Jak szacuje IDC, globalnie z powodu tego kryzysu wyparuje do 2025 r. aż 240 mld dol. potencjalnych przychodów. W samej Europie w tym okresie ma być to 143 mld dol. Wydatki IT na świecie w br., mimo wszystko, wzrosną o ponad 4 proc. Na naszym kontynencie również odnotuje wzrost – w zależności od rozwoju sytuacji w Ukrainie sięgnie on w 2022 r. od około 1 do nawet 3 proc. Wcześniej (przed wybuchem konfliktu) prognozowano, że będzie to 4,5 proc.
Czytaj więcej
Z kraju uciekają nie tylko informatycy, ale wszelkiego rodzaju specjaliści rynku IT. Zjawisko jest tak potężne, że zajęła się nim Duma. Izba rosyjskiego parlamentu zastanawiała się, jak powstrzymać exodus fachowców.
Na wschodzie Europy sektor jednak pogrąża się w kryzysie. W wyniku inwazji na naszego wschodniego sąsiada i nałożonych w konsekwencji sankcji na agresora nakłady na technologie teleinformatyczne (ICT) w 2022 r. spadną w Rosji o jedną czwartą. Analitycy przewidują, że w tym rynek ICT w Ukrainie runie w dół o gigantyczne 60 proc. Eksperci sądzą, iż w latach 2022–2025 z rosyjskiego rynku zniknie łącznie 56 mld dol. potencjalnych przychodów z tego sektora, a to więcej, niż ten rynek był wart jeszcze w zeszłym roku. IDC podaje, że najmocniej kryzys wywołany inwazją na Ukrainę odczują segmenty PC i smartfonów. Globalnie ich sprzedaż nieco spadnie względem 2021 r. (wcześniej prognozowano 3-proc. wzrosty).
Projekt tego typu szykuje też SpaceX – firma Elona Muska kosmiczny internet zbuduje na bazie konstelacji satelitów internetowych Starlink.