Jak szacuje IDC, globalnie z powodu tego kryzysu wyparuje do 2025 r. aż 240 mld dol. potencjalnych przychodów. W samej Europie w tym okresie ma być to 143 mld dol. Wydatki IT na świecie w br., mimo wszystko, wzrosną o ponad 4 proc. Na naszym kontynencie również odnotuje wzrost – w zależności od rozwoju sytuacji w Ukrainie sięgnie on w 2022 r. od około 1 do nawet 3 proc. Wcześniej (przed wybuchem konfliktu) prognozowano, że będzie to 4,5 proc.

Czytaj więcej

Kolejne 100 tys. specjalistów IT ucieknie z Rosji. Kreml chce ich zatrzymać

Na wschodzie Europy sektor jednak pogrąża się w kryzysie. W wyniku inwazji na naszego wschodniego sąsiada i nałożonych w konsekwencji sankcji na agresora nakłady na technologie teleinformatyczne (ICT) w 2022 r. spadną w Rosji o jedną czwartą. Analitycy przewidują, że w tym rynek ICT w Ukrainie runie w dół o gigantyczne 60 proc. Eksperci sądzą, iż w latach 2022–2025 z rosyjskiego rynku zniknie łącznie 56 mld dol. potencjalnych przychodów z tego sektora, a to więcej, niż ten rynek był wart jeszcze w zeszłym roku. IDC podaje, że najmocniej kryzys wywołany inwazją na Ukrainę odczują segmenty PC i smartfonów. Globalnie ich sprzedaż nieco spadnie względem 2021 r. (wcześniej prognozowano 3-proc. wzrosty).

Projekt tego typu szykuje też SpaceX – firma Elona Muska kosmiczny internet zbuduje na bazie konstelacji satelitów internetowych Starlink.