Polskie firmy IT mają kwitnąć. Kulą u nogi rotacja pracowników

Rynek IT w Polsce mocno rośnie, a perspektywy jego rozwoju są bardzo obiecujące. Pojawia się jednak sporo wyzwań związanych np. z dostępem do specjalistów czy z systemami AI. Te nie pozostaną bez wpływu na branżę.

Publikacja: 19.03.2024 18:20

Polska ma szansę stać się jednym z wiodących rynków świadczących usługi chmurowe w różnych modelach

Polska ma szansę stać się jednym z wiodących rynków świadczących usługi chmurowe w różnych modelach w Europie Środkowo-Wschodniej

Foto: AdobeStock

Już w przyszłym roku sektor IT ma odpowiadać za 4,5 proc. polskiego PKB – wynika z prognoz analityków Fitch Solutions. To istotny skok względem 2022 r., gdy ów sektor generował 3,5 proc. naszego PKB. Wyliczenia renomowanej firmy nie pozostawiają złudzeń – wartość rodzimej branży technologicznej wzrosnąć ma przestrzeni trzech lat o przeszło 12 proc., do poziomu blisko 35,1 mld dol. To oznacza, że w okresie 2022–2025 urośnie o niemal 6 mld dol. Eksperci podkreślają, iż to wyraźnie pokazuje zarówno dynamikę rozwoju, jak i znaczenie nowych technologii w polskiej gospodarce.

Firmy łapią wiatr w żagle

Wedle analizy Fitch Solutions największą część wydatków na technologie nad Wisłą stanowią usługi informatyczne – to aż prawie 23 mld dol. (segment oprogramowania reprezentuje wydatki rzędu 9 mld dol.). Jak tłumaczy Michał Górecko z BPSC, to efekt rosnącego zapotrzebowania firm na specjalistyczne usługi IT, takie jak wsparcie techniczne, zarządzanie infrastrukturą informatyczną czy dostosowywanie oprogramowania do potrzeb. Jego zdaniem, choć wydatki na sprzęt komputerowy stanowią w tym kontekście najmniejszą część nakładów („tylko” ok. 3 mld dol.), to warto je odnotować, gdyż dowodzą, że inwestycje w nowoczesny urządzenia i infrastrukturę IT, są kontynuowane. Analitycy mówią też o dużym potencjale w chmurze obliczeniowej – tu w odróżnieniu do segmentu sprzętowego, który staje się nasycony, widać świetne perspektywy. Fitch zauważa, iż rozwija się on siedmiokrotnie szybciej niż cały rynek IT. Według badań z usług „cloudowych” ma już korzystać co czwarta firma (głównie z sektora handlu detalicznego, transportu i logistyki).

Czytaj więcej

Polowanie na specjalistów od sztucznej inteligencji. Astronomiczne pensje i akcje

– O dużych szansach na rozwój lokalnego rynku wiele mówią inwestycje w naszym regionie globalnych graczy, jak Google, Amazon i Microsoft. Dzięki temu oraz zaangażowaniu lokalnych operatorów w ciągu kilku najbliższych lat Polska ma szansę stać się jednym z wiodących rynków świadczących usługi chmurowe w różnych modelach w Europie Środkowo-Wschodniej – przekonuje Wojciech Stramski, prezes Beyond.pl.

Jednakże w polskim IT, pomimo obecności globalnych graczy, to właśnie rodzime firmy są siłą napędową. Michał Górecko zauważa, iż rodzime firmy IT nie tylko dotrzymują kroku, ale często wyprzedzają rynek dzięki innowacjom. – Elastyczność w dostosowywaniu się do zmieniających się warunków rynkowych, połączona z wysoką jakością usług i konkurencyjnymi kosztami, sprawia, że polski sektor IT jest zauważalny na całym świecie – dodaje.

