Women in Tech Summit. Bezpieczeństwo danych jest już koniecznością

Technologia sama w sobie niewiele znaczy. Musi być zaprzęgnięta do pewnych celów, a te są czasami ambitne – mówi Sylwia Pyśkiewicz, prezeska Equinix Poland.

Publikacja: 18.06.2024 06:29

Women in Tech Summit. Bezpieczeństwo danych jest już koniecznością

Foto: Cezary Piwowarski

Pracuje pani w firmie zajmującej się infrastrukturą cyfrową. To m.in. centra danych. To ciekawa praca?

W obecnych czasach centra danych to miejsca, dzięki którym świat się rozwija. Equinix jest firmą globalną, obecną w 30 państwach, jest właścicielem 250 centrów danych, połączonych ze sobą autorską, nie internetową, ale szkieletową siecią. I właściwie dzięki temu nasi klienci, firmy, które wpinają się w tę infrastrukturę, mogą ze sobą wspólnie robić biznes w czasie niemalże rzeczywistym. Nasza platforma, platforma Equinix, umożliwia de facto rozwój świata. To miejsce, gdzie dzięki dużym mocom obliczeniowym, komputerom kwantowym i sztucznej inteligencji mogą odbywać się wszelkiego rodzaju innowacje. Jest to miejsce, gdzie biznesy mogą się tworzyć i sprawnie między sobą komunikować. Jesteśmy wymarzonym partnerem np. dla giełd światowych, które właśnie w naszych serwerowniach mają swoje dane oraz swoje ekosystemy. Jesteśmy także kluczowym partnerem dla wszelkich firm, w których ich dane muszą komunikować się globalnie i gdzie cyberbezpieczeństwo jest priorytetem.

Czytaj więcej

Women in Tech Summit to sukces

Aktualnie na świecie toczona jest wojna cyberataków i bezpieczeństwo danych nie jest już wartością dodaną, ale koniecznością. A ponieważ, tak jak wspomniałam, ruch danych, to jak one się ze sobą komunikują, ich bezpieczeństwo oraz bezawaryjność wymagają kanałów komunikacyjnych – platform odpornych na cyberataki, przerwane dostawy prądu oraz coraz większej gęstości mocy oraz szeregu innych wskaźników optymalizowanych obecnie przez sztuczną inteligencję przy nadzorze super specjalistów pracujących w naszych centrach danych oraz w biurze. Z tej perspektywy, wracając do pana pytania, jest to fascynująco ciekawa praca.

Equinix to firma ze Stanów Zjednoczonych. Gdzie dokładnie w USA jest jej siedziba?

Dolina Krzemowa, Redwood City, Kalifornia. Firma jest zresztą notowana na giełdzie w Stanach.

Zapytam też o siedzibę w Warszawie, bo wiem, że to dla firmy miejsce szczególne?

To faktycznie miejsce bardzo szczególne dla firmy. Pomimo tego, że Equinix działa w 30 państwach, to właśnie w Warszawie budowane są zespoły pracownicze dla całego świata. Właściwie są to wszystkie możliwe departamenty: rozwoju produktu, sztucznej inteligencji, działy finansowe, sprzedażowe, operacyjne itd. To sprawia, że nasz zespół urósł z małego 50-osobowego do 500-osobowego w tej chwili. Teraz to 500 osób i 40 narodowości. 40 narodowości u nas w Warszawie pracujących pod jednym dachem w biurze w wieżowcu Warsaw Spire.

Tu pozwolę sobie na dygresję, że zarządzanie takim zespołem, których menedżerowie są de facto też rozsiani po całym świecie, jest nie lada wyzwaniem, ale i przyjemnością. I my korzystamy z tego, że mamy te 40 narodowości. Staramy się wykorzystać ich kulturę, różnorodność ludzi. W naszym biurze, do którego zapraszamy, można uczestniczyć w święcie Diwali i Dniu Świętego Patryka. Świętujemy też zakończenie ramadanu i Wielkanoc, a także każde święto, na którym zależy naszym pracownikom.

Jawi się nieco prowokacyjne pytanie – kiedy pracujecie?

Świętujemy już po pracy, ale faktycznie dużo się dzieje. Jest to doskonałe miejsce. To taki cały świat w jednej pigułce, tu u nas, w Warszawie.

