Cios Joe Bidena w rosyjską firmę Kaspersky. Jest totalny zakaz

Rząd USA ogłosił, że zakazuje sprzedaży programu antywirusowego firmy Kaspersky w kraju i zwraca się do Amerykanów korzystających z tego oprogramowania o przejście do innego dostawcy.

Publikacja: 21.06.2024 09:57

Joe Biden zakazał korzystania z usług firmy Kaspersky

Joe Biden zakazał korzystania z usług firmy Kaspersky

Foto: Bloomberg

Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa Departamentu Handlu oświadczyło, że nałożyło „pierwszy tego rodzaju zakaz”, argumentując, że Kaspersky zagraża bezpieczeństwu narodowemu Stanów Zjednoczonych i prywatności użytkowników, ponieważ firma ma siedzibę w Rosji.

Zakaz oprogramowania firmy Kaspersky

Po wybuchu wojny w Ukrainie firmy rosyjskie znalazły się pod obstrzałem w wielu krajach, zwłaszcza w Polsce. W efekcie oprogramowanie Kaspersky zniknęło wówczas z oferty największych sieci sklepów, informował o tym choćby Media Expert czy Allegro. Przed używaniem tego programu ostrzegała także Komisja Nadzoru Finansowego, choć nadal można je nad Wisłą kupić online.

Czytaj więcej

Geniusz, od którego świat się odwrócił. Kaspersky w tarapatach

- Rosja pokazała, że ma możliwości, a nawet więcej, zamiar wykorzystania rosyjskich firm takich jak Kaspersky do gromadzenia i wykorzystywania danych osobowych Amerykanów. I dlatego jesteśmy zmuszeni podjąć działania, które dzisiaj podejmujemy – powiedziała sekretarz handlu USA Gina Raimondo.

Od 20 lipca Kaspersky będzie miał zakaz sprzedaży swojego oprogramowania amerykańskim konsumentom i firmom, ale firma będzie mogła dostarczać aktualizacje oprogramowania i zabezpieczeń obecnym klientom do 29 września. Po tym terminie Kaspersky nie będzie już mógł rozpowszechniać aktualizacji. - Zdecydowanie zalecam natychmiastowe znalezienie alternatywy dla firmy Kaspersky – powiedziała sekretarz Raimondo.

Według niej amerykańscy konsumenci, którzy już korzystają z programu antywirusowego firmy Kaspersky, nie naruszają prawa. Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Departament Sprawiedliwości podejmą wysiłki, aby powiadomić konsumentów w USA, a rząd USA utworzy stronę internetową, aby osoby dotknięte skutkami mogły znaleźć informacje potrzebne do zrozumienia, dlaczego administracja robi to, co robi;.

Czytaj więcej

Kaspersky w Polsce zrywa z rosyjskim Kasperskym. Przez wojnę

Urzędnik Departamentu Handlu USA powiedział podczas telekonferencji prasowej, że federalna agencja ds. cyberbezpieczeństwa CISA skontaktuje się z organizacjami zajmującymi się infrastrukturą krytyczną, które korzystają z oprogramowania firmy Kaspersky w swojej działalności, aby pomóc im znaleźć alternatywy. Urzędnik powiedział również, że nie planuje wymieniać żadnego konkretnego działania firmy, które doprowadziło do decyzji. Zakaz jest kolejnym krokiem z długiej serii działań rządu USA przeciwko firmie Kaspersky z siedzibą w Moskwie.

Czy Kaspersky jest wykorzystywany do szpiegowania?

We wrześniu 2017 r. administracja Trumpa zakazała agencjom federalnym USA używania oprogramowania Kaspersky w obawie, że firma może zostać zmuszona do pomocy rosyjskim agencjom wywiadowczym. Na początku roku zgłoszono, że hakerzy rosyjskiego rządu ukradli tajne dokumenty USA przechowywane na komputerze domowym pracownika wywiadu, ponieważ był na nim uruchomiony program antywirusowy firmy Kaspersky, co oznaczało pierwszy znany przypadek szpiegostwa wynikający z użycia oprogramowania firmy.

Według raportu The Wall Street Journal z kwietnia 2023 r., nad decyzją o zablokowaniu Kaspersky Lab pracowano od zeszłego roku.

Firma Kaspersky twierdzi, że ma ponad 400 milionów klientów indywidualnych i ponad 240 000 klientów korporacyjnych na całym świecie. Nie chciała podać, ilu klientów Kaspersky ma w USA, ale stwierdził, że jest to znacząca liczba, w tym organizacje zajmujące się infrastrukturą krytyczną oraz jednostki samorządu stanowego i lokalnego.

Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa Departamentu Handlu oświadczyło, że nałożyło „pierwszy tego rodzaju zakaz”, argumentując, że Kaspersky zagraża bezpieczeństwu narodowemu Stanów Zjednoczonych i prywatności użytkowników, ponieważ firma ma siedzibę w Rosji.

Zakaz oprogramowania firmy Kaspersky

Pozostało 92% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

IT
Koniec kolejek w urzędach i nowe możliwości. Polacy mają zyskać totalny dostęp online
IT
Cyberbezpieczeństwo i dyrektywa NIS 2. Jest wspólny apel branży cyfrowej
IT
Telegram padł w Rosji. Ucierpiały główne miasta
IT
Zamrożona sztuka. Polskie dzieła trafiają do Światowego Archiwum Arktycznego
IT
Nie zjadajmy oszczędności – AI w biurach rachunkowych