Niebezpieczne rafy

Eksperci podkreślają, że postępująca digitalizacja, wzmacniana technologią sztucznej inteligencji, będzie kolejnym impulsem dla rozwoju sektora. Szczególnie, że polskie firmy coraz chętniej dostosowują swoje usługi do szczególnych wymogów, jakie wiążą się z rozwojem inteligentnych algorytmów. Przykładowo, Beyond.pl w odpowiedzi na takie szczególne wymagania, uruchomił właśnie ofertę kolokacyjną dla rozwiązań AI, uczenia maszynowego i wysokowydajnych obliczeń.

Czytaj więcej

Ukraina może być technologiczną potęgą. Start-upy przetrwały i zaczynają ekspansję

Z najnowszego raportu Talent Alpha wynika, że 90 proc. firm wierzy, iż AI będzie miała pozytywny wpływ na rozwój sektora IT. 83 proc. respondentów uważa, że sztuczna inteligencja pomoże w rozwoju biznesu, a ponad połowa zamierza wykorzystać ją do zwiększenia produktywności w ciągu najbliższego roku. O ile entuzjaści przewidują, że pozytywne zmiany dotkną całą branżę IT, to jednak nie wszyscy czują się gotowi na rewolucję. Prawie co trzeci ankietowany stwierdza, że wyzwaniem jest brak odpowiednich procesów, a 27 proc. obawia się problemów z bezpieczeństwem. – Wpływ, jaki wywrze AI na przyszłość firm IT, będzie zależał od przyjętych przez nie strategii. Te, które skutecznie wdrożą odważne rozwiązania technologiczne i wzmocnią swoją ofertę dla klientów, odniosą korzyści. Natomiast ci, którzy pozostaną jedynie przy prostych usługach i pracy rąk programistów, zaczną tracić na konkurencyjności – ostrzega Agnieszka Porębska, prezeska Talent Alpha.

Raf jest więcej. Michał Górecko przyznaje, iż z jednej strony obserwujemy wzrost wartości rynku IT w Polsce, co na pierwszy rzut oka wydaje się optymistyczną wiadomością, ale – analizując sytuację branży bardziej szczegółowo – widać liczne wyzwania. – Te mogą wpływać na stabilność i długoterminowy rozwój sektora – zaznacza prezes BPSC.

Z pewnością kluczowe problemy stwarza rynek pracy – deficyt specjalistów, duże rotacje, wysokie zarobki to codzienność, z którą mierzą się przedsiębiorstwa w naszym kraju. Raport Just Join IT wskazuje, że odsetek chcących zmienić pracę w tej branży sięga aż 56 proc. – Przy tak dużej konkurencji na rynku wyzwaniem dla działów HR będzie dostosowanie strategii rekrutacyjnej, aby skutecznie przyciągać i zatrzymywać najbardziej wartościowych pracowników – komentuje Justyna Krzewska z Just Join IT.

Już w przyszłym roku sektor IT ma odpowiadać za 4,5 proc. polskiego PKB – wynika z prognoz analityków Fitch Solutions. To istotny skok względem 2022 r., gdy ów sektor generował 3,5 proc. naszego PKB. Wyliczenia renomowanej firmy nie pozostawiają złudzeń – wartość rodzimej branży technologicznej wzrosnąć ma przestrzeni trzech lat o przeszło 12 proc., do poziomu blisko 35,1 mld dol. To oznacza, że w okresie 2022–2025 urośnie o niemal 6 mld dol. Eksperci podkreślają, iż to wyraźnie pokazuje zarówno dynamikę rozwoju, jak i znaczenie nowych technologii w polskiej gospodarce.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
IT
Dassault Systèmes prezentuje koncepcję Przemysłu 4.0 na żywo razem z Bosch Rexroth Polska
IT
Wyjątkowo zuchwałe przestępstwo w Szczecinie. Haker pobierał pieniądze za parkowanie
IT
Zimna wojna w cyberprzestrzeni zmusza do wzmacniania ochrony
IT
Nowi królowie IT. Już nie programiści czy developerzy zarabiają najwięcej
IT
Lawinowo przybywa programistów na swoim. Mają bardzo niepewną przyszłość