Pani osobiście też posiada wielonarodowe doświadczenia, bo zarządzała pani zespołami w 20 krajach na dwóch kontynentach. Gdzie najwięcej kobiet pracuje przy nowoczesnych technologiach w tzw. techu?

Analizując dane, widzę, że w Equinix w Warszawie. Średnia rynkowa w ogóle to 20 proc., w Equinix globalnie jest to ok. 30 proc., a u nas w Warszawie to 40 proc.

To bardzo wysoki odsetek.

Robimy wszystko, żeby dostęp do talentów był jak najbardziej widoczny i żeby też zachęcać kobiety do aplikowania.

Która to pani edycja na Women in Tech Summit?

Pierwsza, w której uczestniczę. Natomiast bardzo dużo słyszałam o tym wydarzeniu. Wielokrotnie spotykałam osoby, które brały w nim udział i one bardzo mocno rekomendowały obecność. W tym roku Equinix jest faktycznie we wszelkich możliwych miejscach. I jest to zdecydowanie wydarzenie, do którego będziemy chcieli wrócić w przyszłym roku.

Rozumiem, że wynosi pani bardzo pozytywne wrażenia z tego wydarzenia?

Tak, to zdecydowanie jest miejsce, gdzie warto być, gdzie warto rozmawiać. Bardzo ciekawe prezentacje i uczestnicy oraz uczestniczki naprawdę głodni wiedzy, informacji, interakcji. To się czuje. Atmosfera jest wspaniała.

Obserwując to wydarzenie i pamiętając o wysokim odsetku pań pracujących w Equinix w Warszawie, sądzi pani, że coraz więcej kobiet będzie się interesowało i pracowało w nowych technologiach?

Myślę, że wydarzenia takie jak to oswajają trochę kobiety z technologią i pokazują, że w zasadzie jest to obszar dla każdego. Ja sama nie wywodzę się z tego obszaru. Początki mojej kariery zawodowej to nie są technologie. Pierwsza jej część to były duże sieci detaliczne na świecie, a więc handel. Potem start-up, trochę technologiczny, ale jednak start-up, a później branża medyczna.

Akurat branża medyczna jest już mocno technologiczna.

No właśnie. To jest bardzo ciekawa uwaga, bo to oznacza, że nie ma sektora technologicznego oraz pozostałych sektorów rynku, tylko każda branża w tej chwili ma swój obszar technologiczny. Oczywiście są firmy takie jak Equinix, stricte technologiczne, ale nie ma już chyba żadnej rosnącej, rozwijającej się firmy w dowolnym innym sektorze, która nie byłaby także technologiczna.

Technologie są wszędzie i kobiety są wszędzie. Co będzie je przyciągało do branży technologicznej?

Technologia sama w sobie niewiele znaczy. Musi być zaprzęgnięta do pewnych celów i te cele czasami są niezmiernie ambitne, jak chociażby rozwój terapii nowotworowych. Komputery kwantowe, które mają bardzo konkretne zadania badawcze. Sama technologia ma swój kontekst w bardzo ciekawych projektach, i to właśnie te projekty będą zachęcały kobiety do uczestnictwa.

A jak osobiście zachęciłaby pani np. młodą studentkę studiującą na politechnice do pracy przy technologiach?

Powiedziałabym, że jest to cudowny czas na eksperymentowanie, na poznawanie ludzi, świata i tej branży. Warto zrobić ten pierwszy i drugi krok, rozmawiać z ludźmi, właśnie być na takich wydarzeniach jak Women in Tech Summit. Podchodzić do stoisk i wspaniałych marek i pytać, dowiadywać się jak najwięcej. To jest właśnie ta wartość, którą dają takie spotkania.

IT
Rosja zakłóci wybory prezydenckie w Polsce? Ma nową broń
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i Suzuki Swift ponownie w gronie liderów rankingu niezawodności
IT
Jest potwierdzenie potężnego ataku hakerskiego na polską firmę. Czy dane są bezpieczne?
IT
Polska objęta restrykcjami. USA ograniczą eksport najnowszych chipów
IT
Powrót bonanzy informatyków? Tyle mogą zarobić pracownicy IT
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
IT
Jest skuteczny sposób na zagłuszanie sygnału GPS przez Rosję. Podejrzano wieloryby
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego