Stres i szybki tryb życia przyczyniają się do pogorszenia naszego zdrowia psychicznego. Według danych WHO 1 na 8 osób cierpi obecnie na jedną z form zaburzenia psychicznego.
Czatboty to programy komputerowe, które komunikują się za pomocą tekstu lub mowy. To algorytmy wyspecjalizowane w przetwarzaniu języka. Są od lat wykorzystywane w działach obsługi klientów banków i firm telekomunikacyjnych. Ich historia sięga 1966 roku, kiedy w laboratorium Sztucznej Inteligencji na MIT powstał czatbot ELIZA. Wówczas, pierwsi użytkownicy czuli, że rozmawiają z kimś, kto ich rozumie. Dzisiaj jednak ELIZA nie robi takiego wrażenia i zawodzi po zadaniu kilku złożonych pytań.
Współczesne czatboty są o wiele bardziej zaawansowane, ale stawia się je przed odpowiednio trudniejszymi zadaniami – mają zapewniać ludziom wsparcie psychologiczne. Czatboty terapeutyczne opierają się na sztucznej inteligencji (SI). Aplikacje są zaprojektowane tak, aby naśladować ludzkie interakcje i są najczęściej przeznaczone dla osób zmagających z lękiem, stresem lub depresją.
Jak pracuje cyfrowy psychoterapeuta?
Najpopularniejsze aplikacje takie jak Woebot, Wysa, Youper czy Tess, wykorzystują metody wywodzące się z psychoterapii poznawczo-behawioralnej (cognitive behavioral therapy, CBT). Jest to jeden z najpopularniejszych nurtów psychoterapii, który opiera się na założeniu, że myślenie wpływa na zachowanie i emocje jednostki. Celem terapii CBT jest uzyskanie umiejętności systematycznego rozpoznawania, kwestionowania i wytwarzania odmiennych sposobów myślenia oraz reagowania, co przekłada się na zmianę w obszarze emocji. Czatboty dobrze radzą sobie z metodami CBT, bo są one konkretne, ustrukturyzowane i oparte na umiejętnościach. Wymienione czatboty działają w języku angielskim. Pierwszy mówiący po polsku czatbot terapeutyczny, nazwany Fido, powstaje pod kierownictwem Jarosława Michałowskiego z Uniwersytetu SWPS.
Jak wygląda sesja z cyfrowym psychoterapeutą? Weźmy na przykład czatbota „Wysa”. Aplikacja jest darmowa, nie zawiera reklam i oferuje możliwość rozmowy z botem oraz różne narzędzia terapeutyczne, takie jak prowadzona medytacja. Poniżej przedstawiam swoją rozmowę z botem. Rozmowa odbyła się w języku angielskim, tłumaczenie własne.