawie).

CZYTAJ TAKŻE: Robert Busz: Zagrożone prywatne centra danych

Nowy obiekt, nazwany Grodzisk 2, grupa najwyraźniej także chce wykorzystywać w celu komercjalizacji powierzchni, jak bowiem czytamy w raporcie Elektrimu, szuka najemców.

Drugie centrum przetwarzania danych ma zaś stanąć około 20 km bliżej w kierunku Warszawy. Jak podał Elektrim, SPV Grodzisk, specjalizująca się w prowadzeniu centrów danych, w styczniu br. „rozpoczęła działania inwestycyjne związane z realizacją budowy centrum przetwarzania danych w Jawczycach”.

Elektrim nie podał szczegółowych planów inwestycyjnych, a Tomasz Matwiejczuk, rzecznik Polsatu i Zygmunta Solorza, nie dodał nic ponad to, co podał konglomerat w sprawozdaniu. Nie odpowiedział też na pytanie, czy inwestycje grupy w data center oznaczają, że nie jest ona zainteresowana wzrostem poprzez akwizycje w tym segmencie. Jak wiadomo, na sprzedaż jest lider rynku ATM, którego obiekty są położone blisko siedziby miliardera na warszawskiej Pradze.

Grzegorz Bernatek, główny analityk w Audytelu, zwraca uwagę, że w Jawczycach działa warszawska firma Hector. W 2016 roku uzyskała ona pozwolenie na budowę trzech niezależnych ośrodków w tej miejscowości.

CZYTAJ TAKŻE: Duża polska firma IT przejmuje w Niemczech

Nie tylko grupa założyciela Polsatu inwestuje w serwerownie. Decyzję, że zbuduje nowe centrum przetwarzania danych, podjął w tym roku T-Mobile Polska. Wprawdzie Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile, przekonywał, że firma planowała porządki od dłuższego czasu, ale wiadomo, że ruch ten wymusił pożar na warszawskim Annopolu; w jego efekcie zlokalizowane tam budynki telekomu ucierpiały, a serwery trzeba było przenieść w trybie pilnym gdzie indziej. Nową inwestycję zapowiada też od pewnego czasu globalny gracz Equinix.

Według danych Audytelu w Polsce działa ponad 100 firm prowadzących centra przetwarzania danych, a podaż powierzchni pod serwerownie co roku rośnie. W tym roku ma się powiększyć o kolejnych kilka tysięcy: z niecałych 93 tys. mkw. na koniec grudnia 2018 roku do około 98,6 tys. mkw. w końcu 2019. Do 2023 roku analitycy przewidują wzrost rynku do 114 tys. mkw., czyli o 22 proc.

Miejsca na serwery przybywa, chociaż wybudowane przestrzenie nie są zajęte w pełni. Audytel szacuje, że serwerownie są wypełnione w około 62 proc. Zdaniem tej firmy rynek data center będzie również zyskiwał na wartości. W 2023 roku ma ona wynieść 2,09 mld zł, podczas gdy w tym roku 1,84 mld zł, po wzroście o około 5,7 proc. Źródłem wzrostu przychodów mają być usługi dodane, np. w chmurze, a nie sama kolokacja, która przynosi branży około 200 mln zł w skali roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Autobus i hulajnoga połączone w jednej aplikacji

Startup Vooom uruchomi w Warszawie usługę, która ma zintegrować różne formy transportu, w tym ...

Ponad połowy polskich firm nie stać na inwestycje w IT

Aż 59 proc. menedżerów w polskich przedsiębiorstwach nie ma wystarczających budżetów na niezbędne inwestycje ...

Allegro 10-tą platformą e-handlu na świecie

W zestawieniu najpopularniejszych platform handlu internetowego na świecie polski serwis zajął dziesiątą pozycję. To ...

Polacy polubili aplikacje do wynajmu pojazdów

Współdzielenie różnych środków transportu to globalny trend, który opanowuje miasta, również w Polsce. Coraz ...

Google i Facebook wiedzą, jakie strony dla dorosłych odwiedzasz

Ponad 90 proc. stron z pornografią udziela informacji o swoich użytkownikach osobom trzecim, nawet ...

Kupił pracownikom „Cyberpunka” i dał dzień wolny na grę

Httpool, największy partner reklamowy Twittera, który ostatnio wspierał CD Projekt Red przy premierze „Cyberpunka ...