Aktualizacja: 24.01.2025 01:34 Publikacja: 17.06.2024 11:45
Sztuczna inteligencja. Asystentka
Sztuczna inteligencja może pomóc w leczeniu problemów psychicznych
Foto: Adobe Stock
Stres i szybki tryb życia przyczyniają się do pogorszenia naszego zdrowia psychicznego. Według danych WHO 1 na 8 osób cierpi obecnie na jedną z form zaburzenia psychicznego.
Czatboty to programy komputerowe, które komunikują się za pomocą tekstu lub mowy. To algorytmy wyspecjalizowane w przetwarzaniu języka. Są od lat wykorzystywane w działach obsługi klientów banków i firm telekomunikacyjnych. Ich historia sięga 1966 roku, kiedy w laboratorium Sztucznej Inteligencji na MIT powstał czatbot ELIZA. Wówczas, pierwsi użytkownicy czuli, że rozmawiają z kimś, kto ich rozumie. Dzisiaj jednak ELIZA nie robi takiego wrażenia i zawodzi po zadaniu kilku złożonych pytań.
Nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa to tarcza przed cyberatakami czy niebezpieczne narzędzie wykluczenia? Gdzie leży granica między mitem a faktem?
Brytyjski magazyn „What Car?” opublikował kolejną odsłonę swojego rankingu „Reliability Survey”, w którym 30 tysięcy właścicieli przekazało swoje opinie na temat aut. Jak wypadło Suzuki? Niezawodnie!
Inicjatywy unijne mają potencjał, aby zmienić układ sił na rynku cyfrowym, zapewniając bardziej zrównoważony rozwój technologii i ochronę interesów użytkowników - piszą prawniczki Barbara Stefanowicz i Zuzanna Karcz.
„Smart” transformacja to już nie tylko domena miast. Coraz powszechniejsze stają się cyfrowe rozwiązania na wsi, pomagające np. w prowadzeniu gospodarstwa rolnego - pisze Dominik Zieliński, Sieć Badawcza Łukasiewicz - ITECH Instytut Innowacji i Technologii.
Interakcje między ludźmi a maszynami stają się coraz bardziej naturalne, a granica pomiędzy światem cyfrowym a fizycznym wydaje się stopniowo zacierać - pisze Marta Miedzińska, Sieć Badawcza Łukasiewicz – ITECH Instytut Innowacji i Technologii.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Odformalizowanie realizacji inwestycji telekomunikacyjnych stało się konieczne w świetle realizacji celu cyfrowego Unii Europejskiej - pisze profesor Jan Widacki.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Chińczycy zbudowali pierwsze na świecie drony wystrzeliwane z łodzi podwodnych, które pływają i latają. Zdolności nawigacyjne Feiyi pod wodą są szczególnie imponujące, a pod względem wydajności przemieszczania się przewyższają istniejące maszyny.
Międzynarodowy wyścig nowoczesnych technologii przyspiesza. W Stanach Zjednoczonych oficjalnie został zaprezentowany superkomputer o imponującej szybkości przeliczeniowej. Urządzenie będzie między innymi tworzyć symulacje dotyczące broni jądrowej.
Analiza danych prawie 2 milionów osób ujawnia nowe informacje na temat skutków przyjmowania leków GLP-1, wykorzystywanych w leczeniu cukrzycy i otyłości. Oprócz niekwestionowanych zalet, naukowcy wskazują na konkretne ryzyka.
Handel ubraniami systematycznie się kurczy i przechodzi do internetu. Odczuła to spółka będąca właścicielem marek Troll i Top Secret - jest likwidowana, nie dała rady walczyć z Temu czy Shein.
Naczelny lekarz USA rozwiewa wątpliwości – lampka czerwonego wina wspierająca zdrowie to mit.
Elon Musk skrytykował ogłoszony przez nowego prezydenta USA projekt Stargate, który ma być „największą w historii inwestycją". Jak twierdzi miliarder, firmy, które mają ją przeprowadzić, „nie mają pieniędzy”.
Ład korporacyjny (Governance), czyli jeden z trzech obszarów ESG, odnosi się do systemu wewnętrznych praktyk, mechanizmów kontroli i procedur zaimplementowanych przez przedsiębiorcę w ramach prowadzonej działalności.
Jest czwartek, 23 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś przyjrzymy się nastrojom klientów polskich banków, trudnościom z rewizją Zielonego Ładu, potężnym inwestycjom USA w sztuczną inteligencję oraz wstrzymaniu unijnych sankcji na Rosję przez Viktora Orbána.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas