Regulacje dotyczące sztucznej inteligencji, zwłaszcza w kontekście procedowanego właśnie AI Act, są niezwykle istotne dla całej europejskiej gospodarki. Akty te mają na celu stworzenie spójnego, ramowego podejścia do regulacji sztucznej inteligencji w Unii Europejskiej. Jest to kluczowy krok dla zwiększenia potencjału badawczego i przemysłowego sztucznej inteligencji w Europie oraz zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom korzystającym z tej technologii. Jednak, jak w większości spraw, jest też jedno ważne “ale”.
Obecnie trwają trilogi, czyli negocjacje pomiędzy krajami członkowskimi reprezentowanymi przez prezydencję hiszpańską, Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską, mające na celu uzgodnienie ostatecznego kształtu przepisów. To ostatnia faza procesu legislacyjnego i ostatni moment na wypracowanie konkretnych przepisów. Regulacje zawarte w AI Act są istotne z perspektywy ochrony praw obywateli, szczególnie w kwestiach bezpieczeństwa danych osobowych, etyki i przejrzystości algorytmów.
Jednak należy głośno i konkretnie mówić o konieczności zachowania ostrożności w procesie tworzenia tychże regulacji. Przede wszystkim dlatego, aby nowe rozporządzenie nie zaszkodziło rozwojowi sztucznej inteligencji w Europie, ani nie stłumiło potencjału innowacyjnego tej technologii. Równowaga między regulacjami a elastycznością dla rozwoju sektora sztucznej inteligencji jest kluczowa dla osiągnięcia sukcesu i globalnej konkurencyjności przez europejskie podmioty w tej dziedzinie.
Czytaj więcej
Globalny szczyt w Bletchley Park zakończył się niespodziewanym sukcesem – mocarstwa jednomyślnie zgodziły się, że prace nad sztuczną inteligencją należy kontrolować. Niestety, zabrakło na nim Polski.
Dlatego jako Związek Cyfrowa Polska idąc w jednym zjednoczonym bloku z innymi organizacjami europejskimi reprezentującymi przedsiębiorców zaapelowaliśmy do przedstawicieli Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i prezydencji hiszpańskiej o opracowanie takich ram regulacyjnych dla wykorzystywania sztucznej inteligencji w Europie, które zapewnią odpowiedni zrównoważony rozwój nowych technologii na kontynencie i nie będą stwarzały niepotrzebnych barier w powstawaniu innowacji opartych o AI. Przesłaliśmy też do Brukseli zestaw rekomendacji w tej sprawie.