Pieniądze, które trafią do Atmana, to największy kredyt konsorcjalny uzyskany w Polsce na rozwój centrów danych. – Kredyty umożliwią dynamiczny rozwój Atmana jako pierwszoplanowego gracza data center w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej – podkreśla Wojciech Sadowski, wiceprezes ds. finansowych w koncernie.
Podwarszawski kampus o nazwie WAW-3 pomieścić ma serwery w trzech budynkach o łącznej powierzchni blisko 19 tys. m kw. Pierwszy etap inwestycji ruszył w październiku ub. r. Chodzi o pierwszy budynek, który zapewni infrastrukturze IT 14,4 MW mocy. Energia ma w 100 proc. pochodzić z OZE. Jego budowa ma zakończyć się w IV kwartale br. – Mocno wierzymy w sukces naszej pierwszej europejskiej inwestycji w centra danych, która da początek kolejnym projektom w tej części świata. Budowę kampusu WAW-3 traktujemy jako sztandarowe przedsięwzięcie w regionie – komentuje Doug Lane, chief financial officer z Global Compute Infrastructure (GCI), głównego udziałowca Atmana.
Centra danych urosną w Polsce
Według wielu analityków branżowych stoimy przed wielką falą wzrostu na rynku centrów danych. W Atmanie podkreślają, że inwestycja w budowę nowych obiektów, to konsekwencja właśnie tych świetlanych perspektyw i rosnącego popytu na usługi centrów danych. Jak wskazuje Sławomir Koszołko, prezes Atmana, napędem są rozwój chmury obliczeniowej oraz sztucznej inteligencji.
Czytaj więcej
Microsoft i OpenAI robią kolejny krok w technologicznej rewolucji. Firmy, które doprowadziły do boomu na sztuczną inteligencję, wprowadzając na rynek system ChatGPT, teraz szykują kolejny ruch.
W ostatnich latach Polska stała się zapleczem w zakresie centrów danych w Europie Środkowej i Wschodniej dla najważniejszych globalnych podmiotów branży IT. Pod względem powierzchni netto pod usługi kolokacji, chmury obliczeniowej i tzw. serwerów dedykowanych Atman ma 15-proc. w rynku.